Americký daňový úřad požaduje po společnosti Microsoft doplatit za roky 2004 až 2013 na daních 28,9 miliardy dolarů (668,6 miliardy korun) plus penále. Požadavek úřadu souvisí s kontrolou, jak firma rozdělovala svůj zisk mezi různé země a jurisdikce, oznámil Microsoft. Dodal, že se závěry Amerického daňového úřadu nesouhlasí, bude je rozporovat, a bude-li to nutné, obrátí se na soud.

Microsoft uvedl, že vždy dodržoval pravidla Amerického daňového úřadu a platil daně, které dlužil, v USA i jinde ve světě. Na blogu rovněž napsal, že od té doby změnil své postupy a otázky vznesené daňovým úřadem se týkají minulosti, a ne současných postupů. Věří také, že případné dlužné daně budou po auditu sníženy až o deset miliard dolarů na základě daňových zákonů přijatých bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.

Americký daňový úřad prověřuje, jak firma rozděluje zisky mezi jednotlivé země a jurisdikce. Již dlouho panují obavy, že největší korporace neplatí ve vyspělých zemích dostatečné daně. Technologičtí giganti jsou kritizováni za to, že vykazují nižší zisky v zemích s vyšším zdaněním, aby tak minimalizovali své daně.

Letos se Microsoft dostal do hledáčku i dalších amerických úřadů. V červnu se dohodl s americkou Federální obchodní komisí, že zaplatí 20 milionů dolarů kvůli nezákonnému shromažďování údajů o dětech, které si založily účet na Xboxu.