Dárcovská platforma Donio překonala významný milník. Za čtyři roky své existence vybrala na dobročinné sbírky a komerční projekty přes miliardu korun.
Od vzniku v roce 2019 přispěli dárci přes 852 miliony korun v Česku a více než šesti miliony eur na Slovensku, kam platforma přišla předloni. Průměrný příspěvek u nás činí 845 korun.
„Když jsem v roce 2019 Donio zakládal, o takové sumě se mi ani nesnilo. Věděl jsem, že je tu spousta lidí, kterým nejsou osudy druhých lhostejné, ale že se nám společně podaří během čtyř let vybrat miliardu korun, mě upřímně ani nenapadlo,“ říká tvůrce projektu David Procházka, který crowdfundingovou platformu založil. Po půl roce se přidala investiční platforma Miton.
Letos v květnu platformu koupila technologická společnost Livesport, která je jedním z největších světových poskytovatelů výsledků z oblasti sportu. Procházka už tehdy avizoval, že platforma letos zřejmě překročí miliardový milník.
Livesport při převzetí uvedl, že chce charitativní web dál rozvíjet v Česku i na Slovensku. „Během pandemie se dobře ukázalo, v čem spočívá síla Donia. Byli jsme mezi přispěvateli na několik projektů, ale tak rozsáhlá, rychlá a efektivní pomoc mohla přijít jen díky spojení velké masy dárců,“ konstatoval většinový majitel Livesportu Martin Hájek.
Procházka si pochvaluje, že Donio zvolilo vhodný typ financování pomocí „dýšek“ od dárců, kteří dobrovolně a transparentně pomáhají financovat provoz projektu, byť se to na začátku zdálo mnoha lidem nereálné.
Jedním z cílů platformy je také naučit dárce nepřispívat pouze jednorázově v době krize, ale pravidelně. Více než třikrát ročně u nás aktuálně přispívá pouhých deset procent dárců a Donio chce jejich počet alespoň zdvojnásobit.
„K tomu mohou významně přispět dlouhodobé sbírky, které nemají datum ukončení. Typicky na déletrvající rehabilitace nebo pomoc konkrétním neziskovým organizacím či jiným projektům, a také možnost nastavení opakovaného příspěvku, třeba měsíčního,“ nastiňuje Procházka, který stojí ve vedení charitativního webu.
Donio také příští rok zvažuje vstup na Ukrajinu, kde už rok a půl zuří Ruskem rozpoutaný konflikt. Procházka by tam rád směřoval peníze ze zahraničí, aby bylo možné z celého světa přispívat na obnovu domácností a institucí zatížených válkou.
Pomoc Ukrajině se ostatně řadí mezi sbírky, na které Češi skrze Donio přispívali historicky nejvíce: celkem na jednotlivé ukrajinské projekty poslali přes 64 milionů korun. Největší úspěch měly sbírky na pomoc lidem zasaženým tornádem na jižní Moravě, kde se vybralo dohromady více než 85 milionů korun.