skip to main content

Miliony během hodiny pryč. Za co utratily známé osobnosti první honorář?

Miliardář Bill Gates je dnes známý pro své filantropické aktivity, ale když si poprvé vydělal pořádné peníze, pořídil si za ně trochu pošetilou věc: porsche.

Gates ale není jediným z podnikatelů, sportovců, hudebníků nebo herců, kteří svůj první velký honorář utratili za možná trochu zbytečnou věc, která jim ale z jakéhokoli důvodu přinesla potěšení. I když ne vždy tomu tak bylo.

Pojďme se podívat na některé z nich.

Bill Gates a pošetilost

Reklama

Bill Gates

V roce 1979 se Bill Gates rozhodl, že bude jezdit po silnicích se stylem. A proto, jak poukazuje server Business Insider, si tehdy pořídil sporťák Porsche 911.

„Koupil jsem si jednu věc, která byla marnotratná,“ vrací se k tomu Gates v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Bylo to ale neuvěřitelné auto,“ dodal zakladatel Microsoftu a filantrop, který je aktuálně dle dat Forbesu druhým nejbohatším mužem světa.

Jeho porsche rozhodně nezahálelo. Naopak, Gates měl v oblibě testovat jeho schopnosti zejména v noci, kdy se proháněl v mexické poušti. Po jedné takové noci musel zavolat svému byznysovému parťákovi Paulu Allenovi, aby jej dostal ze zadržovací vazby, píše se v jeho profilu v magazínu Time z roku 1997.

„Někdy, když jsem v noci potřeboval přemýšlet, jsem prostě šel ven a jezdil kolem ve vysoké rychlosti,“ uvedl Gates pro Bloomberg. „Naštěstí jsem se tím nezabil.“

Shaquille O’Neal a rozhazovačnost

Reklama

V roce 1991 tehdy dvacetiletý basketbalista Shaquille O’Neal podepsal svou první profesionální smlouvu a rázem se z něj stal dolarový milionář. Jenže to netrvalo ani hodinu a rodící se hvězda dokázala v nákupní horečce utratit milion dolarů.

A co si tehdy pořídila?  O’Nealovým prvním nákupem byl vůz Mercedes-Benz za 150 tisíc dolarů. To mu ale nestačilo, koupil ještě jeden stejný pro svého otce a jednu menší verzi za 100 tisíc dolarů pro svou maminku.

Splatil také hypotéku na dům, ve kterém jeho matka žila, a pak začal dělat to, „co všichni týpci dělají – nakupovat zlaté prsteny, náušnice a také diamanty“, uvedl pro Business Insider.

O pár dnů později mu jeho manažer vysvětlil, že takhle to dál nejde, jelikož jeho účet je 60 tisíc dolarů v minusu. To zapůsobilo jako budíček,  O’Neal se uklidnil a začal si na své útraty dávat pozor.

Rozhodně ale nelituje toho, že v této době pomohl svým rodičům. „Utratil jsem milion během 45 minut,“ řekl v dalším rozhovoru, tentokrát pro CNN. „Ale stálo to za to.“

Maria Šarapovová a skromnost

Už je to víc než dekáda, kdy ruská tenistka Maria Šarapovová vyhrála svůj první grandslamový turnaj.

V roce 2004, když jí bylo pouhých 17 let, porazila ve finále Wimbledonu Serenu Williamsovou. Byl to její první grandslamový titul, za který dostala tučný šek: 560 500 britských liber. A jelikož libra tehdy byla zhruba za 46 korun, v přepočtu si přišla téměř na 26 milionů korun.

To je strašně moc peněz pro jakéhokoli teenagera, a zejména pro takového, který vyrůstal v chudobě. Když Šarapovové bylo sedm, přijela v Rusku narozená sportovkyně do Spojených států se svým otcem s pouhými 700 dolary v kapse. A když pak trénovala v Tenisové akademii Nicka Bollettieriho, spala na rozkládacím gauči vedle svého otce v pokoji za 250 dolarů měsíčně.

Takže když díky vítězství získala šestimístný šek, šla do řetězce T. J. Maxx. A její útrata? „Jedna světlá kabelka od Louise Vuittona, kterou jsem nosila pouze jeden den,“ uvedla pro Time Money.

Reklama
Reklama