skip to main content
Český byznys

Microsoft free. Příběh muže, který vyvinul vlastní Office365

Když procházíte karlínskými kancelářemi firmy IceWarp, na první pohled se ničím neliší od jakéhokoliv startupu, kterých je „pražské Silicon Valley“ plné. Prosvětlený prostor, menší komůrky, kanceláře i velké zasedačky pro vývojářské hackathony, ale i kulečník pro odreagování.

Kdybyste však zasedli k jednomu ze zdejších počítačů nebo drze nakoukli jednomu ze zaměstnanců přes rameno, brzy byste si všimli jedné věci: absence jakéhokoliv softwaru od Microsoft. Žádný Office, konferenční Teams nebo cloudová služba Azure, natožpak e-mailový klient Outlook.

„Když občas u některého nového obchoďáka vidím, že pracuje v Excelu, který dostal s novým počítačem, dostane pohlavek,“ říká v nadsázce spolumajitel a šéf IceWarpu Adam Paclt.

„Snažíme se být co nejvíce Microsoft free,“ dodává a důvod je nasnadě. Paclt totiž stojí za IceWarpem – celosvětově poskytovanou alternativu k Office 365 a G-Suite. Za tu dobu se IceWarp rozvinul do virtuální kanceláře nabízející cloudové služby, týmový pracovní chat nebo vlastní videokonferenční prostředí.

„Začali jsme s alternativou k Exchange a věděli jsme, že to můžeme udělat líp,“ říká Paclt k počátkům firmy, která letos slaví dvacátý rok existence a už dvanáct let má pobočku ve Spojených státech, sedm let v Indii a letos na jaře si připsala velký zářez v Malajsii, kde tamní vládě dodá kompletní softwarové řešení pro virtuální kancelář.

Reklama

Ta se tak zbaví závislosti na velkých hráčích, jako je Google nebo právě Microsoft, což by si Paclt přál i v případě evropských úřadů.

„Projekt v Malajsii je game changer, protože to je vládní projekt, který by dával smysl i na starém kontinentu,“ konstatuje sedmatřicetiletý podnikatel, který má v plánu dnes dvousetmilionové tržby IceWarpu do pěti let zečtyřnásobit.

Nepříliš formální člověk, který se nejlépe cítí právě v kanceláři se svým týmem – tak se Adam Paclt popisuje a možná i to je důvod, proč je v médiích méně vidět než jeho kolega Jerry Javornický. Ten je dnes známý hlavně ze startupu SpaceKnow, který spoluzaložil s Pavlem Machálkem.

Svět je kulatý a není třeba se zaměřovat jen na Českou republiku.

Adam s Jerrym se poznali jako náctiletí a byznysově spolu vyrůstali. Společně byli v San Francisku, kde nasávali tamní dravé byznysové prostředí, sledovali nové technologie a vštěpovali si do hlavy, že svět je kulatý a není třeba se v budoucích aktivitách zaměřovat jen na Českou republiku.

Právě oni začali budovat eM Clienta, vedle toho s ní spjatou firmu AppToCloud zaměřenou na orchestraci cloudu a dodnes se svými firmami sdílejí kanceláře v Karlíně, i když pracovní zacílení mají každý někde jinde. Ve svých firmách ale vzájemně působí jako spolupodílníci a s dalšími dvěma kolegy tvoří neformální byznysovou skupinu.

„„Mám v naší skupině na starosti IceWarp, projekt AppToCloud a ještě jedno nově narozené dítě z oblasti kybernetické bezpečnosti, který zatím držíme pod pokličkou,“,“ předesílá tajemně Paclt, který do ředitelského křesla nastoupil v roce 2014 a začal s kompletní reorganizací celé firmy.

IceWarp je dnes aktivní v padesáti zemích celého světa, čítá zhruba sto zaměstnanců a sídlo i vývoj si drží v Praze, respektive v Plzni, kde celkově zaměstnává na 60 lidí.

Najdete v ní editory pro práci s dokumenty, cloudový prostor pro sdílení materiálů napříč všemi zařízeními, týmový chat nebo videokonference.

Reklama

Najdete v ní editory pro práci s dokumenty, cloudový prostor pro sdílení materiálů napříč všemi zařízeními, týmový chat nebo videokonference.

„Naší mantrou je, aby zaměstnanci nemuseli nic řešit, jen otevřít browser a dělat vše, co potřebují v jednom hezkém rozhraní. Myslíme si, že to je budoucnost,“ domnívá se Paclt, který se s IceWarpem stará o zákazníky velkých jmen – například Jaguar, Maersk nebo Allianz.

Teamchat od IceWarpu

Jeho služba funguje jako SaaS (Software as a Service) a klient tedy platí za využívaný software a cloudovou službu měsíční poplatky. „To, co lidé používají každý den, chceme dělat tak, aby všemu rozuměli a vše bylo funkční,“ vysvětluje Paclt.

V tom podle něj spočívá jedna z konkurenčních výhod oproti Microsoftu, nabízejícímu za vyšší předplatné i funkcionality, které člověk většinou nevyužívá. Jako další výhody oproti velkým hráčům zmiňuje nižší cenu, vyšší flexibilitu nebo větší důraz na úroveň soukromí při práci s daty.

Na něj firma jakožto poskytovatel cloudových řešení pečlivě dbá. I proto Paclt se svými kolegy rozjel kyberbezpečnostní projekt Appsec, který IceWarpu, ale i dalším firmám hledá skulinky v jejich IT systémech.

Předplatné Forbesu

„Vyvíjíme vlastně takového hackera s umělou inteligencí,“ přizvedne Paclt přece jen zmiňovanou pokličku nad projektem, který už vyvíjejí dva roky. Zatím Appsec nevypustili na světlo světa, ale už s ním absolvovali zhruba 150 testů, během kterých se jim nepodařilo vlámat pouze do dvou firem.

Kyberbezpečnostní hrozby jsou podle Paclta časovanou bombou, a i proto je zvědavý na to, jak se Microsoftu povede chystaný frontální útok s novým Outlookem. Ten má v podstatě podporovat jen Office365 a uživatele směřovat k tomu, aby jejich maily tekly přes servery Microsoftu.

„Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví z pohledu soukromí dat,“ říká Paclt, který se s IceWarpem drží toho, že dnes není potřeba nic instalovat do počítače. „Nevidím důvod, proč bych si měl instalovat čínského klienta kvůli konferenci. Otevřu prohlížeč, pošlu URL a jedu. Nevím, co dnes lidi vymýšlí,“ kroutí nechápavě hlavou nad asi nejviditelnějším příkladem z covidové doby.

Telekonfereční platforma IceWarpu

A i když jde Adam Paclt proti Microsoftu byznysově a od jeho produktů drží daleko nejen svou firmu, ale i své klienty po celém světě, přece jen občas zhřeší. „Občas si zahraju Xbox,“ přiznává.

Zanedlouho pak v rámci závěrečného potlachu dodá, že nemá žádné sociální sítě kromě jediné: LinkedInu. „No vidíte, a ten je vlastně taky od Microsoftu,“ loučí se s nefalšovaným smíchem muž, který nás chce závislosti na softwarovém molochovi zbavit.

Reklama
Reklama