skip to main content
Breaking News

Miliardář Tesař sklízí v Rakousku, jeho energetická skupina tam získala další zakázku

Společnost Litostroj Power ze skupiny Energo-Pro, která patří 23. nejbohatšímu Čechovi Jaromíru Tesařovi, vyrobí čtyři oběžná kola pro rakouskou přečerpávací vodní elektrárnu Rosshag. Součástí zakázky je také vývoj a modelové testy v hydraulické laboratoři. Je to už osmá zakázka pro Litostroj Power od rakouské elektrárenské firmy Verbund Hydro Power.

Jaromír Tesař

  • Majetek v hodnotě 9,4 mld. Kč
  • 23. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020
Reklama

Rakušané si své vodní elektrárny hýčkají a v jejich výstavbě jsou mistři. Získání takových zakázek proto považuje firma za velký úspěch. “Vážíme si toho, že se stáváme stabilním dodavatelem našich řešení pro tak významného klienta, jakým je rakouský Verbund,“ hodnotí výkonný ředitel skupiny Energo-Pro Pavel Váňa.

Reklama

Přečerpávací elektrárna Rosshag se čtyřmi Francisovými turbínami o výkonu 65 megawattů stojí v tyrolském údolí Zillertal. Spád vody z přehradního jezera Zillergründl dosahuje 640 metrů, což se rovná výšce deseti pražských petřínských rozhleden nebo zhruba dvou Eiffelových věží.

Předplatné Forbesu

Tímto parametrem se přibližuje elektrárně Häusling s vůbec největším spádem na světě, čítajícím 744 metrů. Obě elekrárny leží jen několik kilometrů od sebe a také Häusling nese českou stopu.

Litostroj Power v ní již dříve získal zakázku na modernizaci dvou turbín, které dostaly nová oběžná kola díky spolupráci inženýrů v Blansku a strojařů v Lublani. Hydraulický design oběžných kol pro elektrárnu Rosshag a testy v hydraulické laboratoři v Blansku bude mít na starosti Litostroj Engineering jako subdodavatel, výroba v Lublani a finální dodávka turbíny bude v režii Litostroj Power.

Reklama
Reklama