Prostě Jack. Právě pod tímhle uživatelským jménem najdete na Twitteru jednoho ze spoluzakladatelů sítě, kterou měsíčně využívá přes tři stovky milionů lidí po celé planetě.
S více než dvoumiliardovým Facebookem se sice nemůže měřit, ale současný CEO Twitteru Jack Dorsey v úterý vypálil Zuckerbergovi rybník co do štědrosti: na svém twitterovém účtu oznámil, že na boj s koronavirem věnuje rovnou miliardu dolarů – zhruba 28 procent celého svého majetku.
Zatímco další prominentní miliardáři poslali do boje s koronavirem nepatrné zlomky svého bohatství a sám Zuckerberg věnoval do vývoje vakcíny „pouhých“ 30 milionů dolarů, Dorsey odpálil charitativní homerun a násobně překonal i dar manželů Gatesových, kteří na protipandemická opatření a výzkum přispěli 100 miliony.
Jak už to ale s tímhle svérázným chlapíkem bývá, skutečnost je složitější. Jack Dorsey je dlouhodobě kritizován za leccos, od nepochopení předností sítě, které šéfuje, po vlažný přístup k šikaně a dezinformacím, které na Twitteru nepřestávají bujet.
Excentrický CEO navíc vykazuje značnou „nahluchlost“ vůči aktuálnímu dění. Zatímco svět vloni s hrůzou přihlížel genocidě páchané v Myanmaru na etnické skupině Rohingů a živené i dezinformační kampaní právě na Twitteru, Jack tweetoval, jak je Myanmar nádherná země a jak se mu v tamních klášterech lahodně meditovalo.
V případě koronaviru se naštěstí zdá, že současné krizi naslouchá. Za své prohlášení sklidil vlnu chvály, kterou však následovalo vystřízlivění ze strany těch, kdo si přečetli víc než jen tweet. Zmiňovanou miliardu přesouvá Dorsey ve formě akcií svého fintechu Square do nové společnosti s ručením omezeným Start Small.
Z ní pak povedou příspěvky na konkrétní projekty, které zdaleka nemusí být jen charitativního rázu. Prvních 100 tisíc dolarů už obdržel America’s Food Fund, založený Leonardem DiCapriem a Laurene Powell Jobs, ale další peníze může Dorsey rozdělovat zcela libovolně – například investovat do startupů, které mu vygenerují návratnost.
Stejně tak mu Start Small umožňuje napřít své bohatství do politických aktivit a prosazování svých zájmů. Tady opět přichází ke slovu Dorseyho nečitelnost: patří mimo jiné mezi proponenty nepodmíněného základního příjmu (UBI), který zmínil i v rámci twitterového oznámení.
Krok správným směrem? Pro miliardáře vykazujícího dříve značné odcizení od okolní reality rozhodně ano. Ale kam přesně Jack Dorsey tímhle krokem vyrazí, nad tím nám zatím nezbývá než meditovat.