Svět se za poslední rok hodně změnil. Navzdory všemu se však do žebříčku nejbohatších lidí světa už podruhé v historii dostalo devět Čechů – a všichni dokonce v pořadí poskočili směrem nahoru. A až na jedinou výjimku jim vzrostlo i jmění.
Pakliže by se sečetl majetek celé české devítky, dosáhl by souhrnné hodnoty 49 miliard dolarů. Taková částka by nicméně ve světovém kontextu nestačila ani na umístění v první pětadvacítce. Na přehled nejbohatších lidí světa se můžete podívat ZDE.
Kdo z Čechů tedy letos patří mezi dolarové miliardáře a jak se top devítka v letošním pořadí umístila?
společnost: PPF
majetek: 16,6 miliardy dolarů (loni 17,5)
Renáta Kellnerová se ve světovém žebříčku objevuje poprvé – vloni v něm ještě figurovalo jméno jejího manžela, zakladatele skupiny PPF Petra Kellnera, který na konci března tragicky zahynul na Aljašce. Dědické řízení ještě nebylo formálně dokončeno, majetek se však s největší pravděpodobností rozdělí mezi ni a čtyři Kellnerovy potomky.
Sama Renáta Kellnerová, která velmi dbá na své soukromí, se dlouhodobě věnuje charitě a vzdělávání: založila Nadaci The Kellner Family Foundation, jejíž správní radě rovněž předsedá.
Co se týče byznysu, čekají PPF nepochybně turbulentní časy. Osud aktiv v Rusku – zejména tamního Home Creditu a nemovitostního portfolia – je přinejmenším nejistý. V Číně to se zvyšující se konkurencí a utahujícími se regulačními šrouby také nevypadá růžově, až by se chtělo říct, že problematické státy, na nichž PPF kdysi do jisté míry vyrostla, jsou nyní vracejícím se bumerangem.
společnost: KKCG
majetek: 7,7 miliardy dolarů (loni 5,5)
Své třiapadesátiny mohl Karel Komárek vskutku pořádně oslavit: v den jeho narozenin 15. března 2022 získala společnost Allwyn spadající do jeho skupiny KKCG, v níž se podílí na zisku z více než 73 procent, licenci na Národní loterii v Británii, považovanou za největší na světě.
Allwyn už spravuje loterie v pěti evropských zemích a získáním Národní loterie, jejíž státní franšízu převezme v únoru 2024, si otevřel cestu za Atlantik – v blízké budoucnosti plánuje vstup na newyorskou burzu, mimo jiné proto, aby tím podpořil proniknutí na americký trh, kde „větří“ mnohem větší byznysový potenciál než v Evropě.
společnost: CPIPG
majetek: 5,8 miliardy dolarů (loni 4,8)
Realitní magnát má za sebou úspěšný rok. V listopadu jeho CPIPG oznámila vstup strategického investičního partnera, amerického realitního fondu Apollo, kterým získala 5,5 procenta společnosti za přibližně 300 milionů eur.
Vítkovi se také podařilo tažení za převzetím rakouské realitní skupiny Immofinanz, které zpočátku vypadalo jako mission impossible – přes všechna úskalí už letos na konci února držel 53,33 procenta skupiny a má šanci podíl ještě navýšit. Díky tomuto dealu se z CPIPG stává největší realitní skupina ve střední Evropě.
společnost: EPH
majetek: 5,4 miliardy dolarů (loni 4,1)
Daniel Křetínský se vedle růstu svého core byznysu energetiky rozpíná do dalších oblastí. Spolu s dlouhodobým byznysovým parťákem Patrikem Tkáčem a skupinou Rockaway koupili v létě skupinu Fast, pod kterou spadá řetězec Planeo Elektro. Posílil také pozici v řetězci Sainsbury’s, koupil supermarkety na Baleárách a v Katalánsku nebo akciově vstoupil do nizozemské pošty.
V listopadu pak získal sedmadvacetiprocentní podíl ve fotbalovém klubu West Ham United s cenovkou 180 milionů liber.
společnost: Agrofert
majetek: 4,4 miliardy dolarů (loni 3,5)
Andrej Babiš sice po podzimních parlamentních volbách neobhájil křeslo premiéra, byznysově za sebou ale nemá špatný rok. Minimálně to platí o jeho fondu Hartenberg Holding, který v prosinci 2021 prodal podíl v lékařské skupině FutureLife – druhé největší evropské společnosti v oblasti reprodukční medicíny – britskému investičnímu fondu CVC.
Částka podle neoficiálních odhadů ohodnotila celou firmu na víc než osm miliard korun.
společnost: Sev.en
majetek: 3,4 miliardy dolarů (vloni 2)
Za meziroční nárůst svého jmění vděčí Pavel Tykač rostoucím cenám energií a uhlí i skutečnosti, že poptávka po této komoditě bude kvůli válce patrně přetrvávat déle, než se původně očekávalo. Energetika ho živí hlavně v Mostě, ale taky v USA, Británii či Austrálii. Navíc mu patří přibližně šestiprocentní podíl v Monetě Money Bank nebo procento akcií ČEZ.
společnost: Avast
majetek: 2,7 miliardy dolarů (vloni 1,7)
Český antivirový obr prochází zásadní transformací – loni v srpnu Avast oznámil fúzi s americkou společností NortonLifeLock, která se v těchto měsících dokončuje. Pavel Baudiš, jeden ze dvou zakladatelů Avastu, bude s odhadovanými téměř padesáti miliony akcií jedním z největších akcionářů nové společnosti a zároveň se stane členem nového představenstva.
společnost Penta Investments
majetek: 1,5 miliardy dolarů (vloni 1,2)
Z pohledu výsledků byl loňský rok pro Pentu zatím nejlepší v historii – její NAV vzrostlo přibližně o 600 milionů eur. V únoru 2021 dostal miliardář zelenou k zahájení výstavby projektu Masaryčka podle návrhu Zahy Hadid.
Ve vedení společnosti bylo rušno. Zatímco se dlouholetý partner Jozef Oravkin rozhodl odstoupit (stejně jako tak později učinil Eduard Maták), Penta oznámila tři nové: Fabrice Dumontheila, Václava Jirků a Mariána Slivoviče.
společnost: Avast
majetek: 1,5 miliardy dolarů (1,1)
Eduard Kučera se vloni do žebříčku nejmovitějších lidí planety probojoval poprvé a po roce už se dotáhl na osmičku v českém pořadí, Marka Dospivu. Vděčí za to hlavně loňskému vyhlášení fúze Avastu s americkou společností NortonLifeLock, díky níž akcie globálního antivirového gigantu s českými kořeny vyskočily vzhůru.
Kučera si nechá podíl i v nové společnosti a usedne v představenstvu.