Brazilské úřady vyzvaly americkou firmu Meta, která provozuje sociální sítě Facebook či Instagram, aby objasnila svůj přístup k ověřování faktů v Brazílii.
Meta tento týden oznámila, že ve Spojených státech ruší program ověřování faktů. Pokud americká společnost neodpoví, pak by brazilské úřady mohly podniknout právní kroky, napsala 10. ledna agentura AFP.
Brazilské úřady a soudy dlouhodobě požadují od provozovatelů sociálních sítí, aby zabraňovali šíření pomluv a lží. Kvůli nedostatečným opatřením v této oblasti v minulosti nechaly úřady zablokovat sítě Telegram či X.
Šéf právního zastoupení brazilského státu Jorge Messias uvedl, že úřady vyzvaly společnost Meta, aby objasnila svůj přístup k ověřování faktů v Brazílii. Úřady agentuře AFP sdělily, že žádost byla již zaslaná.
Odpověď Brazílie požaduje do sedmdesáti dvou hodin. Pokud se tak nestane, úřady „zavedou právní a zákonná opatření“, uvedl Messias.
Soudce Alexandre de Moraes, který nechal zablokovat síť X, americkou firmu varoval, že v Brazílii může působit jen v případě, že dodržuje její zákony. Státní zastupitelství v Sao Paulo společnost vyzvalo, aby uvedla, zda se nový přístup k ověřování faktů bude týkat i Brazílie.
O nebezpečí šíření lží a dezinformací na sociálních sítích mluvili 10. ledna brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a francouzský prezident Emmanuel Macron.
„Oba považují za pozitivní, že Brazílie a Evropa nadále společně pracují na zastavení (šíření) dezinformací, které ohrožují suverenitu, demokracii a základní občanská práva,“ uvedla podle agentury AFP brazilská prezidentská kancelář.