Zakladatel společnosti Binance Changpeng Zhao, pro příznivce kryptoměn známý jako CZ, tráví léto ve věznici Lompoc II s minimální ostrahou v kalifornské Santa Barbaře. A zatímco kryptotrhy stoupají, Forbes odhaluje tajný zdroj jeho rostoucích miliard. Vězení zakladateli společnosti Binance Changpenga totiž prospívá, alespoň po finanční stránce věci. Zhaoovo čisté jmění od doby, kdy se z něj stal odsouzený zločinec, prudce vzrostlo.

Changpeng Zhao je nejbohatším člověkem, který se kdy dostal za mříže, a vůbec nejbohatším člověkem v oblasti kryptoměn. Forbes nyní odhaduje jeho majetek na 61 miliard dolarů, což z něj činí 24. nejbohatšího člověka na světě, zaujímá místo hned po Julii Koch a její rodině. Druhým nejbohatším člověkem v oblasti kryptoměn je zakladatel Coinbase Brian Armstrong s jedenácti miliardami dolarů.

Vzestupné ocenění CZ má dvě složky. Zaprvé, jeho devadesátiprocentní podíl ve velké krypto burze Binance je oceněn na 33 miliard dolarů. A to i navzdory jeho odstoupení z pozice generálního ředitele v listopadu 2023 v rámci urovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti, v němž se přiznal k porušování pravidel proti praní špinavých peněz a sankcím. Jeho společnost také zaplatila vládě pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů.

Dopad na Zhaovo osobní jmění však nebyl tak závažný, neboť musel zaplatit pouze pokutu ve výši 50 milionů dolarů. Během šesti měsíců od jeho přiznání společnost Binance ve skutečnosti zvýšila svou dominanci mezi kryptoměnovými burzami po celém světě, pokud jde o objem obchodů (ačkoli byla vyloučena ze seznamu nejdůvěryhodnějších krypto burz časopisu Forbes).

Podle údajů sestavených společností The Block se její podíl na celkovém spotovém trhu napříč burzami zvýšil za šest měsíců od Zhaova odchodu ze společnosti na 42 % z průměrných 38 % za dva měsíce před jeho urovnáním s americkou vládou.

Za velkou změnu Zhaova odhadovaného čistého jmění je zjištění Forbesu o jeho osobních podílech v tokenu BNB vydaném na burze, které podle našeho odhadu činí 94 milionů tokenů, tedy 64 % z celkových 147,5 milionů tokenů BNB v oběhu. Forbes odhaduje, že celá společnost Binance vlastní 71 % nabídky BNB.

Navzdory právním potížím burzy byl token BNB v roce 2024 na vzestupu, který předčil ostatní přední kryptoměny, jako je bitcoin (o 54 %), ether (o 53 %) a solana (o 49 %). BNB nedávno dosáhla historického maxima 714 USD, což jí dává tržní kapitalizaci 110 miliard USD.

Co je BNB?

Mince Binance neboli BNB byla původně uvedena v roce 2017 jako nástroj pro získávání finančních prostředků pro CZ, aby mohl spustit svou novou burzu. Tokeny, jako je BNB, vytvářejí vývojáři provozující krypto projekty a podobají se spíše věrnostním bodům za letecké míle než skutečným akciovým podílům ve společnosti, ačkoli se obchodují na kryptoměnových burzách jako akcie a vyhledávají je investoři.
Tokeny jako BNB nenabízejí žádné vlastnictví, ale odměňují držitele, kteří jsou často zákazníky, slevami za obchodování nebo jako pobídku k náboru nových majitelů účtů. Často se používají, slovy jednoho z bývalých insiderů společnosti FTX, jejíž burzovní token FTT vedl k jejímu dramatickému pádu, jako „forma akcií, protože neexistuje žádný veřejný kapitál“. Komise pro cenné papíry s tím zřejmě souhlasí, protože v současné době žaluje společnost Binance za to, že americkým zákazníkům prodává BNB jako neregistrovaný cenný papír.

Sedmačtyřicetiletý Changpeng Zhao nashromáždil své zásoby BNB dvěma způsoby. Společnost Binance byla založena v roce 2017 a on a tým zakladatelů získali 80 milionů tokenů z celkové nabídky 200 milionů BNB. Forenzní analýza peněženek, které tyto tokeny obdržely, provedená časopisem Forbes ve spolupráci se společností Gray Wolf Analytics, ukazuje, že z původních 80 milionů tokenů drží 46,2 milionu. Zhaovi z tohoto množství přísluší 41,6 milionu BNB díky jeho 90% vlastnictví společnosti Binance.

Druhá složka Zhaova bohatství je více nejasná. Výsledky šetření, které v říjnu 2023 zveřejnil časopis Forbes a které bylo provedeno ve spolupráci se společností Gray Wolf, odhalily, že při ICO Binance zpočátku nebylo dosaženo plánovaného objemu prodeje tokenů, což vedlo k tomu, že CZ a jeho společnost převáděli neprodané akcie do peněženek, které sám kontroloval.

V roce 2017 společnost Binance tvrdila, že prodala 100 milionů BNB za 0,15 USD za kus, čímž získala celkem 15 milionů USD. Naše analýza z loňského podzimu ukázala, že bylo prodáno maximálně 10,8 milionu BNB, což vyneslo méně než pět milionů dolarů.

Ve své oficiální bílé knize, která ve světě kryptoměn funguje jako pseudoprospekt pro investory ICO, Binance neprozradila, co se stane s neprodanými tokeny. Forenzní expertiza nakonec ukázala, že byly umístěny do peněženek, které vlastní Binance.

Dnes odhadujeme, že v těchto peněženkách se nachází 58 milionů BNB v hodnotě 35 miliard dolarů při dnešní ceně 602 dolarů. Zhaovi by jeho devadesátiprocentní vlastnictví společnosti Binance dalo něco přes 52 milionů dalších BNB. Domníváme se, že celkem vlastní téměř 94 milionů tokenů BNB. Právníci Binance a CZ neodpověděli na naše žádosti o komentář k jeho podílům.

Hodnota podílu zakladatele Binance by dnes činila teoreticky 56,6 miliardy dolarů, ale vzhledem k tomu, že je jen malá šance, že by se Zhao k této částce přiblížil, kdyby se svůj podíl pokusil prodat, Forbes na něj uplatnil 50procentní slevu na likviditu. V současné době činí objem obchodů s tokeny BNB asi 1,6 miliardy dolarů denně.

Přestože Binance tvrdí, že má 200 milionů zákazníků po celém světě, o jejím vnitřním fungování se toho ví jen velmi málo – nikdy neprošla auditem a více než 53 procent veškerého obchodování s BNB probíhá na její vlastní burze.

Za poslední měsíc si BNB nicméně připsala asi 5 procent, což pro zakladatele Binance představuje papírový zisk ve výši asi tří miliard dolarů. Zatímco si tedy Zhao odpykává svůj čtyřměsíční trest a vyhřívá se na kalifornském slunci na dvoře federálního nápravného zařízení Lompoc II, sleduje, jak jeho miliardy BNB rostou.