Zatímco z českých škol předměty jako pěstitelské práce na pozemku vymizely, malí Italové se už desítky let příležitostně ve škole dozvědí třeba to, jak se vyrábí víno. Není divu – Itálie je největší producent vína na světě a jen loni tamní vinaři vyprodukovali pět miliard litrů. Takže nápad, aby se italští školáci od první třídy učili o víně jako součásti italského kulturního dědictví, není tak absurdní, jak se na první pohled může zdát.

S návrhem zákona, který by výuku o víně do škol zavedl, přišel senátor Dario Stefano z hnutí SEL (Sinistra-Ecologia-Liberta, tedy Levice-Ekologie-Svoboda), píše server Quartz. Italští žáci by se v základních školách podle jeho návrhu učili o italské „vinné kultuře a historii“ hodinu týdně.

„Ukazuje se, že znalost vede k odpovědnému pití. Ale je to jen předmět, který obohatí vzdělání našich studentů. Stejně tak mají děti ve školách hudební výchovu a nečekáme, že z nich budou hudebníci,“ vysvětluje Stefano. „Nesnažíme se naučit děti pít, i když ani to by nevadilo.“

Čtěte také: Seznamte se. Tohle je královna vín, která vám poradí, jak na růžové

Návrh, který zdůrazňuje význam vinné kultury v celém Středozemí, je teprve na začátku legislativního procesu, a než se stane zákonem, čeká ho dlouhá cesta. Uspěje-li, stane se nový předmět součástí vyučovacích osnov a děti od šesti do třinácti let ho budou mít hodinu týdně. Stejně jako hudební výchovu nebo náboženství. Nebo by se případně mohl stát součástí existujících předmětů – biologie, dějepisu a zeměpisu.

„V našich dějinách není žádná kapitola, která by nezahrnovala epizody spojené s vínem nebo jeho pěstováním. Výuka o roli vína a hroznů na historii naší země pomůže utvářet naše kulturní dědictví a vzdělání příštích generací,“ věří navrhovatel zákona.

Předpokládá se, že náklady na školení učitelů nepřesáhnou 12 milionů eur. „Můj nápad má pozitivní ohlasy,“ prohlašuje senátor, který chce ideu probrat s ministryní školství Stefanií Giannini a šéfem resortu zemědělství Mauriziem Martinou. Na zkoušku by se ale nový předmět mohl už od září vyučovat v některých italských regionech.

Protože Itálie, jak říká senátor, má víc vinic než kostelů a vinohradnictví poskytuje v zemi jeden a čtvrt milionu pracovních míst. „Apulie a Benátsko už projevily zájem, stejně tak Lazio a Umbrie,“ tlumočí Stefano názor jednotlivých krajů. „V Itálii neexistuje oblast, kde by se nepěstovalo víno, je to charakteristický rys naší země.“