Tuzemské startupy jsou ve světě čím dál tím víc vidět a dokazují, že i z menší země mohou vzejít nápady s globálním dopadem. Tohle jsou firmy, které v roce 2025 čekají velké věci.
Loňský rok byl pro české startupy výzvou – investoři zůstávali opatrní a peníze se nerozdávaly tak snadno jako dřív. Ale i přesto se našly projekty, které si dokázaly vydobýt své místo na trhu a přilákat potřebný kapitál či prorazit za hranice a zamířit na světové trhy.
A je jedno, zda mluvíme o projektech z oblasti zdravotnických technologií, umělé inteligence, nebo udržitelných řešení.
„Hodně se tady zatracujeme. Přitom ten správný mindset v Česku je, máme ikony, jako byl třeba Tomáš Baťa, a teď jsou tady další inspirativní zakladatelé firem. Musíme mít ambici něco dokázat,“ prohlásil v rámci podzimní konference Lepší Česko na konto tuzemského podnikatelského prostředí zakladatel Mews Richard Valtr. A právě s touto ambicí vstupují české startupy do nového roku.
Vybrali jsme proto deset podniků, které loni zažily výjimečný rok a které si podle nás zaslouží pozornost. Jsou odvážné, mají skvělé nápady a ambice, sahající daleko za hranice Česka a nejen v roce 2025 je proto stojí za to sledovat.
Mews
Mezi českými startupy patří mezi velikány, třetí tuzemský jednorožec Mews je proto firmou, která si zaslouží mimořádnou pozornost.
Jeho software, který zjednodušuje rezervace, správu hostů nebo optimalizaci kapacit, využívá více než třetina hotelů ve Skandinávii a Beneluxu. Díky tomu a své přítomnosti v desítkách dalších zemí na všech kontinentech se Mews stává nezastupitelným mozkem hotelových operací.
Zakladatel a tvář květnové titulky Forbesu Richard Valtr ostatně nikdy své ambice neskrýval. „Chci mít miliardovou firmu (v amerických dolarech), co šplhá k bilionu,“ nechal se opakovaně slyšet.
Valuace jeho firmy už tuto metu bezpečně překonala – v roce 2024 investice ve výši 110 milionů dolarů od Vista Credit Partners katapultovala Mews mezi jednorožce s hodnotou 1,2 miliardy dolarů. A růst pokračuje dál. Jen v Severní Americe firma v minulém roce zvýšila počet zákazníků o 250 procent.
Kromě investic Mews nadále posiluje svou pozici na trhu akvizicemi. Na konci roku 2024 oznámil Richard Valtr převzetí švédské platformy Atomize, která pomocí pokročilých algoritmů pomáhá hotelům dynamicky upravovat ceny a lépe využívat kapacity.
„V odvětví, kde rezervace probíhají kdykoli, je klíčové rozhodovat se na základě aktuálních dat. Díky akvizici Atomize umožníme našim zákazníkům ještě efektivněji pracovat s prediktivními analýzami a tržními daty,“ vysvětloval tehdy.
CDN77
Hrubý zisk přes sto milionů dolarů, meziroční růst o desítky procent a nulový dluh. To jsou klíčové ukazatele CDN77, české firmy zaměřené na doručování internetového obsahu po celém světě.
Startup, který vede aktuálně šestnáctý nejbohatší Čech Zdeněk Cendra, si vydobyl pozici mezi špičkami díky konzistentnímu růstu a schopnosti operovat bez externího financování – což je v technologickém odvětví spíše výjimka.
Absence investorů však neznamená, že by firmě chyběl potenciál. Naopak, její výsledky naznačují, že pokud by se rozhodla přibrat externí kapitál, její valuace by pravděpodobně přesáhla hranici jednorožce. Tento výkon je důkazem, že růst bez cizích prostředků je možný, pokud stojí na silné strategii a efektivním řízení.
I proto ho český Forbes loni ocenil jako startup roku 2024. A jeho dosavadní úspěchy ukazují, že tento příběh zdaleka nekončí.
Resistant AI
Praní špinavých peněz, podvody a kyberzločiny – to je svět, proti kterému bojuje český startup Resistant AI vedený Martinem Rehákem. Firma se specializuje na ochranu bank před podvodníky a hackery, kteří se snaží prolomit jejich bezpečnostní systémy.
„Zatímco Kryštof chrání vaše peníze v bankách, my chráníme banky jako takové,“ vysvětlil Rehák během konference Forbes Next Big Thing.
Resistant AI staví na umělé inteligenci, která hlídá jiné algoritmy a dokáže identifikovat podezřelé chování i tam, kde tradiční ochranné systémy selhávají. Díky tomuto přístupu investoři vložili do startupu přes půl miliardy korun.
Jeho zakladatel Martin Rehák přitom v této oblasti není žádný nováček. Za sebou má úspěšný prodej své předchozí firmy Cognitive Security americkému gigantu Cisco, projekt Resistant AI pak dovedl mezi premianty v boji s kybernetickými hrozbami. V době, kdy hackerské útoky sílí, je proto Resistant AI startup, o kterém ještě určitě uslyšíme.
Dronetag
Zakladatele startupu Dronetag najdete v loňském výběru Forbes 30 pod 30. Lukáš Brchl si toto ocenění vysloužil za svůj průkopnický přístup k technologii, která přibližuje svět k budoucnosti, kde drony běžně doručují balíčky přímo na balkon nebo přepravují krevní vzorky z laboratoří do nemocnic.
Jeho startup, postavený na zdánlivě jednoduchém nápadu „krabiček na hlídání dronů ve vzduchu“, se stal lídrem v oblasti dálkové identifikace a bezpečné koordinace malých bezpilotních zařízení.
Dronetag vyrábí týdně až tisíc zařízení, která se používají po celém světě k zajištění bezpečného provozu dronů v různých prostředích, od městských oblastí po průmyslové areály. Díky podpoře Evropské kosmické agentury i prestižního inovačního akcelerátoru NATO získal startup nejen uznání na domácí půdě, ale také pevné postavení na globálním trhu.
Jeho technologie nejen usnadňuje současné operace, ale také otevírá dveře novým možnostem, jak mohou drony proměnit logistiku a zdravotnictví. A jak naznačuje rychlý rozvoj startupu, Dronetag má ambice stát se klíčovým hráčem v této rychle rostoucí oblasti – a příběh mladého vizionáře proto zdaleka nekončí.
Better Stack
„Foundeři se přeceňují. Chtěl bych poděkovat všem v našem týmu. A vůbec všem ve startupovém prostředí, kteří odešli z Googlu a jiných firem a snaží se třeba i za méně peněz budovat něco velkého,“ prohlásil Juraj Masár při přebírání ocenění Startup roku podle Forbesu v roce 2023.
Masárův Better Stack, který vytváří špičkovou infrastrukturu pro monitorování a analýzu serverů a aplikací, přitom zdaleka nepřestával růst ani v roce 2024.
Better Stack dnes spolupracuje se světovými hráči, jako jsou Salesforce, Accenture nebo Deloitte, což potvrzuje jeho význam na globální technologické scéně.
Začátkem loňského roku startup oznámil investici ve výši deseti milionů eur (přibližně 250 milionů korun), která navázala na Series A z roku 2022, kdy Better Stack získal 18,6 milionu dolarů. Tyto investice poskytly Masárovu projektu nejen prostředky na technologické inovace, ale také kapacitu k rozšiřování svého dosahu na trhu.
Díky získanému kapitálu dokáže Better Stack dále zdokonalovat své produkty a cílit na ještě širší zákaznickou základnu. A podle všeho se mu to daří – Better Stack pokračuje v upevňování své pozice a stává se významným hráčem v oblasti moderního softwarového inženýrství.
Deepnote
Startup, o kterém jste možná nikdy neslyšeli, ale který hraje v lize těch největších. Česko-slovenský Deepnote je jedním z projektů, které mění pravidla hry v oblasti datové analýzy.
Už v roce 2020 získal největší seed investici, jaká kdy na českém trhu padla – 3,8 milionu dolarů (zhruba 86 milionů korun) od prestižních amerických fondů, včetně Accel a Index Ventures. Právě Index Ventures je spojený se jménem Jana Hammera, jednoho z nejuznávanějších investorů Evropy, jehož portfolio zahrnuje jména jako Productboard, Rohlík nebo Robinhood.
Loni Deepnote udělal další krok vpřed akvizicí amerického konkurenta Hyperquery. Tím upevnil svou pozici lídra v oblasti data notebooků – technologie, která umožňuje týmům efektivně spolupracovat na analýze dat v reálném čase prostřednictvím sdílených dokumentů v cloudu.
Data notebooky nabízejí jednoduché připojení na datové zdroje, bezpečnost a intuitivní prostředí pro práci s daty. Koncept data notebooků se stává trendem v datové analýze, což potvrzují i největší hráči na trhu, jako je Google, Microsoft nebo Amazon, kteří tuto technologii začleňují do svých služeb.
Český Deepnote má mít i vůči těmto velikánům několik let náskok, který si nyní díky akvizici ještě více upevňuje.
Woltair
Startup, o kterém jste naopak slyšeli mnohé. Woltair, zaměřený na digitalizaci trhu řemeslníků a specializující se na instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky, patří od svého vzniku v roce 2018 mezi nejoslavovanější hráče české startupové scény.
V době energetické krize zažil raketový růst, kdy jeho tržby rostly až čtyřnásobně a přesáhly jednu miliardu korun. Zároveň se zařadil mezi nejrychleji rostoucí firmy v Evropě.
Loňský rok však pro Woltair přinesl zpomalení – firma zaznamenala pokles poptávky po tepelných čerpadlech ve všech státech, kde působí: kromě Česka také v Polsku, v Itálii a Německu.
„Trh se zmenšil o dvacet až třicet procent. Odpadl strach zákazníků z růstu cen energií,“ přiznává zakladatel Daniel Helcl. Firma se navíc nevyhnula propouštění – z původních tří set zaměstnanců zůstala polovina. „Nejde jen o pokles trhu, ale také o optimalizaci provozu,“ vysvětluje Helcl.
I přes obtíže Woltair věří v budoucí oživení. „Historicky víme, že tyto trhy fungují ve vlnách. Letošní rok bude průměrný, ale příští rok už by měl přinést zlepšení,“ dodává.
Firma však koncem roku uzavřela investiční kolo série B vedené Fifth Wall, kterého se zúčastnily například Inven Capital, ArcTern Ventures a Westly Group. Přestože objem investice strany neodhalily, Forbes odhaduje, že jde o nižší stovky milionů korun. Cílem je další růst na domácím trhu a expanze do Německa, Itálie a Polska.
Keboola
Nenápadný český startup Keboola, sídlící v pražských Holešovicích, získal na přelomu roku 2023 a 2024 více než sedm set milionů korun od investorů v rámci série A s potenciálem dosáhnout až 1,4 miliardy korun.
Newyorský fond Viking Global vložil do firmy 32 milionů dolarů s opcí na dalších třicet milionů dolarů. „Poslední roky o nás bylo v USA více slyšet, takže se nám začíná ozývat více investorů,“ uvedl pro Forbes zakladatel Pavel Doležal.
„Vikingové neskáčou na hype, ale když mají tezi, tak si za ní jdou,“ dodává Doležal k rozhodnutí významného amerického fondu investovat do českého startupu. Pro Keboolu tato investice představuje příležitost k dalšímu růstu a upevnění pozice na globálním trhu.
Keboola vyvíjí cloudovou platformu, která umožňuje firmám integrovat a spravovat všechna data na jednom místě, bez nutnosti technického know-how. Funguje jako operační systém pro data, propojující různé technologie do intuitivního prostředí.
Právě tato jednoduchost a efektivita zaujaly dříve už českou podnikatelskou elitu, včetně jmen, jako jsou Eduard Kučera, Tomáš Čupr či Ondřej Fryc, kteří do Kebooly investovali už v rámci andělského kola.
Carebot
I když Carebot není na startupové scéně žádným nováčkem – jeden z jeho zakladatelů Daniel Kvak se objevil ve výběru Forbes 30 pod 30 už v roce 2022 –, stále patří mezi technologické projekty s obrovským potenciálem.
Startup, v jehož čele stojí dvojice Daniel Kvak a Matěj Misař, se zaměřuje na využití umělé inteligence k podpoře radiologů.
Za posledních deset let totiž vzrostl počet snímků, které musejí radiologové vyhodnocovat, o desítky procent, přičemž lékařů je stále stejně.
Carebot umí analyzovat rentgenové snímky a označit lékařům oblasti, kde by mohly být problémy. Jejich technologie tak šetří čas, zvyšuje efektivitu a přispívá k lepší péči o pacienty.
Nedávno Carebot uzavřel investiční kolo, v němž získal 1,2 milionu eur od renomovaných investorů, jako je Tomáš Krsek a jeho BHM Group, venture kapitál Startguide VC nebo Pilulka Lab.
Dalším významným krokem bylo navázání spolupráce s biofarmaceutickým gigantem Bristol Myers Squibb, se kterým společně chtějí lépe odhalovat a léčit pacienty s vážnými onemocněními.
Goodbye
Jiří Štěpánek si dal za cíl přinést revoluci do konzervativního světa pohřebnictví. Jeho startup Goodbye.cz usiluje o digitalizaci způsobu, jakým lidé řeší smrt svých blízkých. Nově své služby nabízí také jako zaměstnanecký benefit, což představuje unikátní přístup k tématu, které je často opomíjeno.
Původní nápad Goodbye.cz byl jednoduchý: usnadnit psaní závětí pomocí online portálu. Během covidové pandemie si však Štěpánek všiml, že lidé začali více přemýšlet o své smrtelnosti, zatímco samotné pohřebnictví zůstávalo po dekády beze změny.
To jej přivedlo k myšlence modernizovat celý obor. Goodbye přináší cenovou transparentnost, digitální přístup a snahu odbourat tabu spojená s posledním rozloučením.
„Stejně jako přestalo být mentální zdraví tabu, věříme, že se změní i pohled Čechů na poslední rozloučení,“ říká Štěpánek. Za své inovativní přístupy získal ocenění Mladý lídr v rámci cen SDGs vyhlašovaných magazínem Forbes.