Tuzemským byznysovým prostředím rezonuje již den zpráva o možném prodeji Avastu, se kterou přišel deník Wall Street Journal. Na straně kupujícího je americká společnost NortonLifeLock a podle deníku hodnota transakce může přesáhnout 8 miliard dolarů, tedy zhruba 173 miliard korun.
Potenciální obchod má na tuzemské poměry naprosto mimořádné rozměry. Jen pro představu, akvizice plzeňské Škody Transportation skupinou PPF se do něj vejde více než dvacetkrát. Loni dokončené převzetí CME pak více než třikrát.
Podle prohlášení NortonLifeLock by měl být obchod vypořádán kombinací hotovosti a akcií.
CEO a minoritní akcionář Avastu Ondřej Vlček v e-mailu zaměstnancům původní zprávu Wall Street Journalu potvrdil a zároveň vyzval k mlčenlivosti vůči médiím. Vlček zároveň ve zprávě všechny ujišťuje, že bude pravidelně poskytovat informace o vývoji. Dnes vedl all hands mítink pro všechny zaměstnance.
Akcie Avastu mezitím skokově povyskočily o více než patnáct procent, což se odráží na majetku hned tří českých miliardářů – zakladatelů Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a právě CEO Ondřeje Vlčka. Případná transakce s avizovanou prémií vůči tržní kapitalizaci pak bude pro první dva zmíněné znamenat další miliardy.
Pro kyberbezpečnostního obra NortonLifeLock dává spojení s tím českým na první dobrou smysl. Avast má přes 435 milionů uživatelů po celém světě, což je silná a cenná báze, kterou by Norton obchodem získal.
Arizonská firma, jejíž tržní kapitalizace přesahuje patnáct miliard dolarů a která je součástí S&P 500, má sice zhruba trojnásobně vyšší tržby než Avast, se nicméně potýká se stagnací, a tak by spojení mohlo přinést kýžené osvěžení a impulz k růstu. Avastu totiž naopak meziročně rostou tržby i ziskovost.
„Jádro podnikání Avastu a naše klíčové silné stránky se nemění. Nadále efektivně využíváme rozsahu a propracovanosti naší platformy na trhu spotřebitelských produktů a produktů pro malé a střední podniky,“ komentoval loňské výsledky Ondřej Vlček. Shodou okolností může Avast znamenat pro Norton přesně tuto chybějící část skládanky.
K dealu, na který někteří analytici lepí cenovku dokonce deset miliard dolarů, každopádně nemusí dojít, což obě strany již explicitně zdůraznily.
Situaci budeme každopádně nadále sledovat.