Přesně před rokem zemřel Petr Kellner. Strůjci PPF se stala osudnou havárie vrtulníku na Aljašce, kde se věnoval oblíbenému heliskiingu. Skupina z Evropské ulice dala brzy po tragédii najevo, že navzdory odchodu svého hlavního stratéga bude celistvě fungovat nadále.

Necelé dva měsíce po Kellnerově smrti začala skupina naplno komunikovat v novém kabátu. Spustila své nové stránky i reklamní kampaně, které symbolizují novou – již neodosobněnou – éru.

Sám Kellner se na neveřejném eventu PPF už před lety nechal slyšet, že se „zatím nedaří, aby Češi v Česku byli pyšní na to, když odsud někdo vybuduje něco, co je schopno konkurovat, soutěžit a prorážet ve světě“. Změny image tak rozhodně nebyly spontánní záležitostí jako spíše dlouhodobým plánem.

Pokračovalo se byznysem, neb kola se točila zejména ve věci spojení Monety s finančními aktivy PPF. V červnu loňského roku akcionáři Monety na mimořádné valné hromadě zařízli plán PPF v bodě s pořadovým číslem čtyři. V něm se hlasovalo o navýšení základního kapitálu Monety a vydání nových akcií, pomocí kterých měla Moneta koupit Air Bank, český a slovenský Home Credit a Zonky.

Bankovní deal dekády tak byl prozatím u ledu.

O pár týdnů později pak PPF oznámila první obchod, za nímž už stálo nové vedení v čele s Ladislavem Bartoníčkem (prvotní idea jde vystopovat až k Didieru Stoesselovi, který vede mediální skupinu CME). Z Evropské ulice přišla tehdy zpráva o vytvoření společného podniku s francouzskou skupinou Groupe Beneteau, což je výrobce rekreačních plavidel a plachetnic. Cíl je prý jasný – vybudovat globálního lídra v segmentu pronájmu lodí.

Na konci srpna pak spatřila světlo světa výroční zpráva, v níž promlouvá Kellnerova manželka Renáta. „Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál. Vím, že to nebude snadné, ale nemám pochybnosti, že to všichni společně zvládneme,“ uvedla žena, která se po svém zesnulém muži stala správkyní pozůstalosti.

V říjnu skupina oznámila, že navzdory původním spekulacím o burze prodává třetinový podíl ve svém infrastrukturním Cetinu singapurskému fondu GIC. Tam sice nebyla naplněna valuační očekávání z dřívějších let, ale desítky miliard korun jsou pořád desítky miliard korun.

V listopadu poté PPF otevřela svůj nový pražský hotel v bezprostřední blízkosti své O2 areny. Kruhová stavba nazvaná Stages připomíná půdorys přilehlé arény a vyšla na 1,4 miliardy korun.

To prosinec byl nejprve ve znamení stahování O2 z pražské burzy. Skupina už v červnu v operátorovi nabyla podíl lehce přesahující devadesát procent a letos dílo dokonalo. Naposledy se akcie O2 na burze obchodovaly 28. února. Výkupní cena za akcii, posvěcená ČNB, činila 270 korun.

Dvacátého prosince se poté konečně podařilo dotáhnout bankovní mega deal – valná hromada Moneta Money Bank totiž posvětila spojení s finančními aktivy PPF v čele s Air Bank. Historicky šlo o třetí pokus o spojení.

„Koupí Air Bank a následným spojením obou bank získáme číslo jedna na trhu se spotřebním financováním, což je nejvíce atraktivní segment v Česku,“ prohlásil tehdy šéf Monety Tomáš Spurný.

Dokončení obchodu také dalo předzvěst jedné personální záležitosti – vedení skupiny k 31. březnu opustí Tomáš Brzobohatý, dlouholetý blízký spolupracovník Petra Kellnera. Právě po jeho smrti, v dubnu loňského roku, nastoupil ostřílený právník do nejužšího vedení, aby skupinu pomohl „stabilizovat“, což v praxi znamenalo primárně dotáhnout obchod s Monetou.

Všechno, co PPF učinila letos, jako je nákup chorvatské televizní společnosti RTL, uvedení nového brandu Yettel na Balkáně či jmenování nového CEO skupiny Škoda, jsou oproti tomu, s čím se nyní potýká a potýkat bude, malé věci.

Ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce totiž představují pro skupiny na úrovni byznysu značný problém. Jeden se jmenuje ruský Home Credit a druhý ruská část PPF Real Estate.

Je to právě nemalý kus splátkové říše a zhruba polovina nemovitostního portfolia, co v Rusku přesahuje hodnotu jedné miliardy eur. A nikdo zatím neví, jestli se ruský výpad, na němž skupina dokázala částečně vyrůst, nevrátí díky Putinově agresi jako bumerang.

Co se v kontextu války dokáže s ruským byznysem dít, ukazuje například veřejně obchodovaný producent zlata Polymetal, v němž PPF drží podíl o velikosti 3,36 procenta. Ten měl ještě na začátku letošního roku hodnotu okolo šesti miliard korun. Nyní je to maximálně miliarda.

PPF zatím nikterak extenzivně situaci stran svých ruských aktiv nekomentuje. Čtyři dny po invazi nicméně skupina společně s Nadací PPF oznámila společný dar v objemu sto milionů korun na program financování základní školní docházky a začlenění dětí uprchlíků z Ukrajiny postižené válkou.