Evropský regulátor zakázal americké internetové společnosti Meta Platforms využívat osobní údaje pro cílenou reklamu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Zákaz přichází krátce poté, co Meta oznámila, že v Evropě v souladu s regulací EU nabídne placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Podle agentury Reuters hrozí Metě v EU kvůli cílené reklamě pokuta. Činit by mohla až čtyři procenta jejího celosvětového obratu. Americká firma ujišťuje, že s evropskými úřady spolupracuje.

Zákaz personalizované reklamy uložilo společnosti Meta, která provozuje mimo jiné platformy Facebook a Instagram, nejprve Norsko. To není členem Evropské unie, ale řadí se mezi země Evropského hospodářského prostoru, jež vedle unijních států a Norska zahrnují Island a Lichtenštejnsko. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů dnes oznámil jeho rozšíření na všechny země Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Rozhodnutí Evropského sboru pro ochranu osobních údajů nařizuje irskému úřadu pro ochranu osobních údajů, aby do dvou týdnů firmě uložil trvalý zákaz používání této takzvané behaviorální reklamy. Evropské ústředí společnosti Meta sídlí právě v Irsku.

Zákaz takové reklamy, která cílí na uživatele díky sběru jeho osobních údajů, je pro Metu komplikací. Firma se dlouho snahám o omezení této praxe bránila.

„Dne 27. října přijal Evropský sbor pro ochranu osobních údajů naléhavé závazné rozhodnutí … o zákazu zpracovávání osobních údajů pro behaviorální reklamu na právním základě smlouvy a oprávněného zájmu v celém Evropském hospodářském prostoru,“ uvedl úřad.

Meta dnes odkázala na své dřívější prohlášení, že uživatelům v Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru poskytne možnost vyjádřit souhlas s cílováním reklamy a v listopadu nabídne model předplatného bez reklam tak, aby vyhověla regulačním požadavkům.

„Členové Evropského sboru pro ochranu osobních údajů o tomto plánu vědí už několik týdnů a my jsme s nimi už plně spolupracovali, abychom dospěli k uspokojivému výsledku pro všechny strany,“ uvedl mluvčí společnosti. „Tento vývoj neoprávněně ignoruje tento pečlivý a důkladný regulační proces,“ dodal.