Když na YouTube vyhledáte slovní spojení „Náklaďák Rocky“, narazíte mimo jiné na video z roku 2011. Levá mužská ruka na něm předvádí dovednosti robotické hračky, zatímco pravá drží v ruce kameru. Na videu, které si vysloužilo 28 tisíc zhlédnutí, by nebylo nic pozoruhodného. Tedy za předpokladu, že by jeho autorem nebyla jedna z nejzajímavějších postav tuzemské byznysové scény.

Uběhlo deset let a Michal Menšík už pochopitelně recenze na hračky nedělá ani je neprodává. Neprodává ani domácí pekárny (k tomu se dostaneme) a ani si na sebe nebere půjčky s přísným úrokem (též k tomu dojdeme). Michal Menšík je dnes strůjcem logistické společnosti DoDo a stará se o to, aby měli jeho zákazníci jako Tesco, KFC či Dr.Max hladkou logistiku poslední míle. Tedy konečnou část cesty, kdy je zboží doručeno klientovi.

Hádáte správně, že přidanou hodnotou není v tomto případě flotila aut, nýbrž technologie. Na pozadí DoDo logistiky běží extrémně sofistikovaný software, který na základě predikcí a bohatých datových vstupů v reálném čase optimalizuje trasy jednotlivých kurýrů. 

Tuhle cestu začal Michal Menšík psát v roce 2016, kdy od KKCG Karla Komárka koupil službu DoDo. Ta se v té době skládala ze dvou aut a deseti kurýrů a pro KKCG byla spíše přítěží. Dnes má DoDo aut přes 1200, kurýrů přes dva tisíce, loni tržby jen těsně nedosáhly na miliardu korun a poslední tři roky je v černých číslech.

To si vysloužilo pozornost elitního investorského dua – na Menšíka letos vsadili 1,5 miliardy korun Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Ti investují skrze vehikl MFresh Holding, kde ovládají osmdesát procent. Zbylá pětina náleží skupině Rockaway Jakuba Havrlanta.

Pro sedmatřicetiletého podnikatele, jehož fanouškovské srdce patří přes dvacet let fotbalové Spartě, má spojení s jejím vlastníkem Křetínským značné kouzlo.

„Beru to jako potvrzení, že něco dělám správně. V životě mě nenapadlo, že bychom se mohli byznysově potkat,“ říká muž, který si po investici nechává ve firmě bezpečnou majoritu (Forbes neveřejnou majetkovou strukturu zná), což ho teoreticky nominuje i do žebříčku nejbohatších Čechů.

Michal Menšík nevyrostl na jednom oboru jako například Jan Bednář ze ShipMonku. Nešel ani s jasným plánem zlepšit něco, co ve firmě, kde byl zaměstnán, podle něj dobře nefungovalo jako Hubert Palán z Productboardu. Menšík se vždy chytil příležitosti tam, kde zrovna byla.

V anglofonních zemích pro to mají perfektní výraz – hustler. V byznysovém kontextu je to někdo, kdo má podnikavého ducha. Někdo, kdo chce uspět tou či onou cestou. Jeho příběh je dokonalou ilustrací toho, když je někdo hustler odmala.

Co sis říkal po prvním setkání s Danielem Křetínským?

Můžu na začátek říct ještě něco trochu jiného?

Můžeš cokoli…

Já bych byl strašně rád, aby se do toho rozhovoru promítlo, že je to team effort. Jsem tváří celého byznysu, jsem CEO a jsem ten, kdo stál u zrodu, ale bez zkušených lidí, které se mi podařilo shromáždit, bychom tady rozhodně neseděli.

To nám říká každý.

Je mi jasné, že je to klišé, ale u mě to vážně platí. Nikdy bych s vážnou tváří nemohl vyprávět svůj příběh stylem, že jsem to celé udělal sám.

Beru. Co ten Křetínský?

Samozřejmě to pro mě bylo jisté ocenění, když jsem zjistil, že má investiční zájem. Uměl ocenit, že jsme za krátkou dobu postavili velmi zajímavou firmu. Zároveň to z jeho pohledu může být dobrá infrastrukturální play, která může mít značný přínos. (Daniel Křetínský vlastní čtyřicet procent v řetězci Metro a podíly v několika dalších retailových společnostech, pozn. red.)

Sedli jste si?

Myslím si, že jo. Dan má rád věci a lidi, kteří jsou relativně „under the radar“, což máme společné. Zároveň nemá rád chvástání. Má rád výsledky. DoDo bude úspěšné, když tu miliardu a půl dokáže proměnit ve firmu evropského významu, která mění zaběhnuté pořádky. Nestane se tak tím, že o tom budu mluvit. (smích)

Jsi si teď byznysově více jistý, když máš v zádech investory této ráže?

Určitě. Mně se ale hlavně líbilo, že jsme si řekli něco ve stylu – pojďme tady společně budovat firmu a v budoucnu uvidíme, co to přinese za možnosti. Jestli půjdeme IPO, nebo to naopak budeme držet. Všechny va-
rianty budou ve hře. Líbilo se mi, že to nejsou peníze fondu, který tě v nějaký moment bude tlačit k exitu, protože má investiční horizont.

Forbes Digital Premium