Americká internetová společnost Meta Platforms propustí více než 11 tisíc lidí, což je zhruba 13 procent její pracovní síly. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. V letošním roce jde o jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru.

Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se potýká s rostoucími náklady a slabším zájmem inzerentů.

„Nejenže se online obchodování vrátilo k dřívějším trendům, ale makroekonomický pokles, zvýšená konkurence a ztráta reklamního dosahu způsobily, že naše příjmy jsou mnohem nižší, než jsem očekával,“ uvedl podle agentury Reuters ve zprávě zaměstnancům Mark Zuckerberg, který za propouštění bere přímou odpovědnost.

Zuckerberg zdůraznil potřebu zvýšit kapitálovou efektivitu a uvedl, že společnost přesune zdroje do „prioritních oblastí růstu“, jako je vyhledávací engine s umělou inteligencí, reklamy a obchodní platformy a také projekt metaverza.

Společnost Meta uvedla, že v rámci odstupného vyplatí 16 týdnů základní mzdy a další dva týdny za každý rok služby a veškeré zbývající placené volno. Zaměstnanci dostanou náklady na zdravotní péči po dobu šesti měsíců a ti, kterých se to týká, dostanou podle společnosti 15. listopadu nárok na odstupné.