Jack Dorsey řídí dvě z top technologických firem v Silicon Valley a je jedním z těch šéfů, kteří odmítají brát za svou práci regulérní plat.

Platí to jak pro Twitter, tak pro Square, ačkoli, abychom byli přesní, Square mu za jeho práci v posledních letech přece jen něco vyplatil – symbolické 2 dolary a 75 centů.

Čtěte také: Komu dát follow na Twitteru, pokud vás zajímají trhy a investice

Přesto musí i Dorsey čas od času platit účty, což potvrzuje fakt, že v uplynulých několika měsících rozprodával své akcie. Jen letos se zbavil 1,7 milionu akcií Squaru, což mu po zdanění vyneslo zhruba 80 milionů dolarů. To je na někoho, kdo věnuje svůj čas hned dvěma firmám, velmi slušné.

K prodeji akcií Squaru se letos navíc naskytla ideální příležitost. Firma, která vyrábí zařízení pro malé obchody, aby mohly přijímat platby kartami a mobily, je stále ještě v červených číslech a nevydělává, přesto letos cena jejích akcií vylétla o plných 80 procent.

Jack Dorsey

Dorsey, kterého si většina z nás automaticky spojuje zejména s Twitterem, má ve Squaru uloženou většinu svého jmění. Hodnota jeho podílu díky příznivému vývoji od počátku roku vzrostla o 1,9 miliardy dolarů na celkové 3,9 miliardy. Dorseyho jmění jako takové se tak vyšplhalo na 4,7 miliardy.

Twitter si letos také vedl dobře. Jeho akcie poskočily téměř o 50 procent. Dorsey, jehož podíl v Twitteru je oceňován téměř na 600 milionů dolarů, se letos těchto akcií ani nedotkl (totéž se ovšem nedá říct o Evanu Williamsovi, s nímž Dorsey Twitter zakládal; ten totiž od letošního dubna prodal nebo věnoval téměř polovinu svého podílu).

Dvaačtyřicetiletý Dorsey není jediný, kdo odmítá brát za svou práci obvyklý plat. Stejně to praktikuje i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo Larry Ellison z Oraclu či Larry Page se Sergeyem Brinem z Googlu.

Všichni jmenovaní berou symbolický dolar ročně. Místo regulérní mzdy si ale samozřejmě odnášejí mnohem lukrativnější bonusy, navíc často vlastní hromady akcií svých firem, které mohou kdykoli prodat (a často tak i činí). Rozhodnutí nepobírat plat je často vnímáno jako důkaz toho, že šéfům opravdu záleží na tom, aby šla firma nahoru. Kdyby nešla, nemají nic jistého.

Ve výroční zprávě Twitteru se přímo píše, že Dorsey, který plat odmítl už v roce 2015, tím „podává důkaz své oddanosti a víry v dlouhodobý potenciál společnosti“.

Rodák ze St. Louis studoval na University of Missouri-Rolla a na New York University, ale ani na jedné škole studia nedokončil. Má certifikovaný masérský kurz, a než se vrhl do světa technologií, koketoval chvíli s módním byznysem. Twitter založil v roce 2006 s už jmenovaným Evanem Williamsem, Bizem Stonem a Noahem Glassem a šéfoval mu až do roku 2008. Na pozici výkonného ředitele se vrátil v roce 2015. V roce 2009 spoluzakládal Square, který uvedl na burzu v roce 2015. I v téhle firmě zůstává výkonným ředitelem.