Když procházíte karlínskými kancelářemi firmy IceWarp, na první pohled se ničím neliší od jakéhokoliv startupu, kterých je „pražské Silicon Valley“ plné. Prosvětlený prostor, menší komůrky, kanceláře i velké zasedačky pro vývojářské hackathony, ale i kulečník pro odreagování.

Kdybyste však zasedli k jednomu ze zdejších počítačů nebo drze nakoukli jednomu ze zaměstnanců přes rameno, brzy byste si všimli jedné věci: absence jakéhokoliv softwaru od Microsoft. Žádný Office, konferenční Teams nebo cloudová služba Azure, natožpak e-mailový klient Outlook.

„Když občas u některého nového obchoďáka vidím, že pracuje v Excelu, který dostal s novým počítačem, dostane pohlavek,“ říká v nadsázce spolumajitel a šéf IceWarpu Adam Paclt.

„Snažíme se být co nejvíce Microsoft free,“ dodává a důvod je nasnadě. Paclt totiž stojí za IceWarpem – celosvětově poskytovanou alternativu k Office 365 a G-Suite. Za tu dobu se IceWarp rozvinul do virtuální kanceláře nabízející cloudové služby, týmový pracovní chat nebo vlastní videokonferenční prostředí.

„Začali jsme s alternativou k Exchange a věděli jsme, že to můžeme udělat líp,“ říká Paclt k počátkům firmy, která letos slaví dvacátý rok existence a už dvanáct let má pobočku ve Spojených státech, sedm let v Indii a letos na jaře si připsala velký zářez v Malajsii, kde tamní vládě dodá kompletní softwarové řešení pro virtuální kancelář.

Ta se tak zbaví závislosti na velkých hráčích, jako je Google nebo právě Microsoft, což by si Paclt přál i v případě evropských úřadů.

„Projekt v Malajsii je game changer, protože to je vládní projekt, který by dával smysl i na starém kontinentu,“ konstatuje sedmatřicetiletý podnikatel, který má v plánu dnes dvousetmilionové tržby IceWarpu do pěti let zečtyřnásobit.

Nepříliš formální člověk, který se nejlépe cítí právě v kanceláři se svým týmem – tak se Adam Paclt popisuje a možná i to je důvod, proč je v médiích méně vidět než jeho kolega Jerry Javornický. Ten je dnes známý hlavně ze startupu SpaceKnow, který spoluzaložil s Pavlem Machálkem.

Svět je kulatý a není třeba se zaměřovat jen na Českou republiku.

Adam s Jerrym se poznali jako náctiletí a byznysově spolu vyrůstali. Společně byli v San Francisku, kde nasávali tamní dravé byznysové prostředí, sledovali nové technologie a vštěpovali si do hlavy, že svět je kulatý a není třeba se v budoucích aktivitách zaměřovat jen na Českou republiku.

Právě oni začali budovat eM Clienta, vedle toho s ní spjatou firmu AppToCloud zaměřenou na orchestraci cloudu a dodnes se svými firmami sdílejí kanceláře v Karlíně, i když pracovní zacílení mají každý někde jinde. Ve svých firmách ale vzájemně působí jako spolupodílníci a s dalšími dvěma kolegy tvoří neformální byznysovou skupinu.

„„Mám v naší skupině na starosti IceWarp, projekt AppToCloud a ještě jedno nově narozené dítě z oblasti kybernetické bezpečnosti, který zatím držíme pod pokličkou,“,“ předesílá tajemně Paclt, který do ředitelského křesla nastoupil v roce 2014 a začal s kompletní reorganizací celé firmy.

IceWarp je dnes aktivní v padesáti zemích celého světa, čítá zhruba sto zaměstnanců a sídlo i vývoj si drží v Praze, respektive v Plzni, kde celkově zaměstnává na 60 lidí.

Najdete v ní editory pro práci s dokumenty, cloudový prostor pro sdílení materiálů napříč všemi zařízeními, týmový chat nebo videokonference.

Najdete v ní editory pro práci s dokumenty, cloudový prostor pro sdílení materiálů napříč všemi zařízeními, týmový chat nebo videokonference.

„Naší mantrou je, aby zaměstnanci nemuseli nic řešit, jen otevřít browser a dělat vše, co potřebují v jednom hezkém rozhraní. Myslíme si, že to je budoucnost,“ domnívá se Paclt, který se s IceWarpem stará o zákazníky velkých jmen – například Jaguar, Maersk nebo Allianz.

Teamchat od IceWarpu

Jeho služba funguje jako SaaS (Software as a Service) a klient tedy platí za využívaný software a cloudovou službu měsíční poplatky. „To, co lidé používají každý den, chceme dělat tak, aby všemu rozuměli a vše bylo funkční,“ vysvětluje Paclt.

V tom podle něj spočívá jedna z konkurenčních výhod oproti Microsoftu, nabízejícímu za vyšší předplatné i funkcionality, které člověk většinou nevyužívá. Jako další výhody oproti velkým hráčům zmiňuje nižší cenu, vyšší flexibilitu nebo větší důraz na úroveň soukromí při práci s daty.

Na něj firma jakožto poskytovatel cloudových řešení pečlivě dbá. I proto Paclt se svými kolegy rozjel kyberbezpečnostní projekt Appsec, který IceWarpu, ale i dalším firmám hledá skulinky v jejich IT systémech.

Vydání Forbesu Zázrak

„Vyvíjíme vlastně takového hackera s umělou inteligencí,“ přizvedne Paclt přece jen zmiňovanou pokličku nad projektem, který už vyvíjejí dva roky. Zatím Appsec nevypustili na světlo světa, ale už s ním absolvovali zhruba 150 testů, během kterých se jim nepodařilo vlámat pouze do dvou firem.

Kyberbezpečnostní hrozby jsou podle Paclta časovanou bombou, a i proto je zvědavý na to, jak se Microsoftu povede chystaný frontální útok s novým Outlookem. Ten má v podstatě podporovat jen Office365 a uživatele směřovat k tomu, aby jejich maily tekly přes servery Microsoftu.

„Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví z pohledu soukromí dat,“ říká Paclt, který se s IceWarpem drží toho, že dnes není potřeba nic instalovat do počítače. „Nevidím důvod, proč bych si měl instalovat čínského klienta kvůli konferenci. Otevřu prohlížeč, pošlu URL a jedu. Nevím, co dnes lidi vymýšlí,“ kroutí nechápavě hlavou nad asi nejviditelnějším příkladem z covidové doby.

Telekonfereční platforma IceWarpu

A i když jde Adam Paclt proti Microsoftu byznysově a od jeho produktů drží daleko nejen svou firmu, ale i své klienty po celém světě, přece jen občas zhřeší. „Občas si zahraju Xbox,“ přiznává.

Zanedlouho pak v rámci závěrečného potlachu dodá, že nemá žádné sociální sítě kromě jediné: LinkedInu. „No vidíte, a ten je vlastně taky od Microsoftu,“ loučí se s nefalšovaným smíchem muž, který nás chce závislosti na softwarovém molochovi zbavit.