skip to main content
Byznys

Miliardář Němec na nákupech. Ovládl slavného výrobce lyží Kästle

Někdejší spolumajitel gumárenské skupiny ČGS Tomáš Němec rozšiřuje svou lyžařskou skupinu. K tuzemskému výrobci lyží Sporten teď přikoupil slavnou rakouskou značku lyží Kästle.

Obchod, o kterém již Forbes před časem spekuloval, byl dotažen v těchto dnech. Detaily ani jedna ze stran nechce komentovat. O novém majiteli z Česka se dnes ráno oficiálně dozvěděli rakouští zaměstnanci a obchodní partneři.

Reklama

Většinovým vlastníkem rakouského výrobce se stane Němcova společnost ConsilTech. Sídlo firmy, její vývoj a vedení zůstávají v rakouském městečku Hohenems. Ale očekává se, že samotná výroba – nebo její část – se přesune do Nového Města na Moravě, do fabriky Sportenu, která ročně vyprodukuje 100 tisíc párů lyží a už dnes vyrábí pro většinu světových značek. Sporten Němec koupil před rokem.

„Kromě alpských lyží brzy nabídneme i další produkty pro zimní sporty a představíme také letní produkt. Jsem rád, že se Kästle stane součástí mé skupiny a společně posuneme firmu na další úroveň. Vidím obrovský potenciál značky Kästle a jejího týmu,“ uvedl Tomáš Němec.

Restart vadnoucí značky, která letos vyrobí asi 17 tisíc párů lyží, táhne rakouský podnikatel Rudolf Knünz. Od roku 2007 probíhá reorganizace výroby a firma se zaměřila výhradně na prémiový segment lyží. Její tváří jsou známí sportovci jako Toni Sailer, Pirmin Zurbriggen, Chris Davenport či Lorraine Huber.

Reklama

Společnost se sídlem v Hohenemsu má 46 zaměstnanců a její roční obrat dosahuje 6,5 milionu eur. Největšími trhy rakouského lyžařského výrobce jsou Rakousko a USA, následuje Francie, Švýcarsko a Norsko. Historie firmy sahá do roku 1924.

Nákupy dalších lyžařských značek aktuálně Němec podle svých slov nechystá. „Je to tak, že teď žádnou další nepotřebujeme. Máme čtyři a ty nám vykrývají většinu trhu. Ale jestli za námi přijde Amer Sports, že prodává Atomic, což se na 99 procent nikdy nestane, nebo se Fischer dostane do potíží, tak o tom budeme uvažovat. Ale vyloženě plán něco kupovat teď nemáme,“ říká.

Tomáš Němec jako někdejší majitel České gumárenské společnosti aktuálně na trh umisťuje části z 15 miliard korun, které utržil z prodeje obřích gumáren před více než dvěma lety.

Od založení vlastní investiční společnosti Němec už stihl koupit kromě Sportenu podíl ve výrobci zdravotnické techniky BioVendor či v technologické společnosti Okin PBS.

Němec je také investorem v projektu nové Sokolské boudy na Černé hoře v Krkonoších, drží desetinu ve společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn a je většinovým majitelem obchodní firmy LevelSportKoncept, která v Česku zastupuje významné značky vybavení pro zimní sporty.

Nedávno také koupil několik bytových domů v centru Prahy.

Reklama
Reklama