Poměry v českém fotbalu kritizuje miliardář Milan Kratina už delší dobu. Teď by však rád od slov a finanční podpory názorových přívrženců z prostředí zeleného trávníku přešel k činům. Ohlásil proto kandidaturu do vedení tuzemské fotbalové asociace.
Zakladatel skupiny Accolade, jednoho z největších evropských hráčů na poli budování a investování do průmyslových parků, má k fotbalu odmala velmi blízko – na amatérské úrovni se mu věnuje přes tři dekády.
Své odhodlání něco změnit dokázal podle Forbesu 47. nejbohatší Čech už zkraje loňského roku, kdy se rozhodl podpořit iniciativu Fotbalová evoluce (Fevoluce). Ta si klade za cíl navrátit dobré jméno českému fotbalu, kterým v posledních letech zmítají nekalé praktiky a korupce.
Spolu s Kratinou se do projektu zapojili i další byznysmeni jako šéf Rohlíku.cz Tomáš Čupr, Martin Hájek z Livesportu, bývalý fotbalista a výrobce klik M&T Ivo Ulich nebo například investiční skupina Pale Fire Capital, za níž stojí Jan Barta.
„S Accolade jsme se stali lídrem odpovědného, férového a udržitelného podnikání a moc bych si přál, aby se stejné hodnoty propsaly i do našeho českého fotbalu,“ říká šestačtyřicetiletý podnikatel, který by z pozice místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) rád navrátil kopané společenský kredit.
„Mojí ambicí je vrátit lidem důvěru ve sport. Dokončit očistu rozhodcovského prostředí a vrátit do jejich rozhodování férovost a samotným rozhodčím dát znovu důvěru,“ pokračuje jedna z tváří listopadového magazínu Forbes.
Stejně tak by rád nastartoval vlnu nadšení v nejmladších generacích. „Právě mládežnický fotbal a větší rozvoj sportování a aktivního pohybu u dětí je mojí absolutní prioritou,“ dodává byznysový parťák investora Zdeňka Šoustala, s nímž vlastní Accolade.
Kratina chce na své cestě za změnou poměrů v nejpopulárnějším českém sportu klást důraz zejména na podporu týmů, okresů a krajů, které podle něj mají vliv na to nejdůležitější – mládež. Celkem si však vytyčil šest priorit, a to konkrétně samotný sport, transparentnost, organizační strukturu, majetek asociace, její financování a image.
Zjednodušeně to znamená, že by chtěl rozumné rozdělování finančních prostředků, aby se tuzemský fotbal mohl rozvíjet na všech úrovních stejně. Současně je podle něj potřeba asociaci efektivně řídit a účelně nakládat s jejím miliardovým majetkem, případně jej zhodnotit. Asociace by se podle něj měla také více otevřít společnosti a tím přilákat silné komerční partnery a získat více peněz pro nejnižší úrovně.
V neposlední řadě by Kratina byl rád, jak už zmínil, aby český fotbal byl dobrým příkladem pro celu společnost a bezpečným prostředím pro rozvoj dětí, ať už kluků, či holek.
„Dodnes si pamatuji každý důležitý zážitek spojený s amatérským fotbalem. I to, jaký na mě měl vliv kolektiv nebo náš trenér. Pochopil jsem, jak je důležité mít vzory, chcete-li inspirativní osobnosti. A také, jak je důležité mít jasná a férová pravidla, která platí vždy a pro všechny stejně,“ vzpomíná Kratina a dodává, že by chtěl, aby obdobné zkušenosti formovaly i další generace sportovních nadšenců.
„Fotbal může mít skvělé partnery, mladé miliardáře, kteří by do něj finance s radostí vložili. Jen ale za předpokladu, že se v prostředí objeví nové, čistší myšlenky a nezkažená krev,“ řekl Kratina už loni v rozhovoru pro Forbes.
O tom, že v české kopané léta cosi – lidově řečeno – hnije, věděli všichni, kdo se kolem tuzemského fotbalu byť jen trochu pohybovali. Dlouho nicméně chybělo to podstatné: důkazy.
Ty se objevily v polovině října 2020, kdy si policisté do sídla fotbalové asociace přišli pro jejího místopředsedu Romana Berbra, šedou eminenci řídící zákulisí tuzemského fotbalu. Někdejší příslušník StB, který následně strávil měsíce ve vazbě a nyní je stíhán na svobodě, čelí obvinění z korupce, ovlivňování výsledků zápasů a zpronevěry.
Tvrdá rána pro už tolik poškozenou pověst českého fotbalu je však zároveň potřebným impulzem. Poptávka po změně poměrů tu totiž byla již delší dobu, lidem ovšem chyběla odvaha. Kauza Berbr jim ji dodala.