Ten plán je divoce ambiciózní, ale jen co si přečtete, kdo za ním stojí a kolik peněz na jeho realizaci má v příštích několika dekádách padnout, uznáte, že nejde o plané výroky.
Tak popořadě. Cílem je urychlit vědecký výzkum, aby do konce století vymizely všechny vražedné choroby. Ten cíl má přiblížit investice ve výši 3 miliardy dolarů. A ten cíl si vytyčili spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan a přesně takovou sumu plánují věnovat ze svého. „To abychom našli lék na všechny nemoci během života našich dětí,“ říkají američtí filantropové.
„V příštích dekádách plánujeme investovat miliardy dolarů. Bude sice trvat roky, než nástroje vymyslíme, a další, než je uvedeme do praxe, ale musíme být trpěliví. Je to totiž složité téma,“ vyzývá Zuckerberg, jehož jmění Forbes dnes odhaduje na 55,8 miliardy dolarů.
Právě část z těchto dolarů teď má dát vzniknout novým nástrojům léčby, spolu s nimi se má vytvořit mapa všech buněčných typů nebo způsob, jak kontinuálně monitorovat krev, aby se odhalily první známky nemocí. A v neposlední řadě je metou i čip, který by dokázal diagnostikovat všechny choroby, nebo aspoň mnoho z nich.
Čtěte také: Jak získat práci ve Facebooku? Český vývojář popisuje svoji cestu za Zuckerbergem
„Srdeční , infekční, neurologické choroby a rakovina – to jsou čtyři typy nemocí, které stojí za většinou úmrtí,“ tvrdí Zuckerberg, který se tématikou a debatami s vědci zabýval poslední dva roky. „Největší vědecké objevy v minulosti nastaly proto, že jsme se na problém podívali z jiného směru. Proto teď bude spojovat vědce a inženýry, aby tyto nové pohledy přinesli.“
Prostředky od Zuckerberga mají pomoci financovat zhruba desítku virtuálních institucí, kde by se spojovali experti z celého světa a vymýšleli zbraně na tyto nemoci. Je to myšlenka, která má potenciál pozvednout biomedicínu, protože být vědcem znamená obvykle solitérskou práci v laboratoři. Dnešní systém navíc výzkumníky nabádá střežit si svá data v naději, že budou před konkurencí a tím také blíž ke grantům. Teprve nyní, kdy čím dál víc tváří Silicon Valley vstupuje do biověd a slibuje prostředky, začínají vědci zdůrazňovat důležitost otevřené spolupráce.
Jádrem iniciativy pod jménem Chan Zuckerberg Science je vytvořit v San Francisku jakýsi biohub, kde se mají spojit vědci ze Stanfordu, University of California v Berkeley a sanfranciské UCSF. „Ale neznamená to, že už nikdy nikdo neonemocní,“ řekla Chan pro list The Washington Post. „Znamená to, že naše děti a jejich děti by měly být nemocné o dost méně.“
Čtěte také: Budoucnost Facebooku podle Zuckerberga: umělá inteligence a drony
Mnoho z témat, která Zuckerberg a Chan zdůrazňují, rezonují čím dál víc mezi filantropy ochotnými věnovat obří sumy na medicínské výzkumy. Sean Parker, spoluzakladatel Napsteru, poslal 250 milionů dolarů, aby spojil top výzkumníky s cílem soustředit se na imunoterapii. Paul Allen z Microsoftu investoval 100 milionů do institutu, který má zkoumat základní stavební kameny života. A svou snahu vylepšit svět má už nějakou dobu i miliardář z Facebooku.
Když svou vizi představovali, dětská lékařka Chan byla hvězdou show. To ona svého muže přivedla na myšlenky a na konferenci byla dojatá, když připomínala svou klinickou praxi, kde často musí rodičům oznamovat tu zničující diagnózu, že leukémie jejich dětí není léčitelná nebo že lékaři nedokázali jejich dítě resuscitovat.
„V takových chvílích jsme na hranicích poznatků kolem našeho těla a nemocí,“ říká Chan. „A my teď chceme tyto hranice posouvat. Chceme pro své děti lepší budoucnost.“