Investor a jeden z nejbohatších Čechů Karel Janeček nebyl od loňské volby prezidenta mediálně příliš vidět ani slyšet. Jak ale říká, médiím se nijak programově nevyhýbal.

„Byl jsem hodně v zahraničí. Naposledy v Davosu na Světovém ekonomickém fóru a bylo to pro mě pozitivní překvapení,“ říká viditelně uvolněný padesátník v novém Forbes Byznys podcastu, svém největším rozhovoru pro česká média od loňské prezidentské volby.

Ve Švýcarsku získal nové byznysové kontakty a v našem podcastu se mimo jiné vrací i k pandemii covidu nebo boji s dezinformacemi. Hlavně ale popisuje své nejbližší plány, točící se kolem jeho volební metody D21, kterou chce nyní z Česka vyvézt do zahraničí.

„Získala v Davosu velikou pozornost. Lichtenštejnský premiér už metodu znal a je veliká šance, že se stane volební metodou v Lichtenštejnsku i dalších zemích,“ tvrdí Janeček. Hlasovací systém, který je založen na možnosti dát více hlasů a někdy i hlas minusový, nyní rozšiřuje do Afriky, kde Janečka zaujal zcela nový projekt.

Souvisí s nerostným bohatstvím země a dostal jméno Ubuntu. „Ve svahilštině to znamená I am because we are. A jde o projekt tokenizace nerostného bohatství Afriky,“ vysvětluje Janeček. Výraz, který už několik dekád používá stejnojmenná linuxová distribuce, v tomto případě zahrnuje investice, vzdělávání a možnost držitelů tokenů „podílet se na řízení země a tím i na řízení celého bohatství“.

Proč se Karel Janeček rozhodl být aktivnější v zahraničí? Neobává se, že tokeny mají v Česku spíše negativní konotaci? V čem budou ty jeho jiné, a co přesně znamená nový projekt Archa21? To a mnoho dalšího si poslechněte v podcastu.