Až ve čtvrtek odpoledne podepíše Petr Pavel inaugurační slib jako nový prezident, bude to speciální chvíle i pro dvojici umělců. Ceremoniální set s ručně psaným slibem totiž přichystali produktový designér Karel Matějka a typografka Petra Dočekalová.

Moc dobře si uvědomovala, jak výjimečná je tohle příležitost. Napsat slib pro nového prezidenta! Snad 150 různých verzí zkusila Petra Dočekalová, než se rozhodla pro tu pravou.

„Slibuji věrnost České republice,“ ztvárnila modrou barvou a šikmým písmem. Dál už pokračuje menším a vodorovným.

„Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

U ručně psaného slibu původně mělo zůstat, protože s touto nabídkou oslovili Matějku a Dočekalovou zástupci Archivu Poslanecké sněmovny Petr Dvořáček a Ondřej Tikovský. „Známe se již z předchozí dlouholeté spolupráce na projektu digitalizace písma Oldřicha Menharta s názvem Parlament,“ vysvětlili designéři.

Nechtělo se jim však zpracovávat jen jeden arch papíru, ale vytvořit něco speciálního: a tak vznikl celý ceremoniální set sestávající ze slavnostních desek, archu a kovového pera k podpisu. Komplet, který dohromady pojí stejná typografie i použité materiály a technologie.

„Od začátku jsme věděli, že chceme vytvořit set, který bude reprezentativní a mít státnický charakter, a přesto zůstane minimalistický a nadčasový,“ přibližují Matějka s Dočekalovou.

Dlouho neváhali ani nad materiálem, zkombinovali dural a mosaz, které podle nich reflektují 21. století. 

„Z duralu se vyrábějí těla počítačů, telefonů či rámy horských kol, zvolili jsme ho namísto kůže a knihařského zpracování desek. Mosaz dodává duralu punc a eleganci v detailech, které jsou čistě mechanické a funkční,“ vysvětlují. 

Zároveň toužili zkombinovat moderní technologie i ruční práci. Návrh desek i modelace proběhly ve 3D softwaru, na horní stranu desek se vyfrézoval reliéfní kaligrafický nápis „slib“. Opracovávání, broušení a leštění zase bylo záležitostí ruční práce.

Matějka s Dočekalovou nebyli na projekt úplně sami, pomáhali jim i další lidé z jejich okolí. Zapojil se i 86letý Matějkův dědeček Vojtěch, který soustružil elegantní mosazné pero.

Ceremoniální set k inauguraci Petra Pavla
Finální podoba ceremoniálního setu k inauguraci Petra Pavla | Foto Jan Mahr

Největší pozornost ale vzbudila právě podoba samotného slibu, který po zveřejnění vyvolal bouřlivé reakce. Dočekalovou k jeho podobě inspirovala kaligrafie jejích předchůdců Jaroslava Bendy a Oldřicha Menharta, o jejichž práci se dlouhodbě zajímá a svou tvorbu bere jako poctu jejich odkazu.

„Nápis, kterým je napsán slib, se objevuje i na horní straně desek v reliéfu. A právě slovo Slib je nakloněno tak, aby jeho dříky (hlavní tahy písma – pozn. red.) byly na deskách kolmé,“ vysvětluje. První větu nechala napsat modrou barvou, která má symbolizovat naději.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která podobu slibu ukázala na sociálních sítích, označila dílo za „skvělou práci“.

Dočekalová dodává: „Bylo to pro nás naprosto unikátní a prestižní zadání, které se asi jen tak opakovat nebude, a proto jsme se ho chopili s pořádnou chutí, obrovskou zodpovědností a pečlivostí.“

A stejně jako Matějka se z celé inaugurace neobyčejně těší, až dojde na chvíli samotného podpisu. Chvíli, která bude tak trochu i jejich.