Byla jednou z prvních Češek, které uspěly na Wall Street, a působila v největších investičních bankách nejen v londýnském City. Finančnice Kateřina Zychová dnes stojí v čele investiční společnosti Verdi Capital a budoucnost vidí v zemědělství.

Otevírá proto nový fond zaměřený na investice do farem a půdy. Do vehiklu, který má zatím podíl ve třech zemědělských farmách v tuzemsku, chce poslat na miliardu korun.

Takzvaný Verdi fond farem se jako vůbec první fond v Česku zaměří na nákup, zefektivnění a rozvoj zemědělských farem. „Cílem je navýšit hodnotu zemědělských farem pomocí jejich restrukturalizace a efektivního řízení,“ popisuje investorka a jedna z nejvlivnějších žen Česka svou motivaci k založení fondu.

Lepší efektivity farem chce docílit například snížením nákladů díky modernizaci, zavedením nových technologií nebo využitím odpadového tepla. „Hospodaření dokážeme díky efektivnímu řízení zlepšit a značně tak navýšit hodnotu farem. Očekáváme, že celkové čisté zhodnocení fondu bude více než deset procent ročně,“ vypočítává Kateřina Zychová, která šéfuje i představenstvu společnosti GHR miliardáře Tomáše Krska.

Zemědělství je podle Zychové stabilní sektor, který je velmi odolný i v dobách krize. „Zemědělské komodity a potravinová soběstačnost se i v návaznosti na covid a válku na Ukrajině staly klíčovými tématy. Ceny zemědělských komodit, zejména pšenice, v současné situaci raketově rostou,“ zmiňuje zakladatelka fondu. „Ceny nemovitostí a pozemků v čase navíc rostou rychleji než inflace,“ zdůrazňuje.

Například tržní ceny zemědělské půdy tak za poslední dekádu vystoupaly o téměř 200 procent. Zatímco v roce 2011 byla průměrná cena za hektar 108 tisíc korun, minulý rok to už bylo více než 294 tisíc korun a cena pravděpodobně poroste dál.  

200 %

O tolik vystoupaly tržní ceny zemědělské půdy za poslední dekádu

„Nespoléháme se ale jen na pasivní růst cen podkladových aktivit, jako je třeba půda. Naším největším know-how je restrukturalizace – proto věříme, že dobrým hospodařením dokážeme výkonnost fondu dále pozitivně ovlivnit,“ dodává Zychová, která se v minulosti podílela i na úspěšném spuštění první české větrné elektrárny ve Finsku.

Životní prostředí má být faktorem i při výběru farem do portfolia nového fondu. Vychází to nejen z přesvědčení investorky, která v rámci svých jiných projektů dlouhodobě investuje i do zelené energie, ale také z poptávky a cílů, které si pro následující roky klade Evropská unie.

Do portfolia, kam bude vybírat zejména malé a střední farmy, zakladatelka vložila vlastní kapitál v podobě tří již fungujících farem. Do budoucna plánuje investici dál navyšovat až k miliardě korun.

Zemědělství však Zychová nevnímá jen jako investiční příležitost, ale i impulz k rozvoji některých regionů. „Dvě ze tří farem, které vlastníme, jsou v oblasti západních Čech, kde je krajina místy stále velmi zanedbaná,“ konstatuje.

„Jednu z nich už provozujeme v bio režimu a postupně ji zvětšujeme. Oblast zbavujeme náletových rostlin a uvažujeme o rozšíření honitby a postavení skleníků,“ říká investorka a zmiňuje i zaměření na distribuci vlastních výrobků.

„Nabízet budeme maso, mléko, máslo nebo jogurty v bio kvalitě a naši investoři na ně budou mít velkoobchodní slevu,“ uzavírá Kateřina Zychová.