Je zřejmé, že 186 miliard korun je hodně peněz. Zároveň už je to suma poněkud abstraktní. Že to je opravdu HODNĚ peněz lze ukázat třeba na následujících hypotetických příkladech, co si za 8,6 miliardy dolarů lze pořídit.
Řeč je samozřejmě o sumě, kterou zaplatí americká společnost NortonLifeLock za českou softwarovou firmu Avast. Logicky nepotřebujete platit celý fotbalový tým složený pouze z Lionelů Messiů, ale je to celé přece jen hra, ne? Tak vzhůru do ní.
Ta naše jedenáctka válí. Lionel Messi podepsal novou smlouvu s PSG na téměř 900 milionů korun ročně. Řekněme, že takových borců potřebujeme celou jedenáctku a k tomu ještě pět na střídání. Pěkný mančaft! Za 186 miliard byste si kádr složený výhradně z fotbalových supermanů mohli dovolit platit třináct let. To už by nějakou trofej jistě vyneslo.
Štědrost hodná Bezosů. MacKenzie Scott se jakožto bývalá manželka nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose zavázala k tomu, že bude vzornou představitelkou hnutí Giving Pledge. Na dobročinné účely už postupně věnovala 1,7 a 2,7 miliardy dolarů. Ohromující částka – a zároveň skoro přesně polovina toho, co zinkasuje Avast.
Bydlení i pro vzdáleného bratrance. Nejdražší nabízený byt v Česku podle jarního žebříčku Forbesu měl hodnotu 270 milionů korun, hyperluxusní vila v Troji pak 312 milionů. I to jsou najednou vlastně drobné. Pokud by takových nemovitostí byl k dispozici dostatek, nemuseli byste se omezovat na nejbližší příbuzenstvo. Zmíněných bytů u Vltavy by šlo koupit 688.
Cestování bez hranic. Nemíříme na Maledivy, ale rovnou do vesmíru. Lety zaštítěné Richardem Bransonem přijdou jednoho zájemce přibližně na deset milionů korun, prodejní cena za Avast by tak umožnila podívat se na Zemi z odstupu více než osmnácti tisícům šťastlivců. Čili třeba celým Lounům.
Vzdělání na úrovni. Tady už to chce na kalkulačce přece jen raději dvojitou kontrolu, ale výsledek je půvabný: přes jeden a čtvrt milionu lidí, což je zhruba celá Praha, by si mohlo najednou dovolit zaplatit roční poplatky na Novém PORG, jedné z nejlepších soukromých středních škol v zemi.
Autojízda bez omezení. Za nejdražší auto historie bývá považováno Ferrari 250 GTO z roku 1962, legenda z Maranella se prodala přibližně za 1,5 miliardy korun. To už by byla slušná spanilá jízda, poslat jich do špalíru 124! Sen kazí jen to, že těchto vozů bylo vyrobeno pouhých 39 a muselo by se tak připlatit i automobilce, ať se na výrobní lince nežinýruje.
Nadnárodní stadion. A kam bychom na toho Messiho chodili? Někdejší plány na Národní stadion na Strahově ať klidně letí do koše, stačí se inspirovat v Kalifornii. Tam loni za 5,5 miliardy dolarů (asi 120 miliard korun) dokončili SoFi Stadium pro losangeleské týmy amerického fotbalu.
Může hostit až sto tisíc diváků, nabízí hotel se třemi sty pokoji, rezidenci se 2500 luxusními byty. A pořád by zbylo i na to pěkné Ferrari, kterým byste na stadion dojížděli. Třeba z Loun.