Po šesti letech klidu se vrátí na staveniště mrakodrapu Jeddah Tower život. Budova ve městě Džidda v Saúdské Arábii, která se má stát s tisíci metry tou vůbec nejvyšší na světě, přitom měla být už dávno hotová.

Stavět se začalo před deseti lety. Jenže po problémech hlavního dodavatele se po roce 2017 výstavba zastavila. Hotovo bylo „jen“ 63 pater z celkově plánovaných 252.

A zdálo se, že z projektu, který měl být výkladní skříní země a měl nejméně o 172 metrů překonat dubajskou Burdž Chalífu, bude propadák. Budoucnost projektu, který navrhl architekt Adrian Smith (mimochodem je autorem také Burdž Chalífy), byla nejistá.

To se ale mění a nejpozději zkraje příštího roku by se mělo ve výstavbě pokračovat, jak nyní oznámila společnost Jeddah Economic Company (JEC), která za ambiciózním projektem stojí.

Zatím ale není jasné, kdo se výstavby trojúhelníkovité prosklené budovy ujme. K podání nabídky na zbývající část projektu bylo vyzváno 14 společností, a to jak místních, tak i ze zemí, jako jsou Čína, Jižní Korea a Švédsko. Do konce roku se očekává rozhodnutí, kdo se projektu ujme.

V mrakodrapu má sídlit hotel Four Seasons, luxusní rezidence, ale i kanceláře, obchody a také nejvyšší vyhlídková plošina na světě na postavené budově.

Jeddah Tower

Otázkou také je, jak stavba, za kterou stojí saúdskoarabský princ Al-Waleed bin Talal, bude drahá. Původní odhady z roku 2008, kdy se plán poprvé představil světu, počítaly s náklady ve výši 1,3 miliardy dolarů. Nyní to ale bude podstatně více.

Mrakodrap Jeddah Tower, který vzniká jako součást rozlehlého projektu Jeddah Economic City, působí jako zcela ojedinělá stavba mimořádných rozměrů. V Saúdské Arábii ovšem nejde nyní o výjimečnou záležitost.

Developerských projektů, které se pyšní různými „nej“ a ohromujícími atributy, vznikají v zemi desítky. Velká část z nich je zastřešená projektem Neom, který je známý zejména díky plánu na výstavbu 170 kilometrů dlouhého města The Line.