San Francisco je hodně zelené. V přeneseném slova smyslu. Už několik let tu platí zákaz rozdávat zadarmo igelitové nákupní tašky, nosit si jídlo v polystyrenových krabičkách a před rokem tamní městská rada odhlasovala i do té doby neslýchanou věc – zákaz prodeje malých umělohmotných lahví. Podobným směrem se chtěl vydat i zbytek Kalifornie. Před pár dny ale poměrně tvrdě narazil na plastovou lobby.
Na začátku července měl v Kalifornii začít platit celostátní zákaz plastových tašek na jedno použití. Tedy těch, které běžně dostanete k nákupu v potravinách. Místo nich měly supermarkety začít prodávat recyklovatelné papírové tašky za 10 centů.
Proti se ale samozřejmě postavily společnosti, které plastové tašky vyrábějí. Spustily proplastovou kampaň a posbíraly během ní přes 800 000 podpisů. To stačilo, aby kalifornskou vládu na konci února přiměly vyhlásit o zákazu igelitek referendum. A to nejdřív v listopadu 2016.
Za neekologickou kampaní stojí prodejci tašek sdružení v American Progressive Bag Alliance. Podle svých odhadů jen v Kalifornii ročně prodají plastové tašky za 100 až 150 milionů dolarů. Při 10% marži to jsou roční zisky 10 až 15 milionů dolarů, kampaň za referendum je vyšla na 3 miliony.
A to znamená, že se jim povedl hodně dobrý obchod – za tři miliony dolarů si koupili další rok a půl, během kterého si mohou vydělat minimálně trojnásobek toho, co utratili.
Ve městech, jako je San Francisco, která samostatné zákazy zavedla už dříve, se ale nic nemění. San Franciscu se tak možná naplní jeho cíl – přestat v roce 2020 se skládkováním odpadu. A šanci má i Kalifornie. Průzkumy totiž ukazují, že 60 % jejích obyvatel je pro zákaz igelitek.