Nedávno vzniklé investiční studio V-Sharp Alpha, za nímž stojí úspěšní podnikatelé Michal Menšík a Zdeněk Šoustal, našlo první startup, na jehož rozvoji se chce podílet. Do fintechového projektu Advanto posílá 17 milionů korun.

Tuhle aplikaci, představující jakýsi mzdový bankomat, neboť lidem umožňuje přístup k vydělaným penězům kdykoli, třeba hned po odpracované směně, založili loni Martin Fortelný (na úvodním snímku uprostřed) s Janem Kölblem (vlevo) .

A mezi jejími prvními uživateli byli právě kurýři logistické firmy DoDo Michala Menšíka. Služba se u nich osvědčila, především pak v předvánočním období, kdy čelili i spoustě neočekávaných výdajů.

„Naši kurýři spontánně zmiňovali, že jim Advanto pomáhá tyto situace zvládat. Narostl i počet směn, které byli ochotni odpracovat. Dvě třetiny lidí, kteří službu používají, chtějí sami pracovat víc, a navíc s námi zůstávají déle,“ pochvaluje si Menšík, podle něhož bude Advanto přínosem i jinde, když funguje v jeho firmě.

A to je právě ten důvod, proč se spolu se Zdeňkem Šoustalem, vlastníkem společnosti Reticulum a spolumajitelem Accolade, rozhodl projekt podporovat. Investorské duo by mu navíc mělo pomoct nejen finančně, ale také se škálováním byznysu, zejména v logistice a retailu.

Michal Menšík (vlevo) a Zdeněk Šoustal

„Setkání s Martinem a jeho týmem mě velmi rychle utvrdila v mém předpokladu, že Advanto má obrovský potenciál přinést opravdovou disrupci na trhu práce,” tvrdí Menšík.

Cílem Advanta, které už v době spuštění získalo investice od fondu Nation1 či angel investora Davida Bystrzyckého, je svou službu v příštích měsících začlenit do desítek nových firem.

Ještě do konce roku by zároveň zakladatelé rádi spustili automatizované spoření, umožňující lidem kdykoli si přes aplikaci odkládat část příjmu bokem, a vytvářet si tak flexibilní rezervu pro nečekané výdaje.

„Podle studie EY bude Earned Wage Access neboli výplata kdykoli do roku 2023 dostupná ve dvaceti procentech amerických firem. Už teď tam služba patří k nejoblíbenějšímu benefitu vedle penzijního spoření a věřím, že i u nás je potenciál obrovský,“ neskrývá přesvědčení Martin Fortelný, který by rád, aby výplatu kdykoli mělo k dispozici v Česku do dvou let půl milionu lidí.