První Avatar se stal komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob. Ten druhý může být tím vůbec nejdražším.

Věta režiséra Jamese Camerona z rozhovoru pro GQ, že Avatar 2 byl „opravdu zatraceně drahý“, prolétla v uplynulých dnech médii. Spekuluje se o tom, že náklady na jeho přípravu šplhají někam mezi 350 a 400 milionů dolarů. Možná i výš, neboť Cameron zároveň prohlásil, že by se Avatar: Cesta vody musel stát třetím nebo čtvrtým nejúspěšnějším filmem všech dob, aby se zaplatil. A výdělky na těchto pozicích se pohybují kolem dvou miliard dolarů.

Jak se mohly náklady na sci-fi spektákl tak vyšplhat? Důvodů je spousta. Nabízí se samozřejmě dlouhá výroba, neboť Avatar 2 se chystá už od roku 2013. Cameron navíc přiznal, že mohl použít jen málo rekvizit nebo vybavení z natáčení jedničky. Štáb musel nakoupit nové kamery pro točení scén pod vodou a systém motion-capture na přenesení pohybů herců do virtuálního světa.

A především: tvůrci jsou perfekcionisti. Málokdy se spokojili s prvním pokusem. Článek GQ zmiňuje záběr, kdy se natáčel jeden efekt, nesoucí číslo 405. „Což znamená, že předtím bylo 405 pokusů, než se to dostalo ke mně,“ říká osmašedesátiletý Cameron.

Značku Avatar přebralo Walt Disney Studios od 20th Century Fox, když společnost v roce 2019 koupilo. A Cameron přiznává, že nový film představil studiu jako „nejhorší business case v historii“.

Jenže jestli si někdo může dovolit podobné kousky, je to právě Cameron. Muž, který sice vytváří drahé, ale zároveň úspěšné a velmi výdělečné snímky. Stál za historicky nejvýdělečnějším Avatarem i třetím v pořadí, Titanicem, jeho filmografie je plná dalších ikonických jmen jako Vetřelci, Terminátor 1 a 2 nebo Propast.

I proto mu prošlo dlouhé čekání na druhý díl Avatara, premiéra měla být původně už před lety. Nakonec ale Cameron ohlásil, že filmů v sérii bude rovnou pět a objeví se v kinech od prosince 2022 s dvouletým odstupem. Část z dalších snímků už má nejspíš natočeno, vysoký rozpočet Avatara 2 se tak možná využil i na pokračování.

Vzhledem k velkým očekáváním, jménu Camerona a mimořádné pověsti jedničky, která ve své době uhranula především jedinečným vizuálem, ale není vyloučeno, že druhý Avatar znovu přepíše rekordní tabulky.

Tím spíš, že snímek jako jeden z mála hollywoodských šlágrů od počátku koronavirové pandemie bude mít premiéru i v Číně, kde jednička posbírala 261,8 milionu dolarů z celkového výdělku 2,92 miliardy dolarů (přes 68 miliard korun).

A ještě trochu čísel. Dosud nejdražším snímkem vůbec byli Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které stály 378 milionů dolarů (přes 8,8 miliardy korun). Kdo ví, kde se rozpočet druhého Avatara zastaví a zdali ho štáb nakonec zveřejní. Je ale slušná možnost, že i tenhle rekord bude překonán.