Už je to jisté – Microsoft kupuje za 7,5 miliardy dolarů službu GitHub. Ta umožňuje vývojářům hostovat své zdrojové kódy, sdílet je se světem a spolupracovat na vývoji softwarových projektů s dalšími vývojáři. Pro svět open source softwaru představuje GitHub jeden z nejdůležitějších projektů posledních 10 let. Jak to jde dohromady s Microsoftem?

Pokud si pod Microsoftem stále představíte korporaci z dob Steva Ballmera, která se snaží o to, aby žádný konkurenční program neuměl otevřít dokumenty z Wordu a Excelu, a produkuje hororová videa policejních zátahů do firem podezřelých z používání nelegálního softwaru, tak moc ne.

Čtěte také: Komu dát follow na Twitteru, pokud vás zajímají trhy a investice

Z pohledu dnešního „nadellovského“ Microsoftu ale akvizice GitHubu dává naprostý smysl. Microsoft už několik let není „firmou na Windows“. A pokud chce přežít minimálně několik dalších dekád, ani jí nemůže být. A aktuální šéf Microsoftu Satya Nadella si to moc dobře uvědomuje.

Zleva doprava: Spoluzakladatel a šéf GitHubu Chris Wanstrath, viceprezident Microsoftu Nat Friedman, šéf Microsoftu Satya Nadella a finanční ředitelka Amy Hood.

Svět se od zlatých časů Windows změnil natolik, že vydělávat na prodeji licencí operačního systému koncovým zákazníkům není udržitelný byznysmodel. V době, kdy operačním systémům vládne Android, který mohou výrobci do svých zařízení instalovat zdarma, a ani jeho bratříček Chrome OS nebo celý ekosystém Applu se systémy iOS a macOS nejsou o nic méně důležité, licencí na Windows za tři tisíce korun nikoho neoslníte.

Navíc to, jaký používáte operační systém, je mimo specifické profesionální nasazení čím dál více irelevantní. Aplikace se přesouvají do cloudu, a pokud si přece jen nějakou nainstalujete „na plochu“, často je to zase jen viditelná skořápka a všechny reálné výpočty stejně tak probíhají v cloudu. Jedna z největších konkurenčních výhod Windows, tedy nejširší nabídka aplikací, se začíná vytrácet.

Aktuálně tržby Microsoftu táhne produktová řada Office a všechny služby s ní spojené, následovaná IT řešeními pro firmy. Windows nebo třeba Xbox, tedy produkty, které jsou „vidět“, jsou na tom hůře. Úplně okrajové jsou pro firmu z hlediska tržeb fyzické produkty jako počítače Surface.

Jenže ani úspěch Office nemusí trvat věčně. Prodej licencí na software se ukazuje obecně jako překonaný a Office 365 – tedy službě předplatného – se zatím daří, ale konkurence nespí a služby předplácené na dobu určitou jsou snadno nahraditelné. Řešení pro firmy sice stále mohou dobře fungovat, ale bez viditelného produktu pro spotřebitele by se tak z v běžné populaci notoricky známého Microsoftu mohlo stát další IBM – sice relativně úspěšné, ale bez společenské relevance, jakou mají mezi technologickými společnostmi Google a Apple.

Jak si tedy zachovat relevanci značky, platformy Windows a produktů pro koncové spotřebitele? Microsoft sází na vývojáře – chce je dostat na svou stranu. A zatím se mu to docela daří.

Dříve sloužily vývojové nástroje Microsoftu jako Visual Studio výhradně k tvorbě aplikací pro Windows, dnes je můžete použít pro vývoj čehokoli. K tomu Microsoft zprovoznil linuxový bash ve Windows, ve svých cloudových službách umožňuje hostovat i cizí operační systémy, jeho zaměstnanci pravidelně přispívají do významných open source projektů – což bylo za Billa Gatese nebo Steva Ballmera něco nepředstavitelného.

A pokud budou sami vývojáři a další kreativci – často zároveň technologičtí influenceři – používat nástroje Microsoftu, a tedy Windows, dobrovolně na základě objektivních kvalit (a ne pouze z nutnosti), bude to pro značku Windows i celý ekosystém kolem ní skvělá reklama. Navíc budou vznikat s láskou propracované aplikace nebo doplňky dobře vyladěné pro Windows. Nákup GitHubu tak do strategie „vlísání se do přízně vývojářům“ výborně zapadá. Přece jen GitHub je lovebrand… Kdo by neměl rád GitHub?


Proč má GitHub každý rád? Určitě na tom má podíl i ikonický maskot Octocat.

Nástup mobilních operačních systémů, který Microsoft, ač kdysi jejich pionýrem, zaspal, firmu zbavil monopolního postavení na poli operačních systémů. Byla tak donucena svůj kdysi vlajkový produkt dělat objektivně lepší a lepší. A to se neobejde bez otevírání se světu, jehož součástí je i dnešní akvizice.

Přejeme Microsoftu hodně úspěchů s GitHubem!