skip to main content
Stavebnictví

Metrostav čekají hubená léta. Přežije, ale přijde o zakázky za miliardy

5 minut čtení

Zatímco v Liberci včera radní schválili stomilionovou zakázku pro firmu Metrostav na opravu budovy Uranu, ještě nevěděli, že o sto kilometrů dál ji v ten samý den odvolací pražský soud doslova smete ze stolu. Ten totiž firmě potvrdil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách. A to za to, že podle pravomocného rozsudku Metrostav před lety podplácel a manipuloval s veřejnými zakázkami.

Společnost teď může dokončit pouze vysoutěžené a rozestavěné zakázky, a protože v Liberci ještě nestihla smlouvu na opravu Uranu uzavřít, pozbyla dle rozhodnutí soudu způsobilosti se o zakázku ucházet.

„Je to pro nás nepříjemná situace. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jediného účastníka soutěže, zřejmě budeme muset výběrové řízení zrušit a vypsat nové,“ uvádí náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová. Pro stotisícové město to znamená další zdržení. Firmu, která budovu, v níž sídlí část úředníků a městská policie, opraví, už ostatně hledala podruhé.

Reklama

Libereckých sto milionů je však jen zlomkem toho, o co může Metrostav přijít. Aktuálně má akciová společnost obrat 20 miliard korun, z toho třicet procent je v zahraničních zakázkách, kterých se rozsudek netýká. Z toho, co zbyde, pak dělá Metrostav asi osmapadesát procent pro veřejné zadavatele.

„Počítejme zhruba sedm a půl miliardy korun, které teď nebudeme moci soutěžit. Za tři roky to dělá 22 a půl miliardy korun,“ říká mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.