skip to main content
Cesta z města

Mikulovský Štajnhaus měl být útulek pro víno a surf. Nakonec je ze zříceniny bašta designu

Uprostřed židovské čtvrti, s atmosférou tak silnou, že by se dala krájet, stojí Štajnhaus. Pět století starý dům a v něm pět pokojů, to nejlepší místo, kde začít víkend na jižní Moravě.

Víno–postel–Mikulov. To je motto Štajnhausu a takhle jednoduché to doopravdy je. Dům je zrekonstruovaný v čistých liniích, s holými zdmi zdobenými jen neúprosnou geometrií staré klenby. Z oken Štajnhausu vidíte přímo na zámek i malebný Svatý kopeček, kouzlo Pavlovských vrchů máte na dosah.

Přijeďte ve všední den, kdy je Mikulov bez davů turistů tak nějak opravdovější. A za rozbřesku se jděte projít za město, spící vinice ve svojí posvátné tichosti lákají ke kontemplaci. Rozhřešení pak večer najdete ve víně. Jen pozor, to pálavské může být návykové. Petr Štajner, majitel Štajnhausu, se koneckonců i kvůli němu ocitl v Mikulově.

Reklama

„Víno, kolo a surf mě sem přivedly,“ přiznává. Napřed si manažer z Prahy, který celý život pracuje v telekomunikacích, koupil v Mikulově byt, pak dva vinné sklepy. A do toho se před osmi lety zjevil Štajnhaus. „Nehledal jsem žádnou další investici. Ale ten dům si mě našel sám,“ říká.

Dům s hlubokou historií, který vypadal jako zřícenina, byl v katastrofálním stavu. Ale měl takové kouzlo, že se do něj Štajner zamiloval a rozhodl se ho zachránit. Po několika letech přestavby se tak Štajnhaus probral z kómatu v nové identitě, kterou mu dali architekti z ateliéru ORA.

Rekonstrukce Štajnhausu prý nebyla ani tak projekt, jako spíš proces, který se fluidně přetvářel podle toho, co zrovna odkryla nová vrstva omítky nebo středověké zdi. Na konci toho procesu je ale moderní útulek pro duše bažící po konejšivé kráse jednoduchosti.

A když už budete na jižní Moravě – tady jsou tři vinařství poblíž Mikulova, která rozhodně nesmíte minout. Jako bonus k lahodnému vínu jsou totiž taky krásná a potěší každého milovníka designu perfektními kulisami.

Obelisk, Valtice

Reklama

Místo, které je vzdušnou a zároveň velkolepou moderní variací na antický chrám se stropem zdobeným intarzií Natalie Perkof. V povznášejícím prostředí tu letos můžete kromě vinné degustace zažít taky hodiny jógy, párování s rybími specialitami nebo nedělní brunch.

Gala, Bavory

Terroir jedinečné Pálavy si můžete vychutnat ve vínech Jaromíra Galy, ale taky při návštěvě jeho vinařství mezi vinicemi a loukami. Výrobu vína, jehož hrozny tady sklízejí výhradně ručně, Gala loni přestěhoval do krásné dřevěné stodoly pod Stolovou horou, blíž k vinohradům.

Sonberk, Popice

Slunce, víno a výhledy. Ikonické vinařství, které jako první zasnoubilo vinohrady s moderní architekturou, jako postpandemický restart rozjelo koncerty na vinici, pravidelné soboty se skvělým jídlem od vybraných šéfkuchařů a taky sraz foodtrucků.

Reklama
Reklama