Představte si, že se na vás nejprve usměje neuvěřitelné štěstí, vaši aplikaci si vyhlédne obří korporace a nabídne vám za ni něco mezi sty až 200 miliony dolarů. Vy vezmete peníze a firma za pár let váš, teď již bývalý, projekt pošle k ledu. Mohlo by vám to být jedno, ale není. Co s tím?

Právě v takové situaci se ocitl Christian Reber, spoluautor cloudové aplikace Wunderlist, sloužící pro organizaci úkolů a času. Leckdo by nad tím mávl rukou, své zaplaceno přece dostal královsky a co s projektem udělá nový majitel, již není jeho starost. Někdy je ale ego a vůle tvořit silnější.

Reber prodal Wunderlist Microsoftu v roce 2015, ten ho chvilku zkoušel provozovat, ale již v roce 2017 usoudil, že je aplikace zralá na ukončení. Z pohledu redmondského softwarového giganta to mělo určité odůvodnění. Aplikace totiž konkurovala internímu produktu Microsoft To Do, což je multiplatformní úkolovník s přímou integrací do Office 365.

Wunderlist každopádně vznikl v roce 2011 a až do akvizice Microsoftem v roce 2015 stačil nasbírat třináct milionů aktivních uživatelů. Jak přesně se téhle aplikaci z dílny berlínského startupu Wunderkinder pod taktovkou softwarového obra dařilo a jak úspěšná byla integrace s jeho firemní kulturou i produkty, se můžeme jen dohadovat.

Jisté je, že 6. prosince 2019 firma oznámila, že produkt končí. K finálnímu vypnutí došlo v květnu 2020. Uživatelé ale i po tomto datu měli a stále mají možnost importovat svůj obsah do nového produktu – Microsoftu To Do.

Reber by si mohl užívat zasloužený kapitál a nechat celou věc být, namísto toho jej ale prý krok Microsoftu učinil „opravdu velmi nešťastným a rozladěným“.

Poraženecký přístup mu nikdy vlastní nebyl, a tak vkročil podruhé do stejné řeky. Tím se kruh pomalu uzavírá. Reberův nový projekt Superlist, který je prakticky přímým nástupcem původní aplikace, letos v dubnu oznámil úspěšné uzavření seedového investičního kola.

V jeho rámci se podařilo vybrat deset milionů eur a hlavním investorem se stala švédská venture kapitálová firma EQT Ventures. Celkem tak má startup k dispozici již 13,5 milionu eur. Aby pojítek s původním projektem nebylo málo, dva ze čtyř Reberových partnerů jsou původní spoluzakladatelé Wunderlistu.

Plán vytvořit nástupnickou aplikaci oznámil Reber už v roce 2021 a aktuálně se celý projekt nalézá ve druhé fázi startupového cyklu. Podobně jako v případě předchozího projektu se jedná o aplikaci pro správu úkolů a projektů, jejíž hlavní výhoda je v propojování různých systémů a uživatelských prostředí a v možnosti spolupracovat v hybridním pracovním světě.

Tvůrci mají ambici vytvořit jakýsi most mezi limitovanými osobními úkolovníky, jako je výše zmiňovaný To Do list, a profesionálními nástroji, jako je Asana a Trello. Ty sice dobře škálují a umožňují spolupráci více lidí a jejich řízení, v případě drobných projektů ale spotřebovávají neúměrně času a energie jen na svoji vlastní údržbu.

Superlist se snaží vtěsnat někde mezi tyto dva extrémy – pokrývá požadavky od obyčejného osobního úkolovníku až po projektovou aplikaci do dvou set spolupracujících lidí.

Asi nejzajímavější poučení z celého příběhu, pomineme-li fakt, že se člověk nemá vzdávat po první větší překážce, shrnuje Reber následovně: „Myslím, že je dnes neuvěřitelně snadné vybírat kapitál pro založení technologické společnosti, peněz je totiž na trhu víc než technologických firem,“ říká. „Jako zakladatel, který již má pár nových společností za sebou, mám pocit, že nikdy nebyla lepší doba pro sběr kapitálu, než je dnes.“