skip to main content
Architektura

Mezinárodní triumf české architektury. Studio Dagmar Štěpánové získalo prestižní světovou cenu

Jeden z největších světových portálů o architektuře Architizer vyhlašuje každý rok soutěž o nejlepší stavby roku. Letos ji v kategorii rezidenční dům střední velikosti získali čeští architekti ze studia FormaFatal. Ocenění přišlo za vilový projekt Art Villas na Kostarice, který vlastní Filip Žák.

„V prosinci začneme na Kostarice stavět další pobočku našeho studia,“ říká zakladatelka FormaFatal Dagmar Štěpánová. Do Střední Ameriky měla v plánu částečně přesídlit již dříve, ale stavbu nejdřív zbrzdila koronakrize a poté období dešťů.

Štěpánová patří mezi další úspěšné Čechy, kteří se nezalekli zahraniční konkurence a rozhodli se poměřit své síly mezinárodně. „Doma jsme projekt Art Villas přihlásit do soutěží nemohli, protože realizace není na území České republiky. Tak jsme si řekli, že to zkusíme v té největší světové architektonické soutěži, která existuje,“ směje se architektka.

Momentálně mají o práci jejího studia zájem klienti z Londýna, Paříže a Indie. „Zde jsme dostali nabídku postavit dům, jehož majitel nám ponechává absolutně volnou ruku. Jeho jediný požadavek je, abychom při stavbě dbali na hinduistickou tradici bydlení, která má zajistit harmonickou energii,“ vypráví Štěpánová.

Reklama

Jedna z největších realizací ji ale čeká v Panamě, kde byla na základě úspěchu na Kostarice oslovena tamním velkým developerem, který má zájem postavit vesnici z ekologických domů.

„Jsme ve fázi jednání, ale pokud tento projekt vyjde, posuneme se k tomu, co dělám nejraději. Ke stavbám a urbanismu, které patří mezi mé ambice.“

Velký prostor vidí Dagmar Štěpánová právě v práci pro země Střední Ameriky z toho důvodu, že zdejší současná architektura je stále v začátcích. „Trochu mi to připomíná 90. léta v Česku, je zde obrovský potenciál,“ dodává.

Pokud momentálně neplánujete cestu na Kostariku, můžete si práci studia FormaFatal vychutnat například v pražském baru Autentista či v nově znovuotevřené restauraci Gran Fierro v Myslíkově ulici.