Miliardový projekt. Tak by se dal nazvat plán brněnské skupiny Purple, rozjíždějící druhý venture kapitálový fond zaměřený na startupy ze střední a východní Evropy. Vedle čtrnácti milionů eur z vlastních zdrojů hodlá investovat dalších šestadvacet, které plánuje získat od investorů.
Jakub Nytra, Filip Řehoř a David Kašper jsou spolužáci z vysokoškolských lavic a většinoví majitelé skupiny Purple Holding. Její existenci v roce 2011 odstartovali budováním forexové makléřské společnosti, která svou technologii udala po celém světě.
Z malého týmu je tak dnes holding s více než dvěma sty zaměstnanci fungujícími na čtyřech kontinentech. I když má skupina pobočky na Kypru, v Dubaji nebo Singapuru, přibližně sto osmdesát jejích lidí pořád pracuje z kanceláří v Brně a Praze. Nic to zároveň nemění na skutečnosti, že zhruba pětadevadesát procent tržeb firmy, kde trojice zakladatelů drží tříčtvrtinový podíl, přichází od zákazníků ze zahraničí.
S tím, jak začala firma po roce 2015 ekonomicky spolehlivě fungovat, začali i sami zakladatelé společně s dalšími akcionáři více investovat do nemovitostí. Chtěli ale peníze vracet i do prostředí, ze kterého sami vzešli, to znamená do startupů. Psal se rok 2019 a na světě se proto objevil investiční fond Purple Ventures I, do něhož postupně ze svého převedli patnáct milionů eur.
Ty pak následně zamířily jak přímo do technologických startupů, v nichž fond typicky usiluje o vlastnický podíl do deseti procent, tak do dalších spřátelených fondů investičních skupin, jako jsou například Presto Ventures, Tensor Ventures, RSJ nebo Nation1.
„Rozkládali jsme tím riziko, ale hlavně podpořili ekosystém, protože ostatní fondy s námi začaly sdílet jejich investiční nabídky, a díky tomu jsme se začali dostávat k projektům, kde by to pro nás ze začátku bylo těžké,“ říká Jan Staněk, spoluzakladatel fondu a vedoucí partner Purple Ventures.
Hedepy, Impact Hub, Tatum, Campiri, VOS.Health, Choice QR, KardiAI… To jsou jen některé z mladých firem, v jejichž úspěšnou budoucnost v Purple Ventures uvěřili natolik, aby do nich vložili peníze. Staněk pak vyzdvihuje také mexický startup Toroto, který se věnuje snižování dopadu klimatických změn.
„Pracují na zalesňování a zadržování vody v krajině a prodeji offsetů oxidu uhličitého. Je to exponenciálně rostoucí firma, která má zakázky od korporátů jako Coca-Cola, Microsoft, PepsiCo, Anheuser-Busch a podobně. Věříme, že by do konce dekády mohla být jednorožcem s valuací přes miliardu dolarů,“ popisuje Staněk startup, kde má Purple Ventures podíl osmnáct a půl procenta získaný v rané fázi označované jako „family, friends and fools“.
Na pořádný exit Purple Ventures stále čekají. Podle Staňka je to i tím, že trvání investice fondu je nyní v průměru dva a půl roku, zatímco exity obvykle přichází mezi pátým a sedmým rokem. „Je k tomu potřeba přistupovat s pokorou. Některé věci se nedají uspěchat a je lepší si počkat,“ konstatuje s tím, že první fond prozatím navýšil hodnotu o zhruba sedmdesát procent.
Možností, do čeho investovat, je ale víc než vlastních prostředků. Proto se Purple Ventures rozhodli otevřít fond s pořadovým číslem 2, kde s plánovanými čtyřiceti miliony eur od privátních i institucionálních investorů chtějí zainvestovat zhruba do šedesátky firem v rané fázi vývoje (pre-seed a seed). Jednat se má primárně o firmy s vlastním softwarovým řešením a globální ambicí, často již generující první příjmy.
„Když někdo řekne, že bude jednička na českém trhu a dál se uvidí, v tu chvíli nás přestává zajímat,“ konstatuje Staněk, jehož týmu ročně přijde kolem tisícovky nabídek, z nichž na uzavření dealu dosáhne méně než procento.
Vytvořili si seznam oborů, u nichž věří, že v dalších pěti a sedmi letech porostou. „Je to digitální zdraví, energy tech, deep tech, software as a service, informační bezpečnost, ale věříme i v e-commerce, internet věcí a obecně v oblast vzdělávání a téma creator economy,“ vyjmenovává.
„Naopak se nechceme pouštět do fintechu, o kterém si myslíme, že je z hlediska investičních příležitostí již za zenitem, a explicitně nezmiňujeme ani umělou inteligenci. Ta se totiž bude propisovat napříč všemi oblastmi,“ dodává.
Shánět od investorů řádově desítky milionů je v současné době nesnadný úkol – i když má Česko podle Wealth Report J&T Banky přes třicet tisíc dolarových milionářů, ochota investovat do českých startupů loni výrazně klesla. Jan Staněk ale sází na to, že chuť investorů vkládat peníze do nadějných startupů se letos vrátí.
„Řada bohatých Čechů a jejich následovníků si uvědomuje důležitost diverzifikovat svůj investiční majetek a ještě podpořit znalostní ekonomiku. Navíc Česko a celý středoevropský region čeká druhá ekonomická transformace, kdy vedle montování, stavebnictví a skladování musíme posílit ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou, digitalizovat a automatizovat. A právě mladé, agilní technologické startupy jsou těmi nositeli a hybateli změny,“ věří Staněk.