Český fotbal potřebuje změnu. Podobná slova se z prostředí tuzemských zelených trávníků ozývají léta, v posledních měsících však ještě intenzivněji. Hlas volající po revoluci sílí mimo jiné i proto, že se na něm začínají podílet lidé z jiných společenských sfér, včetně úspěšných podnikatelů.

Co mají kromě byznysu společného zakladatel a spoluvlastník Accolade Milan Kratina, šéf Rohlíku.cz Tomáš Čupr, Martin Hájek z Livesportu, bývalý fotbalista a výrobce klik M&T Ivo Ulich nebo investiční skupina Pale Fire Capital, za níž stojí Jana Barta, Dušan Šenkypl a David Holý?

Všichni vyjmenování se rozhodli podpořit iniciativu Fotbalová evoluce (Fevoluce), která si klade za cíl navrátit fotbalu u nás dobré jméno.

„Současná pověst fotbalu je značně pošramocená. Zatímco v Německu se s ním spojují velcí sponzoři, u nás už do něj kvůli stávajícímu vedení nechce dávat peníze pomalu ani veřejný sektor. Rádi bychom tohle změnili,“ říká Milan Kratina o projektu, jehož hlavními tvářemi jsou bývalí elitní fotbalisté jako Vladimír Šmicer, Jan Koller, Milan Baroš nebo Tomáš Sivok

„Fotbal může mít skvělé partnery, mladé miliardáře, kteří by do něj finance s radostí vložili. Jen ale za předpokladu, že se v prostředí objeví nové, čistší myšlenky a nezkažená krev,“ doplňuje Kratina.

Milan Kratina, spoluzakladatel Accolade, firmy zaměřující se na byznys se sklady.

Sám má k fotbalu velmi blízko: na amatérské úrovni se mu věnuje přes 30 let a dodnes nelibě vzpomíná na moment, kdy ho rozhodčí ve čtrnácti vyloučil za „nepřiměřenou kritiku bez použití sprostých slov“.

Podobných situací, kdy sudí vnímají dění na hřišti jinak než ostatní zúčastnění, je přitom – pokud zrovna soutěže na měsíce nepozastaví pandemie – každý víkend po celé republice k vidění nespočet. A právě sporná rozhodnutí mnohdy motivovaná finančními odměnami se jeví jako největší kámen úrazu českého fotbalu.

„S protikorupční rétorikou jsme byli titulárním sponzorem fotbalové ligy již v roce 2016 (tehdy jako ePojisteni.cz, pozn. red.). Naše podpora Fevoluce stojí na tomto základu – fotbal je krásný sport a jména jako Šmicer a Koller považujeme za nezkorumpovatelná,“ odůvodňuje angažovanost Pale Fire Capital Dušan Senkypl.

Podle Ondřeje Lípy, předsedy Fevoluce a mimo jiné bývalého mluvčího reprezentace či manažera regionálních akademií, ale příspěvek Kratiny, Šenkypla a ostatních nespočívá jen v darování peněz.

„Sdílí naši vizi, naše principy a jsou ochotni se na nich podílet. To je možná ještě důležitější. Nechceme peníze od každého,“ poznamenává Lípa.

Prozatím byznysmeni do projektu vložili nižší statisíce korun, které pokrývají náklady spojené zejména s chodem iniciativy a cestami jejích zástupců do regionů, kde představují své plány. Jsou však připraveni dát mnohem více.

Jejich pomoc by měla být kontinuální, nikoliv pouze jednorázová, protože si uvědomují, že fotbalové prostředí se neočistí ze dne na den.

O tom, že v české kopané léta cosi – lidově řečeno – hnije, ví nejen osoby pohybující se na jakékoli úrovni v jejím okolí. Dlouho nicméně chybělo to podstatné: důkazy.

Ty se objevily v polovině loňského října, kdy si policie do sídla fotbalové asociace přišla pro jejího místopředsedu Romana Berbra, šedou eminenci řídící zákulisí tuzemského fotbalu. Někdejší příslušník StB, který následně strávil tři měsíce ve vazbě a nyní je stíhán na svobodě, čelí obvinění z korupce, ovlivňování výsledků zápasů a zpronevěry.

Tvrdá rána pro už tolik poškozenou pověst fotbalu u nás je zároveň potřebným impulzem. Poptávka po změně poměrů byla totiž delší dobu, lidem ovšem chyběla odvaha. Kauza Berbr jim ji dodala.

„Najednou nám začaly chodit zprávy od zástupců klubů z celé republiky: Co teď uděláte? Musíte se toho chopit a jít do toho naplno,“ přibližuje Ondřej Lípa, který už na svazu spolu s kolegy z Fevoluce Rudolfem Řepkou, Antonínem Barákem starším nebo Michalem Prokešem tvořili menší skupinku dávající svůj nesouhlas s Berbrem najevo.

Tohle zformované tvrdé jádro následně oslovilo Vladimíra Šmicera, vítěze Ligy mistrů z roku 2005, k němuž se záhy připojili další bývalí reprezentanti a zástupci charitativního celku Real Top Praha, složeného z řad herců, umělců a sportovců.

E-mail o sjednocování „odboje“ se dostal také k Milanu Kratinovi, odkud se rozšířil do dalších byznysových sfér.

Koller & Koller. Zpěvák David podporující Fevoluci s někdejším fotbalistou Janem při natáčení spotu pro iniciativu.

Pokusů o zvrat ve vedení fotbalové asociace se v uplynulých letech objevilo několik, ať už více či méně ambiciózních. Jedno měly společné: žádný nepočítal s tím, jak zkorumpované prostředí uzdravit odspodu.

Můžete totiž nahradit generála, ale pokud má ve své armádě stovky oddaných, kteří na bojišti tvoří nadpoloviční počet a v důležité chvíli budou plnit pokyny svého vojevůdce, nemáte šanci dostat bitvu pod svou kontrolu.

Roman Berbr tohle ví – v regionech měl spousty věrných, a proto ho přítomná opozice ani nijak neznervózňovala. Vědoma si toho je i Fevoluce, která se momentálně nejvíce soustředí právě na rozfoukání téhle pavučiny.

Netoužíme po funkcích.

„Řeší se, kdo bude předseda, kdo by mohl být ve výkonných pozicích. My jsme ale přesvědčení, že bychom se měli bavit spíš o tom, jaké bude celé fotbalové prostředí v Česku na všech úrovních,“ vysvětluje Lípa.

„Netoužíme po funkcích. Chceme lidem ukázat, že fotbal má smysl a může to být pozitivní prostředí, ve kterém mohou strávit odpoledne s dobrým pocitem,“ dodává Vladimír Šmicer.

„Zároveň chceme vrátit důstojnost rozhodčím, kteří jsou nyní pod neuvěřitelným tlakem. Ví totiž, že když v některých utkáních budou pískat férově, odnesou to,“ podotýká bývalý záložník anglického Liverpoolu, francouzského Lens či pražské Slavie.

Fevoluce chce svými myšlenkami motivovat co nejvíce fotbalových činovníků po celé republice a prozatím se jí to daří – do blížících se okresních a krajských voleb, které již měly proběhnout, ale oddaluje je aktuální epidemiologická situace, se dosud postavily více než tři desítky kandidátek s podporou iniciativy.

Až teprve na základě toho, jak dopadnou regionální volby, se Fotbalová evoluce rozhodne, jestli do boje o vedoucí svazové pozice včetně předsedy vyšle své vlastní kandidáty.

„Přihráli jsme na kluby, a když nám přihrají zpátky, dáme možná gól,“ nezapře v sobě ofenzivního hráče Vladimír Šmicer.