Geniální grafik Oldřich Kulhánek, přezdívaný také český Dürrer, vytvořil před více než třiceti lety unikátní emisi českých bankovek. A Česká národní banka právě otevírá výstavu jeho díla, včetně „milionové“ bankovky a dalších pokladů z archivu.
Poprvé vyhrál Oldřich Kulhánek soutěž na československou bankovku už v 70. letech minulého století. Cestu papírové desetikoruny se svatým Jakubem z gotického oltáře v Levoči na jedné straně a Vysokými Tatrami na druhé ale zarazila normalizace.
„Svatý Jakub tehdy neprošel. Ale bylo zřejmé, jak propracovaný a promyšlený styl Oldřich Kulhánek měl. Už na těchto návrzích vidíme jeho genialitu ve stylu dürrerovských rytců,“ říká hlavní archivář ČNB a kurátor výstavy Jakub Kunert.
Z Oldřicha Kulhánka se postupně stal zakázaný autor a dva roky strávil ve vězení za protirežimní postoje. Ke svobodné tvorbě se malíř a grafik mohl vrátit až po roce 1989. A vrátil se ve velkém stylu – vítězstvím v soutěži na novou emisi původně československých a po rozdělení Československa nových českých bankovek.
„Osobně mě překvapila hloubka detailu a zapracování různorodých motivů spojených s naší zemí,“ říká Karina Kubelková, členka bankovní rady ČNB. „Bankovky používáme denně, řada lidí jistě ví, kdo je na nich zobrazen, ale že jsou v nich odkazy na místa, literaturu, historické momenty, osobnosti, to je pro mě osobně nesmírně působivé,“ říká pro Forbes.
Emisí s unikátním Kulhánkovým rukopisem tak Češi platí bez zásadních změn od roku 1993. Sám autor ale kromě další řady ilustrací pro knihy, poštovních známek nebo grafických listů vytvořil ještě jinou sérii, nazvanou Funny Money.
Funny Money, tedy satirické bankovky, inspirovaly světové měny a „vydala“ je Banka Obscuria coby peněžní ústav, jenž povoluje kopírování. Škála začíná ruským jednorublem s orwellovským dvojportrétem člověka-prasete a končí fiktivní českou bankovkou v hodnotě milion korun. Kulhánek do nich propašoval i erotické motivy.
„Obsahuje dva výrazné motivy, vařenou vepřovou hlavu obloženou knedlíkem, zelím a jitrnicemi, a hlavu tlustého muže, kolem něhož krouží klaunský nos,“ popisuje český milion kurátor Jakub Kunert.
Na satirické stomarkovce spolu soupeří východ a západ Německa slepený lepicí páskou, který představují Karel Marx a pianistka Clara Schumannová.
„Na půlmilionovém belgickém franku pak Oldřich Kulhánek znázornil sám sebe,“ upozorňuje radní Karina Kubelková. „Shlíží na nás jako ďáblík s růžky se sklenicemi belgického piva a hraje si s různými satirickými motivy.“
Centrální banka vystavuje grafické dílo Oldřicha Kulhánka takto uceleně vůbec poprvé. Expozice je od 27. března součástí Návštěvnického centra v historické budově v pražské ulici Na Příkopě.