Na Seychelách sídlící kryptoměnová burza OKX, která dnes patří mezi největší nedolarové centralizované kryptoburzy, získala evropskou licenci, která jí umožní nabízet v Evropě regulované derivátové produkty. Oslava akvizice se ale neobešla bez mráčku, jelikož firma čelí obvinění.
Kryptoměnová mega burza oznámila minulou středu strategickou akvizici subjektu, jenž vlastní evropskou licenci podle směrnice o trzích finančních nástrojů, takzvanou MiFID II licenci. Byť OKX neuvádí, kterou konkrétní firmu získala.
To by jí každopádně mělo umožnit začít po celém evropském hospodářském prostoru nabízet institucionálním klientům regulované derivátové produkty a služby. Burza na oslavu události minulou středu dokonce uspořádala honosnou party v pevnosti na maltském ostrově Manoel.
Derivátový servis by burza mohla teoreticky začít nabízet ještě letos, podmínkou ovšem je, že jí to schválí její evropský regulátor, který sídlí právě na Maltě, tedy MFSA (Malta Financial Services Authority). A právě tady se vyklubal menší háček.
Pro celý kontext ale nejprve připomeňme, že nejde o první licenci, kterou burza, na rozdíl od svých stejně velkých konkurentů v Evropě, získala. V lednu totiž OKX jako první kryptoměnová mega burza získala evropskou licenci pro trhy s kryptoaktivy, zkráceně MiCA, která dělá z kryptoaktiv nástroje finančního trhu. Licenci jí vydal také maltský regulátor.
Zpět ale k temným mrakům nad Manoelem. Den před tím, než měla proběhnout zmíněná oslava, přinesl Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje zprávu, že evropští regulátoři vyšetřují využití služby Web3, kterou burza nabízí, a to v souvislosti s praním prostředků z únorové kryptokrádeže na konkurenční platformě Bybit.
Připomeňme, že z krádeže kryptoaktiv v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů v době útoku se stala největší kryptoměnová loupež v dosavadní historii.
OKX launch event na ostrově Manoel na Maltě. | Foto Karel Wolf
OKX na situaci reagovala zrušením plánované tiskové konference na Manoelu, kde nakonec proběhla jen doprovodná party s několika generickými keynote. Tvrzení Bloombergu nicméně burza zároveň skrze prohlášení na sociálních sítích popřela a článek označila za zavádějící.
„Je škoda, že prohlášení společnosti Bybit šíří mezi novináři dezinformace. Chceme naší komunitě objasnit, že OKX není vyšetřován a jedná se pouze o případ nedostatečného bezpečnostního know-how společnosti Bybit. Naše služby peněženky Web3 se nijak neliší od toho, co nabízejí ostatní hráči v oboru,“ uvedl mimo jiné v příspěvku OKX. V pondělí 17. března nicméně agregátor decentralizovaných burz OKX přece jenom dočasně pozastavila.
Podle Bloombergu se zapojením burzy do praní prostředků zabývaly národní dozorové orgány ze sedmadvaceti členských států Evropské unie na zasedání, které 6. března pořádal Stálý výbor pro digitální finance Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).
Pro burzu to představuje možný problém, jako držitel evropské licence totiž musí jednat v souladu s MiCA nařízením, jinak může o licenci přijít.
Pes je v daném případě konkrétně zakopaný v článku 64 dané regulace. Regulátor podle něho může odebrat licenci, pokud subjekt, který ji vlastní, nemá zavedené účinné systémy pro předcházení praní špinavých peněz. Stejný článek také umožňuje nadřazeným evropským hlídačům finančních trhů, tedy orgánům EBA a ESMA, vyvíjet tlak na vnitrostátního regulátora, který MiCA licenci vydal, aby ověřil, jestli subjekt stále podmínky své licence splňuje.
Celá záležitost nicméně vyvolává otázek více, než jen jak velký potenciální průšvih OKX má. Například je s podivem, že se informace, navíc z neověřitelného zdroje, dostala ven až těsně před chystaným eventem, a ne hned po zasedání výboru pro digitální finance.
Pokud jde o službu, kterou se výbor zabýval, jedná se o platformu, kterou společnost poskytuje jako agregátor decentralizovaných burz (DEX) a self-custody peněženku, tedy kryptopeněženku, kde si prostředky spravuje uživatel kompletně ve své režii (do této kategorie spadá například česká hardwarová peněženka Trezor). Vedle self-custody dělá platforma především to, že poskytuje traderům přístup k různým blockchainům a decentralizovaným burzám v rámci sektoru decentralizovaných financí (DeFi).
Hackeři měli podle poškozeného Bybitu prostřednictvím platformy vyprat asi 100 milionů dolarů. Situaci komplikuje i samotný fakt, že se jedná o DeFi službu, protože sektor decentralizovaných financí by teoreticky do regulace MiCA vůbec spadat neměl. Ostatně tomu napovídá i oficiální výklad regulace MiCA, který vytvořil právě evropský regulátor ESMA.
Samotná OKX si navíc naneštěstí z minulosti několik škraloupů, které souvisejí s praním špinavých peněz, už nese. Letos v únoru například americké ministerstvo spravedlnosti vydalo zprávu, že se společnost přiznala k porušení amerických zákonů proti praní špinavých peněz a souhlasí se zaplacením pokuty půl miliardy amerických dolarů.
Loni v únoru pro změnu obletěla média zpráva z investigativní platformy 404 Media, která tvrdila, že se novinářům pomocí platformy OnlyFake, která vytváří vysoce realistické falešné řidičské průkazy a pasy, podařilo na burze OKX úspěšně obejít pravidla ověření klienta (KYC).