Na poli nedaleko Prahy, ve Velkých Přílepech, vyrůstají k radosti hmyzu každoročně tisíce ekologicky pěstovaných květin. Napadlo vás někdy, že květina, jeden z častých darů ať už přátelům nebo obchodním partnerům, v sobě může nést víc než jen svou krásnou vůni, barvu a radost obdarovaného?  Někde mezi líbivými okvětními lístky bývá totiž hodně často napsáno něco, co si ne každý chce přečíst.

Postoj k životnímu prostředí vyjádřený květinou

„Květinou můžete darovat mnohem víc. Jsem moc ráda, že si to uvědomuje stále více jednotlivců i firem, které v rámci své společenské odpovědnosti přemýšlí ekologicky. Zajímají se o původ rostlin a není jim lhostejné, jakou květinou darují,“ říká Hilgertová.

Běžný pohled do vázy vám totiž neřekne nic o tom, kde a za jakých podmínek květina vyrostla. Přitom většina řezaných květin na českém trhu se pěstuje v rozvojových zemích jako je například Keňa či Ekvádor. O kvalitě pracovních podmínek a zejména o množství použité chemie, která je mimo jiné i zárukou toho, že květina přežije tisíce kilometrů na cestě, než se dostane k vám do vázy, netřeba spekulovat.

Květiny však mají dělat radost, jen těžko si dokážeme představit život bez nich. Co s tím, když za sebou zanechávají poměrně velkou ropnou skvrnu? Není třeba se jich vzdávat, ale chtít a umět si vybrat tu správnou.

Už žádné kytky z Afriky, ale z českého políčka

Míla Hilgertová v tom má jasno. Už nechce žádné kytky z Afriky A proto se rozhodla na statku, který její rodině v 90. letech vrátili v restitucích zpustošený, obnovit hospodářství svého dědečka. Před pár lety vlastnoručně vykácela křoví, zorala první hektary půdy a zasela semínka.

Dnes na jejím květinovém statku Kytky od potoka nejen že pěstuje nádherné ekologické květiny, váže ročně tisíce kytic a věnců, odbaví množství objednávek na eshopu, ale ze statku se jí podařilo vybudovat i místo setkávání lidí, kterým není lhostejné, v jakém stavu předáme naši půdu budoucím generacím.

Darujte s květinami i jejich silný příběh

Během květinových workshopů, které organizuje jak pro širokou veřejnost, tak v rámci firemních teambuildingů a podobných akcí na míru, předávají Míla a její tým nejen poznatky a zkušenosti z floristiky a ekologického zemědělství, ale i nadšení a lásku k přírodě. Člověk se tak stává součástí obnovy jak komunistickým režimem zabaveného a zpustlého statku, tak i přírody.  

„Účastníci workshopů přichází během komentovaných procházek po poli na úplně jiné myšlenky a nás moc těší, že se nám daří probouzet v nich zájem o lokální zemědělství. Často odchází s tím, že předtím o květinách vlastně tolik nepřemýšleli a najednou jim vše dává úplně jiný smysl.“

Vitálnější sušená květina než ta čerstvá z celofánu

Ale jak se vypořádat s tím, že v našich podmínkách v zimě květiny nekvetou? Na to našla Míla také řešení! Její koncept sušených květin je geniálním způsobem, jak překlenout měsíce, kdy země odpočívá a sbírá síly na další sezónu. Celou letní sezónu poctivě suší v provoněné sušírně květiny, které během zimních měsíců váže a kombinuje s tím, co ji poskytne příroda tak, jak jí je přirozené.

Inu, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Našli jste důvod se zamyslet nad původem květin a způsob, jak i květinou předávat poselství?