Všechno na jednom místě. Vlaky, autobusy, tramvaje, metro i parkoviště P+R. A na střeše solární elektrárna. Správa železnic i hlavní město Praha mají s připravovaným smíchovským dopravním terminálem za několik miliard velké plány.

Největší přestupní uzel pražské dopravy se začne stavět už letos. A navazují na něj i další velké projekty v okolí. První menší práce na obrovském projektu, jehož cena bude podle odhadů celkem kolem 13,5 miliardy, začaly už loni. Odstranila se například lávka pro pěší ze severního nástupiště a nádraží se připravilo na fungování v omezeném režimu.

Nyní začíná druhá etapa modernizace za zhruba pět miliard, kdy se bude postupně rekonstruovat kolejiště, vzniknou nová bezbariérová nástupiště a začne také výstavba nové lávky k nástupištím a budoucímu autobusovému nádraží nad nimi.

V polovině letošního roku by Praha chtěla začít stavět i samotný moderní autobusový terminál, který nahradí autobusové nádraží Na Knížecí a zároveň dá celému komplexu vnější podobu. Tu má na svědomí ateliér A69.

„Smíchovský terminál má za cíl propojit železniční a autobusovou dopravu a zkrátit tak přestupní vazby pro cestující. V plánu je také vznik kapacitního P+R parkoviště. Kvalitní doprava je klíčová pro budoucí rozvoj města,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Pražský magistrát už v prosinci rozhodl, že na stavbu dopravního terminálu vypíše tendr s předpokládanou hodnotou osm miliard korun. Hotovo má být do konce roku 2030. Paralelně s tím bude Správa železnic za více než miliardu také modernizovat nádražní budovu a upravit by se měla i podoba Nádražní ulice.

Stavební rozvoj čeká ale také sousedství budoucího smíchovského terminálu. Přímo na něj bude navazovat jižní část Smíchov City, které na vedlejším brownfieldu postupně staví developer Sekyra Group. Nové domy Smíchov City zatím stojí v severní části pozemků, letos by se ale mělo začít pracovat i na jižní části, která sousedí s budoucím terminálem.

Podle návrhu ateliérů Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička Architekti tam vznikne multifunkční čtvrť, jejíž dominantou bude nová centrála České spořitelny. Obě části území se smíchovským nádražím na jedné a náměstím Na Knížecí na straně druhé propojí téměř kilometr dlouhá pěší městská třída.

„Bude to poměrně náročné území, je tam dohromady 130 tisíc metrů čtverečních hrubých podlahových ploch. Takže půjde o velkou výstavbu v jeden moment. V době, kdy budeme stavět jižní část Smíchov City, by město mělo začít stavět terminál a Praha 5 zase novou školu. Takže se tam toho bude dít mnoho,“ popsal výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Sekyra začne ještě letos stavět také další rezidenční blok mezi první a druhou etapou. Kromě toho by se letos na jaře měl kolaudovat další dům z první etapy, ve které už stojí bytové i kancelářské bloky domů. Z naprosté většiny by mohla být čtvrť Smíchov City hotová do roku 2028.

Směrem k Vltavě a železničnímu mostu je v plánu další miliardářský development. Na místě nyní uzavřeného sportovního areálu známého pod názvem Erpet hodlá developerská společnost Sebre Jana Fidlera a Petra Němce stavět bytový a administrativní komplex. Projekt s názvem Šemíkův břeh, který odkazuje na naproti stojící Vyšehrad, je v představách Sebre už od roku 2016, kdy Stanislav Fiala, dvorní architekt Fidlera s Němcem, připravil první návrh.

Zatím však projekt v hodnotě téměř dvou miliard čeká na potřebná povolení i na to, až se politici dohodnou, co na pozemcích vlastně chtějí. Po několika letech vyčkávání by se situace mohla letos posunout.

„Na projektu Šemíkův břeh očekáváme po několika letech konečně dotažení změny územního plánu,“ říká Jan Fidler s tím, že od doby, kdy začalo Sebre na projektu pracovat, se na radnici Prahy 5 vystřídalo už pět starostů.

Několik velkých projektů je ve výstavbě nebo v plánu i od terminálu směrem na jih. V těsné blízkosti budoucího terminálu si chce Správa železnic postavit také své nové sídlo podél ulice Nádražní, které by mělo být hotové někdy po roce 2027.

Jeho podoba vychází z návrhu architektonické kanceláře William Matthews Associates. Centrála rozdělená do tří těsně sousedících budov má svým designem připomínat vysokorychlostní železnice, které ovšem Česku zatím chybí.

Projektem, který je z velké části už postavený, je nová čtvrť Lihovar. Tu staví na místě bývalého industriálního areálu investiční skupina Trigema developera Marcela Sourala. Celkem na pozemcích lemovaných ulicemi Nádražní a Strakonická vznikne zhruba 550 bytů, ale také foodmarket, kavárny a bistra.

Architektura domů má, stejně jako zrekonstruovaná varna, v níž už funguje galerie umělce Davida černého, připomínat slavnou industriální minulost bývalého provozu lihovaru. První etapa výstavby by měla být kompletně hotová už v prvním čtvrtletí letošního roku.

Do druhé etapy se vejde zhruba 120 bytů určených k pronájmu a velký foodmarket. V rámci ní hodlá Trigema opravit i památkově chráněný komín, uvnitř něhož bude výtah se speciální vyhlídkovou prosklenou kapslí, která návštěvníky vyveze až na vrchol.

Třetí etapa se zhruba 170 byty bude kombinací nájemního a vlastnického bydlení. V té bude Trigema dokonce stavět obytný komín, který má být pomyslnou bránou do celého areálu. Celý projekt za více než čtyři miliardy by mohl být hotový v roce 2026.

Nedalekým projektem hlavního města, který Lihovar spojí s protějším břehem Vltavy, je Dvorecký most pro tramvaje, pěší a cyklisty. Jeho výstavba už začala a most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a propojí tak Smíchov včetně nového terminálu s Pankrácí. Stavba za více než miliardu má být hotová na konci roku 2025.