Mezinárodní měnový fond zvýšil výhled růstu čínské ekonomiky na letošní rok po dobrém prvním čtvrtletí na pět procent, ještě v dubnu počítal s růstem o 4,6 procenta. Varuje ale před riziky v příštích letech, která podle něj další růst zpomalí. V příštím roce by druhá největší ekonomika světa mohla vykázat růst o 4,5 procenta, uvedla v úterý v Pekingu první zástupkyně výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová.

Nová prognóza Mezinárodního měnového fondu přichází v době, kdy Peking zvyšuje úsilí o podporu nerovnoměrného oživení čínské ekonomiky. Ta se potýká s vleklou krizí na realitním trhu a s jejími dopady na investory, spotřebitele a na podniky.

Měnový fond zvýšil odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní i příští rok o 0,4 procentního bodu. Odhaduje nicméně, že růst v Číně do roku 2029 zpomalí na 3,3 procenta, zejména v důsledku stárnutí populace a pomalejšího růstu produktivity.

„Zvýšení našeho hodnocení na letošní rok odráží především skutečnost, že růst HDP v prvním čtvrtletí byl vyšší, než se očekávalo, a že byla nedávno oznámena některá dodatečná politická opatření,“ uvedla Gopinathová.

Cíl dosáhnout letos pětiprocentního růstu ekonomiky si stanovil i Peking. Agentura Reuters uvedla, že čínská ekonomika je na cestě tento cíl splnit, vzhledem k tomu, že v prvním čtvrtletí vykázala růst o 5,3 procenta a překonala očekávání. Nadále však přetrvávají velké deflační tlaky a růst stále brzdí vleklá krize na trhu nemovitostí.