„Je to jeden z nejschopnějších manažerů v Česku,“ říkal před více než sedmi lety slovenský finančník Patrik Tkáč na adresu Daniela Křetínského, když pro jeho skupinu J&T dělal první ziskové obchody.

Nedlouho nato vznikl konglomerát Energetický a průmyslový holding (EPH), kde Křetínský původně vlastnil jen 18,5 procenta akcií. Zbylé podíly měly rozdělené právě J&T a také PPF Petra Kellnera (která časem podíly prodala). Dnes už je vše minulostí.

Čtěte také: Sejít se můžete s kýmkoliv. S Křetínským i Buffettem, jen vytrvat

Slova Patrika Tkáče o schopnostech mimo jiné majitele Sparty se naplnila, když EPH v pondělí oznámil, že Daniel Křetínský skupinu fakticky zcela ovládne. „Současní vlastníci EPH uzavřeli sérii transakcí, v jejichž důsledku bude v budoucnu EPH vlastnit Daniel Křetínský (94 %) a vybraní členové stávajícího managementu (6 %),“ píše se v tiskové zprávě holdingu.

Daniel Křetínský již pravidelně patří do první desítky nejbohatších Čechů. V aktuálním žebříčku pro rok 2016 vydaný s novým říjnovým Forbesem mu s tehdy oceněným jměním v celkové výši 22 miliard korun patří šestá pozice. Nové transakce, který EPH oceňují na zhruba pět miliard eur, jej jistě vynesou výše.

Odchod Tkáče

Převzetí otěží EPH Danielem Křetínským bylo očekávané, velkým překvapením se ale stal prodej více než 37% podílu muže, který jej našel – Patrika Tkáče. „Patrik Tkáč byl tím, kdo mi dal příležitost působit v oblasti byznysu a společné vlastnictví všech aktiv s ním pro mě byl základním axiomem mého podnikání,“ uvedl Křetínský.

Tkáč z EPH couvá i rovnou s celou J&T, a v budoucnu tak v závislosti na ceně akcií holdingu může získat 1,7 až 2,7 miliardy eur. Zakladatelé J&T tak díky získaným penězům budou kumulovat kapitál v celkové hodnotě vyšší než tři miliardy eur.

„Takto získaný kapitál spolu s prostředky, které spravujeme našim klientům, chceme použít na vznik nového silného investičního fondu. Předpokládáme, že budeme investovat především do projektů expartnerů J&T, včetně projektů Daniela Křetínského,“ uvedl Tkáč pro média.

Slovenský finančník rozhodně Křetínského neopouští, i nadále společné kontrolují vydavatelství Czech News Center (např. Blesk) a investovali také do E-commerce Holdingu, který pod taktovkou podnikatele a investora Jakuba Havrlanta investuje do nadějných internetových e-commerce projektů.