V sedmém patře nového kancelářského komplexu uprostřed pražského Karlína sedí u stolu dva pánové, Prokop Verner a Petr Vybíral. Ten první řídí korporátní praxi i celou pražskou pobočku jedné z největších advokátních firem u nás, druhý stojí v čele její finanční praxe.

Oba jsou oblečeni v přesně padnoucích modrých oblecích a mluví s klidem a rozvahou. Svoji řeč prokládají čísly a ekonomickými pojmy. To, že jsou právníci, připomíná až okrově červený název kanceláře, který se tu a tam mihne za hlavní recepcí.

Jméno Allen & Overy, tedy název globální advokátní kanceláře, která hraje celosvětový prim v korporátním právu a financování transakcí, je zatím jedno z prvních, která na zdejší tabuli najdete. Kancelář je v designových prostorách prvním nájemcem a ve světě velké české advokacie je také jedna z prvních, která vyměnila svoji prominentní adresu v historickém srdci metropole za moderní výstavbu na východ od centra.

Prvenství se v práci těchto právníků opakuje až nápadně často. Jen loni pracovali na vstupu českého Eurowagu na londýnskou burzu, jedné z prvních emisí tuzemských akcií na trh globálních investorů, asistovali u emise vůbec prvních zelených dluhopisů české banky nebo také bratrům Wałachovým pomáhali vystavět filantropickou investiční nadaci, která u nás nemá obdoby.

Všechno složité případy, se kterými se většina českých právníků nesetká za celou svou kariéru. „To jsou situace, ve kterých si nás najmete. Ne když potřebujete napsat běžnou nájemní smlouvu,“ říká mi šéf pražské Allen & Overy Prokop Verner, velké jméno mezi korporátními právníky. Do světa advokacie sám přicházel z byznysu, ještě jako čerstvý koncipient se zkušenostmi z druhé strany stolu nastoupil do Allen & Overy a v kanceláři vyrostl až na partnera.

„Složitost našich případů nejčastěji spočívá právě v komplikované struktuře transakce nebo nové regulaci, se kterou není zkušenost. To, co naši londýnští kolegové dělají na denní bázi, je na našem trhu samozřejmě oříšek,“ dodává Petr Vybíral, druhý z partnerů kanceláře. Jedním dechem však dodávají, že na českém trhu nejsou mezi takovými firmami jediní.

Začátkem devadesátých let přilákal porevoluční hlad po kapitálu a přísun zahraničních investorů do Česka celou řadu globálních kanceláří ze Západu, mezi nimi právě i špičku v právu bankovnictví a financí Allen & Overy. „Zahraniční investoři tehdy potřebovali právníky, kteří uměli počítat a domluvili se anglicky,“ popisuje Verner.

A potřebují je dodnes. Do kanceláře se nicméně časem přidali další právníci i právní specializace, bankovní praxe tak dnes zabírá pouhou třetinu zdejší práce, zbylou část tvoří obory jako fúze a akvizice nebo kapitálové trhy.

Z firmy, která před patnácti lety platila za kancelář pro banky a mezinárodní klienty, je tak dnes skupina advokátů, která pomáhá českým byznysům dostat se do světa. „Doby, kdy jsme pracovali jen pro zahraniční klienty, to byla doména do roku 2005. Od té doby jsme ušli kus cesty, dospěli jsme nejen my, ale především lokální klienti,“ říká Vybíral.

Trh se podle něj sofistikoval a klienti s ním. „Řada českých byznysů jde do zahraničí nebo dělá složitější věci a potřebuje na to zkušené právníky,“ doplňuje svého kolegu Verner.

Přes sedmdesát procent případů, ke kterým se právníci z pražského Allen & Overy dostanou, má přeshraniční rozměr nebo se dělá vůbec poprvé. Kromě konkrétních transakcí je to velmi často poradenství právě v případech, se kterými na tuzemském trhu nemá nikdo zkušenost.

„Naposled to byl například nový režim srážkové daně na takzvané eurobondy, dluhopisy vydávané českými emitenty v zahraničí. Bylo třeba vymyslet způsob, jakým ošetřit výběr oné srážkové daně skrze mezinárodní vypořádací centra Euroclear a Clearstream. Na tuzemských emisích je již proces výběru nějak nastavený a my jsme se snažili ve spolupráci s emitenty, bankami a mezinárodními vypořádacími centry nastavit zcela nový postup, který by měl fungovat právě i na eurobondy,“ pečlivě vysvětluje expert na právo kapitálových trhů Vybíral.

„Byli jsme jedinou firmou, která při obou prvních emisích takových dluhopisů v letošním roce radila a nový proces navrhla. Konkrétně šlo o dluhopisy společností Moneta Money Bank a Energo-Pro,“ dodává právník, který v obou případech vedl tým advokátů stojících na straně bank, které na těchto transakcích pro české emitenty pracovaly.

Právě v těchto případech hraje mezinárodní zázemí kanceláře obrovský vliv. Na zmíněných transakcích totiž pracovali čeští právníci s týmem z Londýna. „Jsme jedna firma, ne samostatné pobočky, a to i ekonomicky. Pro každý případ proto vybíráme prostě ty právníky, kteří jsou pro danou práci nejvhodnější, bez ohledu na zemi, kde působí,“ vysvětluje Verner.

Oba partneři české kanceláře jsou tak zároveň v kruhu více než pěti set globálních partnerů celé kanceláře, právního gigantu, který jen loni dosáhl tržeb v přepočtu přes 55 miliard korun.

Obrat vygenerovaný v Praze se každý rok zvýší o patnáct až dvacet procent. „Na ten my se ale nezaměřujeme. Ne za cenu, abychom dělali práci, při které nebudeme mít pro klienta přidanou hodnotu. Odpovídají tomu i ceny našich služeb. Vyšší ceny jsou poplatné tomu, že patříme jen mezi hrstku advokátů, kteří takové případy zvládnou. Nesnažíme se pro klienta dělat úplně všechno,“ uzavírají Prokop Verner a Petr Vybíral, právníci, kteří z pražského Karlína dostávají český byznys do světa.