Společnost Microsoft oslaví 4. dubna 40 let od založení. Pojďte se s námi projít historií tohoto softwarového gigantu, který udělal z jeho zakladatele Billa Gatese multimiliardáře a jednoho z nejbohatších lidí planety. V článku najdete 40 zajímavostí o firmě, s jejímiž produkty se potkal snad každý, kdo kdy v posledních 20 letech sedl za klávesnici počítače.

1. Microsoft (tehdy Micro-Soft) založili Bill Gates a Paul Allen 4. 4. 1975. Jejich první produkt byl programovací jazyk BASIC (nástroj pro psaní počítačových programů) pro mikropočítač MITS. Prodali ho, ačkoli v té době měli hotovou pouze ukázku.

2. V prvním roce podnikání vydělal Microsoft prodejem svého BASIC 16 005 USD.

3. Bill Gates se v roce 1976 proslavil svým „dopisem počítačovým nadšencům“, kde velmi ostře zkritizoval, že lidé si jejich BASIC kopírují a neplatí za něj. Od té doby je Gates v komunitě příznivců „free softwaru“ něco jako arciďábel.

4. Společné foto lidí z Microsoftu před stěhováním z Albuquerque, kde bylo první sídlo firmy, v prosinci 1978 rozhodně nijak nenaznačovalo, že zrovna tohle je skupina lidí, do které se vyplatí investovat:

microsoft-1978 done

5. Obří výrobce počítačů IBM chtěl vstoupit na trh malých osobních počítačů. Připravil proto mikropočítač nazvaný IBM PC a hledal pro něj firmy schopné dodat programové vybavení. Obrátil se na Microsoft, který byl v té době známý jako dodavatel nástrojů pro programátory, aby připravil už zmíněný BASIC. Jako operační systém měl být použitý upravený systém CP/M od společnosti Digital Research (kterou doporučil právě Gates). Autor tohoto systému a zakladatel Digital Research Gary Kildall byl ale příliš hrdý na to, aby jednal s velkou korporací (byl tak trošku hipík), proto IBM požádala Gatese, zda by pro ně nějaký OS nesehnal. Microsoft nakonec koupil garážovou firmu Seattle Computer i s jejím systémem QDOS. Z něj se později stal MS-DOS.

6. Microsoft má, jako některé další firmy, smůlu na sudé verze softwaru. MS-DOS 3.3 byl dobrý, MS-DOS 4 plný chyb, MS-DOS 5 opět dobrý. Windows 2 nepoužitelné, Windows 3 první komerčně úspěšné. Windows 98 neštěstí, Windows XP výborné, Windows Vista hrozné, Windows 7 opět úspěšné… Proč dali teď dvakrát za sebou sudou verzi (8 a 10), je záhada.

7. Známý „trojhmat“ Ctrl–Alt–Delete, kterým se v novějších verzích Windows člověk přihlašuje do systému, v systému MS-DOS naopak znamenal restart celého počítače. Microsoft touhle změnou úspěšně zmátl miliony uživatelů…

8. Společnosti Microsoft a IBM spolu vyvíjely operační systém nové generace nazvaný OS/2. Koncepčně zajímavý, ale přišel příliš brzy. Partnerství IBM a Microsoftu se nakonec rozpadlo, OS/2 zůstal IBM a později skončil.

9. Microsoft ustál na přelomu letopočtu pokus o soudní rozdělení firmy na dva subjekty („Windows“ a „Zbytek“). Soud vyvolaly konkurenční společnosti, kterým se zdálo postavení a jednání Microsoftu příliš monopolistické. To byl asi nejzávažnější soudní spor, který mohl Microsoft reálně poškodit. Soud první instance nařídil rozdělení, ale po velké právní bitvě bylo toto rozhodnutí nakonec zvráceno. Podobných bojů vedl Microsoft mnoho, např. deset let předtím čelil spolu s Hewlett-Packard žalobě Applu za to, že firmy okopírovaly vzhled jeho operačního systému (a v roce 1993 byl spor rozhodnut v neprospěch Applu).

bill a paul done

Zakladatelé Microsoftu Paul Allen a Bill Gates

10. Microsoft paradoxně zachránil Apple. V roce 1997 potřeboval Apple nutně hotovost. Dohodl se s Microsoftem, že MS koupí jeho akcie za 150 milionů USD. Součástí dohody byl vývoj MS Office pro Apple a přidávání Internet Exploreru do Mac OS. Za pár let obojí zase skončilo.

11. Nejzajímavější akvizice, jakou Microsoft udělal, byla koupě společnosti Forethought Inc. Ta vyvíjela pro Macintoshe program nazývaný Presenter. Postupem času se z něj stal známý PowerPoint, dnes v roli standardizačního nástroje pro manažerské vyjadřovací schopnosti.

12. Nejzbytečnější systém, který dal Microsoft na trh, byly Windows Me. Systém založený na předchozí verzi Windows 98 ale nikdo nekupoval – nepřinášel totiž nic nového. Místo toho lidé přešli na Windows XP – a dobře udělali!

13. Ne, pardon, ještě jedna podivnější verze byla: Windows XP N. Tuto verzi si vynutila Evropská komise, která shledala zabudovaný přehrávač hudby a videí zneužitím monopolu a požadovala, aby Microsoft dodal operační systém bez tohoto přehrávače. Původně navrhované jméno „Windows XP Reduced Media Edition“ se ale komisi nelíbilo, a tak vyšly Windows XP N, které jste si mohli v Evropě koupit. Udělali jste to?

14. Evropská unie si vůbec ráda na Microsoft došlápla. O pár let později nakázala, že Microsoft musí odstranit Internet Explorer z Windows. Když Microsoft ukázal, že toto přání nelze tak snadno splnit, vynutila si EU v zájmu „boje proti monopolu a ochrany evropských výrobců“ alespoň přidání výběru prohlížeče při instalaci. (Prohlížeč Safari, zabudovaný do Mac OS X, ale nikomu nevadil.)

win95-1-1

15. S tím odstraněním prohlížeče z Windows to bylo celé ještě zamotanější: Microsoft totiž v roce 1998 přinesl důkaz – demonstraci toho, že odstranění Internet Exploreru vede k nestabilitě systému a ke zpomalení. Tento důkaz byl nakonec vyvrácen a zlé jazyky tvrdí, že to bylo sporem: Windows totiž padaly a byly pomalé, i když v nich Internet Explorer byl!

16. Evropská unie se o několik let později rozhodla Microsoftu udělit pokutu ve výši 1,3 miliardy USD. Oficiální vysvětlení? „Antimonopolní opatření“.

17. Nejnenáviděnější operační systém v dějinách Microsoftu byl MS-DOS 4. Plný chyb a často sám od sebe padající…

dos done

MS DOS

18. Naopak nejoblíbenější byly Windows XP. Po dlouhé sérii Windows 3.11, Win95, Win98, WinMe přišel operační systém, který byl odladěný a výrazně stabilnější než jeho předchůdci. XP se dočkaly opravdu masového nasazení, i v pomalých korporacích nahradily předchozí Win2000 / WinNT, a když se blížil konec jejich životnosti, psali uživatelé do Microsoftu a žádali delší podporu…

19. Jako velmi úspěšný obchodní tah se ukázalo spojení Wordu, Excelu a PowerPointu do balíku MS Office. Díky tomuto kroku vytlačil Microsoft z trhu jednoúčelové aplikace jako Lotus 1—2-3 a WordPerfect.

20. Microsoft je spojován i s některými kontroverzními praktikami a společnostmi. Asi nejpodivnější z nich je v ČR působící společnost s názvem „BSA“. Oficiálně neexistuje, přesto se tváří, že zastupuje zájmy mnoha velkých korporací v čele s Microsoftem v boji proti pirátství, a občas se zviditelní například známými „protipirátskými“ klipy, kde zakuklenci vpadávají do kanceláří a zabavují počítače.

21. Microsoft má na svědomí také jeden z nejotravnějších počítačových nástrojů – známého pana Sponku. Byl součástí některých verzí kancelářského balíku Office a projevoval se tak, že třeba zničehonic připlachtil a vychrlil na vás: „Vypadá to, že píšete dopis. Chcete s tím pomoci?“ a vy jste ho museli klikáním vyhnat pryč. Mohli jste si místo pana Sponky nechat radit od animovaného pejska, ale kvalita rad tím nijak nevzrostla: „Víte, že se při práci s nůžkami můžete zranit?“

pan sponka done
22. Microsoft v roce 1995 představil světu Windows 95 a na marketingové kampani k jejich uvedení propálil odhadem 300 milionů dolarů. Namátkou: koupil práva k písni Start Me Up od Rolling Stones. Nad Torontem rozbalil stometrový banner, koupil 1,5 milionu výtisků The Times a rozdal je zdarma, zkrátka Windows 95 byly všude.

23. Jednou z nejvysmívanějších vlastností byla ta, že se všechno odvíjelo od tlačítka Start, dokonce i vypnutí počítače začínalo kliknutím na tlačítko Start. (O 17 let později budou uživatelé psát petice za jeho zachování…)

24. Microsoft kromě programů vyrábí i hardware, a to od roku 1983. Jeho klávesnice, myši, sluchátka nebo webkamery patří rozhodně k té lepší polovině dostupných zařízení.

25. V 90. letech se Bill Gates upnul k vizi inteligentního domu a inteligentní kanceláře, a i když pokusy jako Windows At Work, Windows for Workgroup nebo Microsoft Fax postupně upadly v zapomnění, Gatesovy vize o propojených zařízeních, která spolu komunikují, se nakonec pomalu plní. Jen o mnoho let později.

26. Později se Microsoft rozhodl realizovat své vize domácností budoucnosti, v nichž je k velké televizi připojeno multimediální centrum, které přehrává filmy, přistupuje na internet, kontroluje a řídí celý dům a propojuje domácí počítače. Tyto vize se tak úplně nesplnily, ale hmatatelný výsledek přeci jen vznikl: Microsoft XBox, úspěšná herní konzole, která přišla později než konkurenční PlayStation od Sony nebo konzole od Segy či Nintenda, ale přesto dokázala ukrojit téměř polovinu trhu, má k původní vizi multimediálního centra u televize asi nejblíž.

xbox done

27. Microsoft od počátku vydával kromě operačních systémů, vývojářských nástrojů a kancelářských balíků i hry. Tituly jako Age of Empires nebo Flight Simulator patří k těm nejznámějším.

28. V leteckém programu Flight Simulator byla až do roku 2001 možnost naletět letadlem do budovy. Po útoku na WTC byla tato možnost odstraněna. Dodneška se hovoří i o tom, že na Flight Simulatoru trénovali únosci pilotáž boeingu.

29. K herní konzoli XBox 360 vyvinul Microsoft ovladač Kinect – ten pomocí trojice kamer snímá polohu těla hráče, a člověk tak může ovládat hru pohybem a gesty. Komunita hardwarových nadšenců ale brzy začala Kinect využívat k různým jiným účelům, například pro ovládání mapového softwaru nebo ve zdravotnictví.

30. Microsoft dlouhodobě nevzdával snahu oslovit i uživatele, co nebyli s počítačem kamarádi. Tato snaha vedla k vytvoření Boba – nového „přátelského“ grafického rozhraní, které by mohl používat i laik, co nezná pojem „program“ a „soubor“. Na vývoj dohlížela tehdejší Gatesova přítelkyně Melinda, která se později stala jeho ženou. Jsou případy, kdy manažer nechá ve své firmě pracovat svou přítelkyni a je to ku prospěchu věci, ale stává se to málokdy. V případě Boba se to nestalo a tady máme videodůkaz:

31. Se jménem Billa Gatese je spojován výrok „640 kilobytů paměti je dost pro každého“, který jeho kritici rádi citují jako ukázku Gatesovy neprozíravosti. Ve skutečnosti ale Gates nic takového neřekl a sám k tomu poznamenal: „Řekl jsem nějaké hlouposti a nějaké nesmysly, ale tohle ne.“

32. Gatesův nástupce Steve Ballmer byl velmi svérázný manažer. Do Microsoftu nastoupil v roce 1980 a po Gatesově odchodu převzal šéfovský post a velmi výrazně se podepsal na úspěšném rozvoji celé firmy. Na druhou stranu si ho svět bude stejně nejvíc pamatovat kvůli jeho extatické prezentaci:

33. Se jménem Steva Ballmera je spojován i takzvaný „Ballmer peak“ – anekdotická legenda o tom, že s množstvím alkoholu v krvi klesá výkonnost programátorů až do určitého okamžiku, kdy naopak prudce vzroste.

34. Microsoft zaspal nástup internetu a podcenil jeho rozmach. Do vlaku naskočil později, vytvořil několik zoufalých verzí prohlížeče Internet Explorer, ale konkurenci, především Netscape, pomalu došel dech, a Microsoft tak od verze IE4 až do verze IE6 jednoznačně dominoval celému trhu s prohlížeči. Pokud se dá mluvit o „trhu“ u produktu, který je ke stažení zdarma.

35. Microsoft byl dlouhá léta nejnenáviděnější firmou v IT. Lidé z IT mu vyčítali snad každý krok, každý program, každé obchodní rozhodnutí. Leckdy oprávněně (například dominance IE rozhodně vývoji webových technologií neprospěla), ale často zcela iracionálně. V posledních letech se ale jeho reputace výrazně zlepšila, protože se objevili noví „velcí bratři“ a noví kandidáti neoblíbenosti.

bill-melinda-gates done

Bill a Melinda Gatesovi

36. Windows Phone je systém, který Microsoft vyvinul jako odpověď na iOS. Ne, že by předtím neměl vlastní systém pro mobilní zařízení, naopak: už od devadesátých let se podílel na vývoji a výrobě přenosných a kapesních počítačů (handheld, Pocket PC) a později k nim nabízel vlastní operační systém Windows CE a Windows Mobile.

37. S nástupem tabletů, který Microsoft taky lehce podcenil, vznikla potřeba mít systém Windows, který bude vhodný pro použití na tabletech. Vznikly tak Windows 8, které jsou sice technicky pokročilé, úspornější a rychlejší než předchozí Windows 7, ale uživatelé je nemají rádi, protože chybí tlačítko Start.

38. Microsoft a Bill Gates se stali součástí popkultury, objevili se například v seriálech Simpsonovi nebo South Park. Kromě toho jsou samozřejmě součástí mnoha spikleneckých teorií nebo nejrůznějších hoaxů. Jestli přeposíláte maily, kde je napsáno, že za každé přeposlání zaplatí Microsoft jeden dolar na záchranu beznohého koťátka, děláte to úplně zbytečně.

39. Přesto je Microsoft díky svým příspěvkům do Nadace Billa a Melindy Gatesových jedním z největších světových filantropů. Z výnosů jsou podporovány nejrůznější rozvojové projekty po celém světě.

40. Věřte nevěřte, ale vypráví se, že Bill Gates se v mládí rád projížděl v rychlých autech, a proto ho často stavěla a pokutovala policie. Gates ale platil pokuty na místě a v hotovosti, což vzbuzovalo pozornost policistů, protože v té době jediní lidé, co s sebou vozili větší množství hotovosti, byli drogoví dealeři a pasáci…


Čtěte také:

Z Microsoftu se stává nový Google a z Googlu zase starý Microsoft