Novým investorem zadluženého Energetického Holdingu Malina by se mohla stát čínská společnost GoodHao. Ta chce vstoupit do insolvenčního řízení s Malinou, přičemž nabízí dodání materiálu a vyrovnání s věřiteli. Vstup čínské firmy je součástí reorganizace, kterou navrhuje vedení Maliny. Čínská společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. O dalším osudu Maliny by měli po úterním jednání insolvenčního soudu rozhodnout věřitelé podniku.

Energetický Holding Malina v předchozích měsících přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto na začátku května podalo návrh na insolvenci, v něm uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Podnik následně v červnu oznámil, že má rozpracováno přibližně 1500 zakázek, které hodlá dokončit. U dalších 2200 projektů naopak práce zatím nezahájil.

Pro společnost GoodHao, která funguje s podporou čínských státních fondů, by Malina byla první akvizicí v Česku. O jejím vstupu v posledních měsících jednal většinový majitel zadlužené firmy Cyril Regner. „Máme za sebou řadu náročných jednání. Jsem velmi rád, že se pro Malinu podařilo získat silného investora, který předložil konkrétní nabídku, jak může zákazníkům i firmě pomoci překonat současné problémy,“ uvedl Regner.

Čínská společnost deklarovala, že je připravena zajistit dodávky zboží všem klientům. „Jsme okamžitě připraveni podat nabídku na dodávku zboží a zvažujeme i další cesty, jak pomoci Malině překlenout toto náročné období,“ doplnil předseda představenstva GoodHao Wang Čcheng-luo.

Vstup čínského partnera do firmy je hlavním bodem případné reorganizace Maliny, uvedl nedávno server Seznam Zprávy, podle něhož by v takovém případě během reorganizace zanikly všechny stávající akcie. Stávající akcionářská struktura by zanikla a nový investor by upsal nové akcie.

Rozhodující pro další směřování firmy bude jednání věřitelů o dalším osudu firmy. To se má uskutečnit po úterním jednání insolvenčního soudu. Věřitelé, jejichž nárok bude uznán soudem, budou na následné schůzi diskutovat o případné reorganizaci firmy, kterou navrhuje její vedení, nebo o vyhlášení konkurzu.

Společnost kvůli problémům provedla už několik změn ve vedení firmy. Od konce září ji řídí nový člen představenstva Lukáš Uhl. Firma naopak ukončila spolupráci s podnikem Misura IT, která měla v předchozích měsících na starosti krizové řízení podniku. Misura IT se kvůli tomu chystá podat na Malinu žalobu.

Majoritním vlastníkem holdingu je Cyril Regner, menšinovým majitelem je dnes už bývalý předseda představenstva Jan Urban. Podnik zaměstnává kolem 135 lidí. Za minulý rok byla společnost ve ztrátě přes 186 milionů korun.