Kalifornská společnost Pure Storage patří k nejvýznamnějším světovým hráčům v oblasti ukládání dat. Díky inovacím na poli využívání flash paměti vyrostla za dvanáct let existence z nuly až na roční obrat přes dvě miliardy amerických dolarů.
Stejně závratným tempem chce nyní rozšířit své pražské vývojové centrum, které zde otevřela v roce 2019. Jeho tým se loni meziročně rozrostl na dvojnásobek a podobný růst se očekává i letos.
‚‚Zrovna jsme rozjeli expanzi. Česko je velice populární destinace pro pracovníky v technologickém průmyslu, přicházejí sem i z okolních zemí. Praha má ideální polohu v srdci Evropy,“ říká výkonný ředitel Pure Storage Charles Giancarlo během své první návštěvy centra, které firma provozuje v Karlíně. Její termín se kvůli pandemii posunul o více než dva roky.
Do výzkumu a vývoje investuje Pure Storage dvacet procent svých tržeb, které se v posledním kvartálu vyšplhaly na více než 700 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o čtyřicet jedna procent. ‚‚Naši hlavní konkurenti prakticky neinovují. Čísla ukazují, že investují do výzkumu méně než pět procent tržeb, což je v podstatě jenom ,údržba’ v podobě upgradování hardwaru,” tvrdí Giancarlo.
Česko je pro technologickou firmu důležité nejen kvůli inovacím pocházejícím z pražského centra. Finální montáž produktů, kterou zajišťují firmy Foxconn a Flextronics, probíhá mimo jiné v továrnách u Pardubic, odkud je Pure Storage dodává všem svým zákazníkům v Evropě a na Blízkém východě.
‚‚Jsme mladá a rostoucí firma, trhy mimo USA nám momentálně dělají zhruba třicet procent tržeb a očekáváme, že porostou rychleji než americký. Lokální přítomnost v Praze nám pomáhá jak ve vztazích se zdejšími zákazníky, tak v tom, že můžeme lépe reagovat na lokální potřeby ve střední a východní Evropě,” popisuje CEO.
V rámci ČR patří k jejím nejvýznamnějším klientům Česká spořitelna a přibližně dvě třetiny tržeb inkasuje Pure Storage z prodeje hardwarových produktů, z nichž firmám sestavuje datová úložiště. Oproti počítačovým pamětem, využívajícím klasické mechanické disky, je přístup k datům z flash úložišť rychlejší, jejich údržba snazší a chybovost nižší. Tomu však odpovídá i cena.
„Flash může být, v závislosti na výkonu, i několikanásobně dražší než disk. A zákazníci jsou zpravidla ochotni si jej pořídit, až když cenový rozdíl nepřesahuje deset až dvacet procent,” uvádí Giancarlo. Kýženého rozdílu dosáhne Pure Storage výrazným snížením celkového objemu klientových dat – například odstraněním zbytečných duplicit, kdy následně nepotřebuje tolik paměti, co předtím.
Svá data však podle něj do flash pamětí zatím ukládají většinou jen banky nebo firmy, využívající umělou inteligenci a strojové učení. Zbytek se spokojí s mechanickými disky, což však u velkých společností s rozsáhlými databázemi vede k tomu, že se jejich IT oddělení věnují prakticky jenom výměnám porouchaných disků.
Svá řešení dodává Pure Storage do celého světa. Mezi její nejvýznamnější zákazníky patří softwarová firma ServiceNow vyvíjející cloudová řešení, telekomunikační společnost Telco nebo Meta (dříve Facebook). Poslední jmenované nedávno dodala úložiště, díky kterému by měl fungovat projekt jejího metaverza.
‚‚Data pro metaverzum od Mety momentálně ze sta procent ukládá naše technologie. Byl to navíc jediný produkt na trhu, který je schopný tato data zpracovávat potřebnou rychlostí,” tvrdí Giancarlo.
Kromě prodeje hardware nabízí Pure Storage ostatním firmám datové úložiště i jako službu. Z předplatného této platformy jí nyní proudí zhruba třetina tržeb a podle Giancarla bude tento podíl postupně narůstat.
‚‚Pro mnoho zákazníků jde o ideální řešení, protože platí jenom za úložiště, které skutečně využijí,” říká. Klienty Pure Storage tvoří střední a velké firmy, nejlevnější produkt vychází na zhruba 50 tisíc dolarů.
Kvůli válce na Ukrajině firma nedávno ukončila své působení na ruském trhu, který však zastupuje jen malou část jejího byznysu. Dopady ruské invaze na firmu tak podle Giancarla nebudou nijak zásadní, a to ani vzhledem k dodávkám surovin.
‚‚Rusko a Ukrajina jsou sice významnými dodavateli v určitých specifických oblastech, například u vzácných plynů potřebných k výrobě elektroniky, nicméně jejich rezervy jsou poměrně vysoké a značné úsilí směřuje ke hledání alternativ,” uzavírá.