David Procházka, člen loňského výběru Forbes 30 pod 30, je po víkendových volbách nejmladším zastupitelem na pražském magistrátě. Zakladatel platformy Donio, která pomáhá Čechům darovat peníze na dobro, má na radnici velké plány. 

„Chtěl bych mít na starosti smart city, digitalizaci a inovace s prvky sociální politiky. Tomu rozumím a věnoval jsem se takovým věcem v Doniu. Nejvyšší aspirace je ale být pražský radní, což je vysoká pozice z pohledu člověka, který teprve teď vstupuje do politiky. Ze startupového světa jdu do věcí s pokorou, ale po hlavě. Takže kdybych tu možnost měl, nebál bych se toho,“ přibližuje na rovinu.

Procházka také doufá ve větší měststkou podporu v rámci startupového systému, technologických firem a hubů, včetně inovací jako takových. „Praha má dost peněz z evropských dotací i vlastního rozpočtu a v tomto sektoru to podle mě neumí úplně efektivně investovat,“ domnívá se.

Ideálně by si představoval založení agentury na rozvoj  startupového a technologického ekosystému, která by mimo jiné bojovala za vhodnou legislativu, například v oblasti zaměstnaneckých akcií – a následně ji i prosazovala na poslanecké úrovni. V jejím fungování si představuje i spolupráci s předními českými startupisty, jako jsou třeba Michal Menšík z DoDo a Michal Šmída z Twisto.

S těmi by Procházka rád vytvořil velké startupové centrum podle světových měřítek. To by provozovalo coworkingové prostory a finančně participovalo na investičních projektech ve spolupráci se soukromým sektorem. Centrum by také mělo využít sítě partnerských měst a navázat s nimi spolupráci pro další propojování s byznysem.

„Jako případný radní pro smart city a inovace bych chtěl také technologické inovace v rámci města, třeba zefektivnit pražské radiály, přivádějící dopravu do města. Podél nich by mohly být světelné signály, které řídí dopravu a přizpůsobují rychlost, aby nevznikaly kolony. Takto se dávkuje doprava, aby byla plynulejší, třeba v Německu,“ vysvětluje.

Mladého startupistu, který prostřednictvím platformy Donio vybral už přes půl miliardy na dobročinné účely, zajímají ale i autonomní linky metra. „Na metru D, které se právě staví, se s tím už počítá, ale třeba metro C je na vrcholu kapacit. Jako autonomní by se dalo o ještě dvacet procent zefektivnit,“ myslí si Procházka.

V posledních letech se Praha neumisťovala v indexu inovací na předních příčkách, a takový cíl bychom si prý měli dát. „Smart city není jen o robotech, dronech nebo umělé inteligenci, jak si mnozí představují, ale například o využívání nových a obnovitelných zdrojů, chytrých řešení snižování spotřeby energie, nebo právě optimalizace dopravy. Smart řešení by mělo šetřit peníze, čas, a nabízet dostupné služby pro všechny bez rozdílu věku nebo příjmu,“ říká nový zastupitel.

Rozvinout by také chtěl Portál Pražana a udělat z něj komunikační nástroj od města směrem k Pražanům, aby bylo užívání portálu jednodušší a efektivnější, a lidé si mohli snadno s městem vyřizovat své záležitosti. „Ideologicky potřebuje Praha začít inovovat a digitalizace je prostor, kudy vše posunout,“ říká Procházka.

Podle něj je potřeba, aby mělo město zastoupení v mladých lidech a využilo jejich energii. „Když se skloubí drive mladých lidí se zkušenostmi stávajících politiků, může vše dobře fungovat a městu to prospěje,“ tvrdí.

„Stát se radním by byl dobrý signál vůči mladým lidem, kteří mi dali přes třicet jedna tisíc preferenčních hlasů. Říkalo by to, že je jim město otevřené na všech úrovních. Že je ochotné naslouchat mladému názoru,“ domnívá se Procházka.

Vše teď bude ale záležet na povolebních koaličních vyjednáváních. Pokud Procházka nedostane žádnou gesci, pravděpodobně v čele Donia ještě zůstane. Ostatně nástupce zatím nemá. „Aktuálně hledáme někoho zvenku. Cílíme na člověka, který má zkušenosti s online produktem a vedením týmu, spíš marketingově a produktově zaměřeného, avšak s osobním přesvědčením o filantropii,“ uzavírá.