skip to main content
Startupy

Miliardář Ondřej Tomek věří cloudu. Do startupu Itera spoluinvestoval desítky milionů

O tom, že je budoucnost v cloudu, se mluví už léta a své o tom ví i úspěšný český startupista Adam Skotnický. Nejenže se mu totiž před lety podařilo svou první firmu TCP Cloud prodat za stovky milionů korun americkému gigantu Mirantis, teď další desítky milionů korun vybral pro nastartování jeho nového projektu Itera Technologies.

I ten se zaměřuje na cloudové služby a své peníze do jeho rozjezdu vložily fondy Nation 1, Gi21 a Impulse Ventures miliardáře Ondřeje Tomka. Právě fakt, že u kormidla stojí Adam Skotnický, se zdá být hlavním důvodem, proč investoři do toho konkrétního startupu investují v seed fázi na české poměry tak velké částky.

„Věřím, že Itera bude ztělesňovat další mezinárodní úspěch české firmy a českých zakladatelů. Přesvědčil mě o tom především Adam Skotnický a jeho tým, který má za sebou již jeden úspěšný exit. Adam má krom skvělého produktu i velké zkušenosti s vedením technologických projektů a také neskutečný pracovní náboj,“ říká Ondřej Tomek, podle Forbesu 19. nejmajetnější Čech, který skrze svůj investiční fond Impulse Ventures podporuje i další začínající české startupy jako například Safeticu nebo Dataddo.

„Itera má ideální profil pro venture kapitálového investora a již v seed fázi mezi českými startupy naprosto vyniká. Například tím, že společnost vede zkušený zakladatel, který ji od počátku buduje jako firmu s velkou vizí, světovými ambicemi a mezinárodním týmem,“ doplňuje Tomka Petra Gordan, investiční manažer ve venture kapitálovém fondu Nation 1.

„Adam Skotnický a jeho tým do detailu znají trh, na kterém působí a díky jejich dlouholetým zkušenostem byli schopni vytvořit atraktivní a lehko škálovatelný SaaSový produkt – Taikun,” dodává.

Reklama

Vybrané peníze mají Itera Technologies posloužit především k rozvoji firmy a expanzi na evropský a americký trh. Skotnický chce v novém projektu využít všechny znalosti, které nasbíral při budování a následném prodeji TCP Cloud.

„Ze zkušeností z minulosti víme, že největším problémem ve firmách nejsou technologie jako takové, ale absence lidí, kteří by je uměli ovládat,“ říká Skotnický a dodává, že proto přišel s nástrojem Taikun, který je jednoduchý na obsluhu a je jedno, jestli ve firmě sedí jeden člověk, nebo jich je tisíc.

„Díky našemu nástroji dokáže zákazník každý cloud využívat naplno, a navíc k jeho správě nepotřebuje zaměstnávat tým lidí. Zjednodušení a efektivita je to, co přinášíme našim zákazníkům a co na cloudovém trhu tak zoufale chybí,“ přibližuje Adam Skotnický s tím, že jeho ambice nejsou malé a že je jeho cílem udělat z Itery globální nástroj.

A rozhodně se neobává nedostatku klientů. Multicloudová řešení totiž považuje za trend budoucnosti, který nikam nezmizí. A za pravdu mu dávají i dostupné údaje, jde totiž o obor, který meziročně vyrostl o třicet procent a do roku 2030 by měl dosáhnout hodnoty 55 miliard dolarů.