Americká společnost Microsoft investuje do roku 2025 v Japonsku do datových center 2,9 miliardy dolarů (67,7 miliardy korun). Je to největší investice firmy v zemi a je reakcí na snahu Tokia o zvýšení výpočetního výkonu pro umělou inteligenci. Japonskému listu Nikkei to řekl prezident Microsoftu Brad Smith.

Přijetí AI a investice do domácích kapacit se staly národní prioritou pro vlády po celém světě, upozornil Smith. Tokio zavádí opatření, jejichž cílem je zvýšit výpočetní výkon AI v zemi, kvůli obavám, že domácí data budou přenesena a uložena v datových centrech v zahraničí.

Microsoft je dvojkou v poskytování cloudových služeb za společností Amazon Web Services. Firma instaluje pokročilé polovodičové součástky pro AI, které jsou navrženy a optimalizovány speciálně pro použití v systémech AI, ve dvou stávajících centrech ve východním a západním Japonsku. Firma také v Japonsku plánuje program rekvalifikací související s AI, kdy chce za tři roky vyškolit tři miliony pracovníků a zřídit v Tokiu novou laboratoř pro výzkum a vývoj v robotice a AI.

Firma OpenAI podporovaná Microsoftem představila v roce 2022 svého chatbota ChatGPT s umělou inteligencí, který vyvolal celosvětový povyk kolem generativní AI. Vzrostla poptávka po rozsáhlých jazykových modelech, které jsou základem technologií pro služby jako ChatGPT, na cloudových platformách.

Vlády také stále častěji požadují „datovou suverenitu“, což znamená, že data dané země by měla být spravována v té zemi, a ne v zahraničí. Důvodem jsou obavy o bezpečnost a soukromí. Tokio omezilo přenos osobních údajů do zahraničních datových center. To způsobilo, že cloudové platofrmy jako Amazon Web Services a Google oznámily vyšší investice do datových center v Japonsku.