Americká firma Meta Platforms, která je mateřskou společností Facebooku a Instagramu, uvedla, že narušila čínskou operaci, jež se snažila ovlivňovat uživatele ve Spojených státech před listopadovými volbami do amerického Kongresu.

Čínská operace měla působit také v Česku, kde údajně kritizovala postoje vlády vůči Pekingu a od únorové invaze Ruska na Ukrajinu zakládala proruské účty, uvedla dnes agentura Reuters.

Síť udržovala falešné účty na Facebooku a Instagramu, ale také na konkurenční platformě Twitter. Operace byla však malá a nepřitahovala příliš mnoho příznivců, uvedla společnost Meta ve zprávě shrnující její zjištění. Firma nemá dostatek důkazů, aby mohla říci, kdo v Číně za aktivitou stojí.

Podle firmy Meta její zjištění naznačuje posun směrem k přímému zasahování do domácí politiky USA ve srovnání s předchozími čínskými propagandistickými snahami.

Podle zprávy společnosti Meta se čínské falešné účty vydávaly za liberální a konzervativní Američany v různých státech. Od listopadu 2021 zveřejňovaly politické memes a psaly komentáře k příspěvkům veřejných osobností.

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland prohlásil, že jeho úřad je „velmi znepokojen“ zprávami zpravodajských služeb o zasahování do voleb ze strany zahraničních vlád, které „začaly již před nějakou dobou a pokračují až do současnosti“.

Mluvčí společnosti Twitter uvedl, že společnost si byla vědoma informací uvedených ve zprávě společnosti Meta a také zrušila dané účty.

Stejná operace také podle společnosti Meta založila falešné účty, které se vydávaly za lidi v České republice a kritizovaly českou vládu za její přístup k Číně.

Meta rovněž uvedla, že zachytila největší a nejsložitější operaci na ruské straně od začátku války na Ukrajině. Popsala ji jako rozsáhlou síť více než šedesáti webových stránek vydávajících se za legitimní zpravodajské organizace, spolu s přibližně čtyřmi tisíci účty na sociálních sítích a peticemi na stránkách, jako je například americká nezisková platforma Avaaz.

Tato operace se zaměřila především na uživatele v Německu, ale také ve Francii, Itálii, na Ukrajině a ve Spojeném království a utratila více než sto tisíc dolarů za reklamy propagující proruská sdělení. Obsah několikrát rozšířila ruská velvyslanectví v Evropě a Asii.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu uvedlo, že Meta se řídila „pokyny amerických úřadů“ a svým zásahem porušila svobodu projevu.