Nestává se příliš často, že by úspěšný politik tak vehementně hájil svět kryptoměn. Dokonce natolik, že si jej kvůli tomu pozvali do panelu v rámci probíhajícího setkání Světového ekonomického fóra v Davosu. V Americe velmi oblíbený starosta Miami se ale právě takovým postojem netají.
Francis Xavier Suarez se netají ani tím, že dávno ztratil důvěru ve fiat měny. Starosta se rozhodl během pandemie udělat z Miami bitcoinový hub a do určité míry se mu to navzdory komplikovaným okolnostem podařilo (i navrch má zatím stále New York). Long drink namíchaný z nízkých daní, uvolněného tempa i Suarezův otevřený přístup ke kryptoměnám udělaly z obchodní a kulturní pobřežní metropole lokálního pandemického vítěze.
Kalifornské metropole nebo zmiňovaný New York zažívaly postupný technologický exodus firem i zaměstnanců, ale Miami se pro mnohé tech firmy stalo novým útočištěm – pro ty z krypta často už natrvalo. Letos ve slunném městě proběhl dosud nejmasivnější ročník nejstarší bitcoinové konference s lakonickým názvem Bitcoin Conference.
Zatímco řada politiků využívá krypto segmentu jen jako snadno dostupného nástroje pro populistickou politiku, Suarez si nechává proplácet část výplaty v bitcoinu, rád by v kryptu vyplácel i ostatní městské zaměstnance a loni v létě spustil na bitcoin navázaný token MiamiCoin, od kterého si sliboval nárůst městských příjmů a naopak snížení příjmové nerovnosti.
Tokenu se však momentálně příliš nedaří: jeho cena je za rok dole o sedmdesát pět procent. Suarez přesto v panelu The Future of Crypto sehrál společně se Sheilou Warren z Crypto Council for Innovation perfektní koncert na obranu případu kryptoměn, a to i navzdory probíhajícímu medvědímu kryptotrhu.
Měli k tomu ostatně nejlepší předpoklady: Suarez i Warren jsou původně právníci. Starosta například potvrdil, že stále pobírá část svých peněz v bitcoinech a své rozhodnutí by nevzal zpět. Spolu s Warrenem připomněli relativně krátkou cestu, kterou krypto sféra urazila od obskurní záležitosti až do průmyslové vertikály, se kterou se musí počítat.
Suarez hovořil výhradně o bitcoinu a připomenul, že cena kryptoměny historicky klesala vždycky jen v omezeném čase, ale v dlouhodobém horizontu fungovala jako úložiště hodnoty. Volatilita je trochu přeceňovaná.
„Zatím bitcoin funguje jako aktivum, ale přijde čas, kdy to budou více a více peníze. Až peněžní aspekt převáží, stabilizuje se i jeho cena,“ prohlásil kryptooptimistický starosta. Připomněl také, že všichni s oblibou řeší volatilitu v období medvědího trhu, ale když všechno roste, tak s ní nikdo nemá problém.
„Komu dnes můžeme věřit, politikům? Bankéřům a regulátorům? To je přesně důvod, proč technologie jako bitcoin získávají váhu. I když je navrhl člověk, rozhoduje o jejich chování nezměnitelný kód,“ dodal miamský politik.
Asi nejdůležitější Suarezovo poselství zní, že krypto je síla, která demokratizuje trh. A stojí tak podle něj v symbolickém kontrastu k přeregulovanému finančnímu trhu, který pod hlavičkou ochrany spotřebitele omezuje možnosti běžného nekvalifikovaného investora na zlepšení své finanční situace.